Tammerkki Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 1983. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevaihto oli 1,2 M€ ja liikevoitto 161 t€; omavaraisuusaste 88,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 109 t€ ja tuloverot 22 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 4 525 € vuosina 2023–2023; suurin ostaja on Pelastuspalvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -4,9 % | 25,1 % | -6,3 % | – |
| Käyttökate | 158 t€ | 159 t€ | 118 t€ | 118 t€ |
| Käyttökate-% | 12,6 % | 12,1 % | 11,2 % | 10,6 % |
| Liikevoitto | 161 t€ | 152 t€ | 109 t€ | 113 t€ |
| Liikevoitto-% | 12,9 % | 11,6 % | 10,4 % | 10,1 % |
| Tilikauden tulos | 129 t€ | 122 t€ | 88 t€ | 90 t€ |
| Henkilöstökulut | -202 t€ | 194 t€ | 164 t€ | 175 t€ |
| Omavaraisuusaste | 88,9 % | 82,7 % | 87,4 % | 86,4 % |
| Quick ratio | 8,21 | 5,18 | 7,05 | 6,49 |
| Current ratio | 8,88 | 5,69 | 7,72 | 7,21 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 8,2 % | 11,9 % | 9,4 % | 9,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 15,7 % | 16,3 % | 12,9 % | 12,9 % |
| Taseen loppusumma | 922 t€ | 902 t€ | 778 t€ | 804 t€ |
| Oma pääoma | 819 t€ | 745 t€ | 679 t€ | 694 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 709 t€ | 613 t€ | 511 t€ | 527 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 759 t€ | -841 t€ | -645 t€ | -718 t€ |
| Henkilöstökulut | 202 t€ | -194 t€ | -164 t€ | -175 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 018 € | -7 141 € | -8 482 € | -5 297 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 121 t€ | -117 t€ | -121 t€ | -107 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 161 t€ | 152 t€ | 109 t€ | 113 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -155 € | 245 € | 28 € | -683 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 161 t€ | 152 t€ | 109 t€ | 112 t€ |
| Tuloverot | 32 t€ | -30 t€ | -22 t€ | -22 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 129 t€ | 122 t€ | 88 t€ | 90 t€ |
Tase
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 9 281 € | 12 t€ | 19 t€ | 13 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 69 t€ | 79 t€ | 66 t€ | 79 t€ |
| Saamiset | 135 t€ | 198 t€ | 182 t€ | 185 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 709 t€ | 613 t€ | 511 t€ | 527 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 913 t€ | 889 t€ | 758 t€ | 791 t€ |
| Vastaavaa | 922 t€ | 902 t€ | 778 t€ | 804 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 819 t€ | 745 t€ | 679 t€ | 694 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 103 t€ | 156 t€ | 98 t€ | 110 t€ |
| Vieras pääoma | 103 t€ | 156 t€ | 98 t€ | 110 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 759 t€ | -841 t€ | -645 t€ | -718 t€ |
| Henkilöstökulut | 202 t€ | -194 t€ | -164 t€ | -175 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 018 € | -7 141 € | -8 482 € | -5 297 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 121 t€ | -117 t€ | -121 t€ | -107 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 161 t€ | 152 t€ | 109 t€ | 113 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -155 € | 245 € | 28 € | -683 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 161 t€ | 152 t€ | 109 t€ | 112 t€ |
| Tuloverot | 32 t€ | -30 t€ | -22 t€ | -22 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 129 t€ | 122 t€ | 88 t€ | 90 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 9 281 € | 12 t€ | 19 t€ | 13 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 69 t€ | 79 t€ | 66 t€ | 79 t€ |
| Saamiset | 135 t€ | 198 t€ | 182 t€ | 185 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 709 t€ | 613 t€ | 511 t€ | 527 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 913 t€ | 889 t€ | 758 t€ | 791 t€ |
| Vastaavaa | 922 t€ | 902 t€ | 778 t€ | 804 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 819 t€ | 745 t€ | 679 t€ | 694 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 103 t€ | 156 t€ | 98 t€ | 110 t€ |
| Vieras pääoma | 103 t€ | 156 t€ | 98 t€ | 110 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 5 145 € | -4 134 € | -3 711 € | -4 129 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 200 € | 262 € | 131 € | 248 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 30 t€ | 32 t€ | 22 t€ | 23 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 9 055 € | 12 t€ | 16 t€ | 6 543 € |
| Eläkekulut | 50 t€ | -46 t€ | -41 t€ | -42 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 10 t€ | 13 t€ | -13 t€ | -7 051 € |
| Vastattavaa | 922 t€ | 902 t€ | 778 t€ | 804 t€ |
| Koneet ja kalusto | 9 055 € | 12 t€ | 16 t€ | 6 543 € |
| Palvelujen ostot | 15 t€ | -25 t€ | -44 t€ | -66 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 148 t€ | -144 t€ | -119 t€ | -129 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | – | 0 € | 3 116 € | 6 233 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 7 876 € | 9 068 € | 29 t€ | 8 570 € |
| Ostot tilikauden aikana | 734 t€ | -829 t€ | -588 t€ | -645 t€ |
| Sijoitukset | 226 € | 226 € | 226 € | 226 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 226 € | 226 € | 226 € | 226 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 116 t€ | 178 t€ | 142 t€ | 165 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 129 t€ | 122 t€ | 88 t€ | 90 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 31 t€ | 44 t€ | 15 t€ | 23 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | – | 0 € | 3 116 € | 6 233 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 45 € | -17 € | -103 € | -931 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 688 t€ | 621 t€ | 589 t€ | 602 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 69 t€ | 79 t€ | 66 t€ | 79 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 42 t€ | 80 t€ | 61 t€ | 64 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 3 018 € | -7 141 € | -8 482 € | -5 297 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 135 t€ | 198 t€ | 182 t€ | 185 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Tammerkki Oy kuuluu toimialaluokassa tekstiilien viimeistely ylimpään neljännekseen (39 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€, 5,7-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Tampere
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta