Maanrakennus Marttunen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kauhajoki, rekisteröity vuonna 1983. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2025, liikevoitto 58 t€; omavaraisuusaste 86,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 213 t€ ja tuloverot 43 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 1 500 € vuosina 2022–2022; suurin ostaja on Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -21,5 % | -68,4 % | 211,2 % | 26,3 % | – |
| Bruttotulos | 903 t€ | 1,2 M€ | 3,6 M€ | 1,2 M€ | 927 t€ |
| Käyttökate | 259 t€ | 479 t€ | 2,8 M€ | 550 t€ | 311 t€ |
| Liikevoitto | 58 t€ | 220 t€ | 2,3 M€ | 276 t€ | 133 t€ |
| Tilikauden tulos | 41 t€ | 117 t€ | 1,8 M€ | 220 t€ | 107 t€ |
| Henkilöstökulut | 455 t€ | 465 t€ | 510 t€ | 433 t€ | 430 t€ |
| Omavaraisuusaste | 86,8 % | 83,6 % | 75,9 % | 81,3 % | 78,8 % |
| Quick ratio | 1,27 | 4,49 | 3,87 | 4,13 | 4,13 |
| Current ratio | 1,94 | 4,82 | 3,93 | 4,29 | 4,19 |
| Oman pääoman tuotto | 2,2 % | 6,3 % | 44,3 % | 9,0 % | 4,4 % |
| Taseen loppusumma | 2,7 M€ | 2,2 M€ | 5,3 M€ | 3,0 M€ | 3,1 M€ |
| Oma pääoma | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 4,1 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 853 t€ | 925 t€ | 3,7 M€ | 1,5 M€ | 1,9 M€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 903 t€ | 1,2 M€ | 3,6 M€ | 1,2 M€ | 927 t€ |
| Henkilöstökulut | -455 t€ | -465 t€ | -510 t€ | -433 t€ | -430 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -202 t€ | -258 t€ | -554 t€ | -274 t€ | -178 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -188 t€ | -207 t€ | -318 t€ | -187 t€ | -185 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 58 t€ | 220 t€ | 2,3 M€ | 276 t€ | 133 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -6 267 € | -60 t€ | -12 t€ | -742 € | 534 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 51 t€ | 160 t€ | 2,2 M€ | 275 t€ | 134 t€ |
| Tuloverot | -11 t€ | -43 t€ | -451 t€ | -56 t€ | -27 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 41 t€ | 117 t€ | 1,8 M€ | 220 t€ | 107 t€ |
Tase
| 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 969 t€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 917 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 559 t€ | 86 t€ | 61 t€ | 74 t€ | 30 t€ |
| Saamiset | 197 t€ | 261 t€ | 451 t€ | 390 t€ | 241 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 853 t€ | 925 t€ | 3,7 M€ | 1,5 M€ | 1,9 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 4,2 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ |
| Vastaavaa | 2,7 M€ | 2,2 M€ | 5,3 M€ | 3,0 M€ | 3,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
| Oma pääoma | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 4,1 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 39 t€ | 103 t€ | 228 t€ | 102 t€ | 136 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 829 t€ | 264 t€ | 1,1 M€ | 462 t€ | 521 t€ |
| Vieras pääoma | 869 t€ | 367 t€ | 1,3 M€ | 564 t€ | 657 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (52)
| 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 903 t€ | 1,2 M€ | 3,6 M€ | 1,2 M€ | 927 t€ |
| Henkilöstökulut | -455 t€ | -465 t€ | -510 t€ | -433 t€ | -430 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -202 t€ | -258 t€ | -554 t€ | -274 t€ | -178 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -188 t€ | -207 t€ | -318 t€ | -187 t€ | -185 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 58 t€ | 220 t€ | 2,3 M€ | 276 t€ | 133 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -6 267 € | -60 t€ | -12 t€ | -742 € | 534 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 51 t€ | 160 t€ | 2,2 M€ | 275 t€ | 134 t€ |
| Tuloverot | -11 t€ | -43 t€ | -451 t€ | -56 t€ | -27 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 41 t€ | 117 t€ | 1,8 M€ | 220 t€ | 107 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 969 t€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 917 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 559 t€ | 86 t€ | 61 t€ | 74 t€ | 30 t€ |
| Saamiset | 197 t€ | 261 t€ | 451 t€ | 390 t€ | 241 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 853 t€ | 925 t€ | 3,7 M€ | 1,5 M€ | 1,9 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 4,2 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ |
| Vastaavaa | 2,7 M€ | 2,2 M€ | 5,3 M€ | 3,0 M€ | 3,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
| Oma pääoma | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 4,1 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 39 t€ | 103 t€ | 228 t€ | 102 t€ | 136 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 829 t€ | 264 t€ | 1,1 M€ | 462 t€ | 521 t€ |
| Vieras pääoma | 869 t€ | 367 t€ | 1,3 M€ | 564 t€ | 657 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -350 t€ | -343 t€ | -418 t€ | -357 t€ | -357 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 45 t€ | 43 t€ | 42 t€ | 23 t€ | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 121 t€ | 206 t€ | 374 t€ | 251 t€ | 141 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 0 € | -50 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 196 t€ | 261 t€ | 451 t€ | 390 t€ | 241 t€ |
| Eläkekulut | -88 t€ | -103 t€ | -73 t€ | -61 t€ | -55 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 113 t€ | 114 t€ | 110 t€ | 110 t€ | 110 t€ |
| Vastattavaa | 2,7 M€ | 2,2 M€ | 5,3 M€ | 3,0 M€ | 3,1 M€ |
| Koneet ja kalusto | 594 t€ | 760 t€ | 916 t€ | 816 t€ | 697 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 56 t€ | 36 t€ | 36 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 39 t€ | 103 t€ | 228 t€ | 102 t€ | 136 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 202 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 151 t€ | 158 t€ | 520 t€ | 195 t€ | 146 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 807 t€ | 952 t€ | 1,1 M€ | 975 t€ | 855 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 51 t€ | 75 t€ | 503 t€ | 69 t€ | 78 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 502 t€ | 0 € | – | – | – |
| Sijoitukset | 269 t€ | 17 t€ | 62 t€ | 62 t€ | 62 t€ |
| Muut henkilösivukulut | -18 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -15 t€ | -19 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 41 t€ | 117 t€ | 1,8 M€ | 220 t€ | 107 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 212 € | 580 € | 1 562 € | 1 964 € | 2 276 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 192 € | 9 650 € | 62 t€ | 74 t€ | 92 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -202 t€ | -258 t€ | -554 t€ | -274 t€ | -178 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 1 269 € | 0 € | – | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 67 t€ | 17 t€ | 62 t€ | 62 t€ | 62 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 981 € | 2 607 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 593 t€ | 0 € | – | – | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -6 479 € | -11 t€ | -13 t€ | -2 706 € | -1 742 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 34 t€ | 31 t€ | 41 t€ | 199 t€ | 298 t€ |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 1 269 € | 0 € | – | – | – |
| Aineet ja tarvikkeet | 57 t€ | 86 t€ | 61 t€ | 74 t€ | 30 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,3 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 71 t€ | 43 t€ | 15 t€ | 65 t€ | 7 440 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Maanrakennus Marttunen Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen ylimpään 10 %:iin (489 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€, 11-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Kauhajoki
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta