Oulaisten Autovaraosapalvelu Oy är ett aktiebolag med hemort i Oulainen, registrerat år 1969. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 49 t€; soliditet 49,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 25 t€ och inkomstskatterna 5 044 €. Offentliga köpare köpte för 209 € av företaget åren 2023–2024; den största köparen är Konsernipalvelut (Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -9,6 % | 28,3 % | 8,2 % | -21,8 % | 20,5 % | – |
| Bruttoresultat | 282 t€ | 312 t€ | 243 t€ | 225 t€ | 287 t€ | 239 t€ |
| Rörelsebidrag | 47 t€ | 58 t€ | -18 t€ | -12 t€ | 57 t€ | 7 375 € |
| Rörelseresultat | 49 t€ | 58 t€ | -19 t€ | -13 t€ | 48 t€ | -2 015 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | 37 t€ | 52 t€ | -18 t€ | -13 t€ | 38 t€ | -3 428 € |
| Personalkostnader | -138 t€ | 141 t€ | 139 t€ | 133 t€ | 128 t€ | 129 t€ |
| Soliditet | 49,4 % | 46,7 % | 52,4 % | 56,1 % | 59,5 % | 56,1 % |
| Kassalikviditet | 0,48 | 0,65 | 0,46 | 0,55 | 0,60 | 0,56 |
| Current ratio | 1,97 | 1,95 | 1,85 | 2,03 | 2,34 | 2,33 |
| Avkastning på eget kapital | 14,7 % | 22,5 % | -9,4 % | -5,5 % | 14,4 % | -1,4 % |
| Balansomslutning | 501 t€ | 492 t€ | 370 t€ | 411 t€ | 444 t€ | 438 t€ |
| Eget kapital | 248 t€ | 230 t€ | 194 t€ | 231 t€ | 264 t€ | 246 t€ |
| Kassa och bank | 39 t€ | 56 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 43 t€ | 39 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 282 t€ | 312 t€ | 243 t€ | 225 t€ | 287 t€ | 239 t€ |
| Personalkostnader | 138 t€ | -141 t€ | -139 t€ | -133 t€ | -128 t€ | -129 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 594 € | -271 € | -362 € | -481 € | -9 165 € | -9 390 € |
| Övriga rörelsekostnader | 93 t€ | -112 t€ | -123 t€ | -104 t€ | -103 t€ | -102 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 49 t€ | 58 t€ | -19 t€ | -13 t€ | 48 t€ | -2 015 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 368 € | -1 483 € | 365 € | -161 € | -742 € | -1 413 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 46 t€ | 57 t€ | -18 t€ | -13 t€ | 47 t€ | -3 428 € |
| Inkomstskatt | 9 152 € | -5 047 € | 0 € | 0 € | -8 575 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 37 t€ | 52 t€ | -18 t€ | -13 t€ | 38 t€ | -3 428 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 108 t€ | 104 t€ | 43 t€ | 44 t€ | 44 t€ | 54 t€ |
| Omsättningstillgångar | 298 t€ | 259 t€ | 246 t€ | 268 t€ | 298 t€ | 293 t€ |
| Fordringar | 56 t€ | 72 t€ | 69 t€ | 84 t€ | 60 t€ | 53 t€ |
| Kassa och bank | 39 t€ | 56 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 43 t€ | 39 t€ |
| Rörliga aktiva | 393 t€ | 388 t€ | 326 t€ | 367 t€ | 400 t€ | 384 t€ |
| Aktiva | 501 t€ | 492 t€ | 370 t€ | 411 t€ | 444 t€ | 438 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 248 t€ | 230 t€ | 194 t€ | 231 t€ | 264 t€ | 246 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 54 t€ | 63 t€ | 0 € | 0 € | 9 000 € | 27 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 200 t€ | 199 t€ | 176 t€ | 181 t€ | 171 t€ | 165 t€ |
| Främmande kapital | 254 t€ | 262 t€ | 176 t€ | 181 t€ | 180 t€ | 192 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 282 t€ | 312 t€ | 243 t€ | 225 t€ | 287 t€ | 239 t€ |
| Personalkostnader | 138 t€ | -141 t€ | -139 t€ | -133 t€ | -128 t€ | -129 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 594 € | -271 € | -362 € | -481 € | -9 165 € | -9 390 € |
| Övriga rörelsekostnader | 93 t€ | -112 t€ | -123 t€ | -104 t€ | -103 t€ | -102 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 49 t€ | 58 t€ | -19 t€ | -13 t€ | 48 t€ | -2 015 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 368 € | -1 483 € | 365 € | -161 € | -742 € | -1 413 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 46 t€ | 57 t€ | -18 t€ | -13 t€ | 47 t€ | -3 428 € |
| Inkomstskatt | 9 152 € | -5 047 € | 0 € | 0 € | -8 575 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 37 t€ | 52 t€ | -18 t€ | -13 t€ | 38 t€ | -3 428 € |
| Bestående aktiva | 108 t€ | 104 t€ | 43 t€ | 44 t€ | 44 t€ | 54 t€ |
| Omsättningstillgångar | 298 t€ | 259 t€ | 246 t€ | 268 t€ | 298 t€ | 293 t€ |
| Fordringar | 56 t€ | 72 t€ | 69 t€ | 84 t€ | 60 t€ | 53 t€ |
| Kassa och bank | 39 t€ | 56 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 43 t€ | 39 t€ |
| Rörliga aktiva | 393 t€ | 388 t€ | 326 t€ | 367 t€ | 400 t€ | 384 t€ |
| Aktiva | 501 t€ | 492 t€ | 370 t€ | 411 t€ | 444 t€ | 438 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 248 t€ | 230 t€ | 194 t€ | 231 t€ | 264 t€ | 246 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 54 t€ | 63 t€ | 0 € | 0 € | 9 000 € | 27 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 200 t€ | 199 t€ | 176 t€ | 181 t€ | 171 t€ | 165 t€ |
| Främmande kapital | 254 t€ | 262 t€ | 176 t€ | 181 t€ | 180 t€ | 192 t€ |
| Färdiga produkter | 298 t€ | 259 t€ | 246 t€ | 268 t€ | 298 t€ | 293 t€ |
| Placeringar | 103 t€ | 103 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 0 € | 0 € | – | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 103 t€ | 119 t€ | 95 t€ | 82 t€ | 65 t€ | 52 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | – | – | – | – | 0 € | 8 523 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 203 t€ | 170 t€ | 204 t€ | 235 t€ | 218 t€ | 241 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 839 € | 2 887 € | 15 t€ | 5 786 € | 5 171 € | 5 079 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 54 t€ | 41 t€ | 59 t€ | 69 t€ | 66 t€ | 63 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 54 t€ | 70 t€ | 54 t€ | 79 t€ | 54 t€ | 48 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 37 t€ | 52 t€ | -18 t€ | -13 t€ | 38 t€ | -3 428 € |
| Kortfristiga fordringar | 56 t€ | 72 t€ | 69 t€ | 84 t€ | 60 t€ | 53 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 017 € | -1 829 € | -199 € | -448 € | -1 173 € | -1 596 € |
| Materiella tillgångar | 4 784 € | 816 € | 1 087 € | 1 449 € | 1 930 € | 2 572 € |
| Löner och arvoden | 113 t€ | -113 t€ | -110 t€ | -105 t€ | -101 t€ | -104 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 34 t€ | 30 t€ | 22 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 26 t€ |
| Immateriella tillgångar | – | – | – | – | 0 € | 8 523 € |
| Passiva | 501 t€ | 492 t€ | 370 t€ | 411 t€ | 444 t€ | 438 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 529 € | 346 € | 263 € | 86 € | 1 € | 23 € |
| Övriga lönebikostnader | 3 788 € | -3 326 € | -4 072 € | -3 689 € | -3 827 € | -3 542 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 54 t€ | 63 t€ | 0 € | 0 € | 9 000 € | 27 t€ |
| Maskiner och inventarier | 4 784 € | 816 € | 1 087 € | 1 449 € | 1 930 € | 2 572 € |
| Avskrivningar enligt plan | 1 594 € | -271 € | -362 € | -481 € | -9 165 € | -9 390 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 9 474 € | 9 474 € | 0 € | 9 000 € | 18 t€ | 24 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 103 t€ | 103 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Pensionskostnader | 22 t€ | -25 t€ | -25 t€ | -24 t€ | -23 t€ | -21 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 120 € | 0 € | 300 € | 200 € | 430 € | 160 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Oulaisten Autovaraosapalvelu Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon (299 företag med beskattningsbar inkomst; median 35 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.