Tammerkki Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 1983. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 1,2 M€ och rörelseresultatet 161 t€; soliditet 88,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 109 t€ och inkomstskatterna 22 t€. Offentliga köpare köpte för 4 525 € av företaget åren 2023–2023; den största köparen är Pelastuspalvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Förändring i omsättning | -4,9 % | 25,1 % | -6,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 158 t€ | 159 t€ | 118 t€ | 118 t€ |
| Rörelsebidrag % | 12,6 % | 12,1 % | 11,2 % | 10,6 % |
| Rörelseresultat | 161 t€ | 152 t€ | 109 t€ | 113 t€ |
| Rörelsemarginal | 12,9 % | 11,6 % | 10,4 % | 10,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 129 t€ | 122 t€ | 88 t€ | 90 t€ |
| Personalkostnader | -202 t€ | 194 t€ | 164 t€ | 175 t€ |
| Soliditet | 88,9 % | 82,7 % | 87,4 % | 86,4 % |
| Kassalikviditet | 8,21 | 5,18 | 7,05 | 6,49 |
| Current ratio | 8,88 | 5,69 | 7,72 | 7,21 |
| Relativ skuldsättning | 8,2 % | 11,9 % | 9,4 % | 9,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,7 % | 16,3 % | 12,9 % | 12,9 % |
| Balansomslutning | 922 t€ | 902 t€ | 778 t€ | 804 t€ |
| Eget kapital | 819 t€ | 745 t€ | 679 t€ | 694 t€ |
| Kassa och bank | 709 t€ | 613 t€ | 511 t€ | 527 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Material och tjänster | 759 t€ | -841 t€ | -645 t€ | -718 t€ |
| Personalkostnader | 202 t€ | -194 t€ | -164 t€ | -175 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 018 € | -7 141 € | -8 482 € | -5 297 € |
| Övriga rörelsekostnader | 121 t€ | -117 t€ | -121 t€ | -107 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 161 t€ | 152 t€ | 109 t€ | 113 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -155 € | 245 € | 28 € | -683 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 161 t€ | 152 t€ | 109 t€ | 112 t€ |
| Inkomstskatt | 32 t€ | -30 t€ | -22 t€ | -22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 129 t€ | 122 t€ | 88 t€ | 90 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 9 281 € | 12 t€ | 19 t€ | 13 t€ |
| Omsättningstillgångar | 69 t€ | 79 t€ | 66 t€ | 79 t€ |
| Fordringar | 135 t€ | 198 t€ | 182 t€ | 185 t€ |
| Kassa och bank | 709 t€ | 613 t€ | 511 t€ | 527 t€ |
| Rörliga aktiva | 913 t€ | 889 t€ | 758 t€ | 791 t€ |
| Aktiva | 922 t€ | 902 t€ | 778 t€ | 804 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 819 t€ | 745 t€ | 679 t€ | 694 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 103 t€ | 156 t€ | 98 t€ | 110 t€ |
| Främmande kapital | 103 t€ | 156 t€ | 98 t€ | 110 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Material och tjänster | 759 t€ | -841 t€ | -645 t€ | -718 t€ |
| Personalkostnader | 202 t€ | -194 t€ | -164 t€ | -175 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 018 € | -7 141 € | -8 482 € | -5 297 € |
| Övriga rörelsekostnader | 121 t€ | -117 t€ | -121 t€ | -107 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 161 t€ | 152 t€ | 109 t€ | 113 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -155 € | 245 € | 28 € | -683 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 161 t€ | 152 t€ | 109 t€ | 112 t€ |
| Inkomstskatt | 32 t€ | -30 t€ | -22 t€ | -22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 129 t€ | 122 t€ | 88 t€ | 90 t€ |
| Bestående aktiva | 9 281 € | 12 t€ | 19 t€ | 13 t€ |
| Omsättningstillgångar | 69 t€ | 79 t€ | 66 t€ | 79 t€ |
| Fordringar | 135 t€ | 198 t€ | 182 t€ | 185 t€ |
| Kassa och bank | 709 t€ | 613 t€ | 511 t€ | 527 t€ |
| Rörliga aktiva | 913 t€ | 889 t€ | 758 t€ | 791 t€ |
| Aktiva | 922 t€ | 902 t€ | 778 t€ | 804 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 819 t€ | 745 t€ | 679 t€ | 694 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 103 t€ | 156 t€ | 98 t€ | 110 t€ |
| Främmande kapital | 103 t€ | 156 t€ | 98 t€ | 110 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 31 t€ | 44 t€ | 15 t€ | 23 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | – | 0 € | 3 116 € | 6 233 € |
| Passiva | 922 t€ | 902 t€ | 778 t€ | 804 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 135 t€ | 198 t€ | 182 t€ | 185 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 200 € | 262 € | 131 € | 248 € |
| Maskiner och inventarier | 9 055 € | 12 t€ | 16 t€ | 6 543 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 688 t€ | 621 t€ | 589 t€ | 602 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 42 t€ | 80 t€ | 61 t€ | 64 t€ |
| Löner och arvoden | 148 t€ | -144 t€ | -119 t€ | -129 t€ |
| Immateriella tillgångar | – | 0 € | 3 116 € | 6 233 € |
| Övriga aktier och andelar | 226 € | 226 € | 226 € | 226 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 116 t€ | 178 t€ | 142 t€ | 165 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 129 t€ | 122 t€ | 88 t€ | 90 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 45 € | -17 € | -103 € | -931 € |
| Pensionskostnader | 50 t€ | -46 t€ | -41 t€ | -42 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 7 876 € | 9 068 € | 29 t€ | 8 570 € |
| Övriga lönebikostnader | 5 145 € | -4 134 € | -3 711 € | -4 129 € |
| Köp av tjänster | 15 t€ | -25 t€ | -44 t€ | -66 t€ |
| Materiella tillgångar | 9 055 € | 12 t€ | 16 t€ | 6 543 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 734 t€ | -829 t€ | -588 t€ | -645 t€ |
| Material och förnödenheter | 69 t€ | 79 t€ | 66 t€ | 79 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 3 018 € | -7 141 € | -8 482 € | -5 297 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 30 t€ | 32 t€ | 22 t€ | 23 t€ |
| Placeringar | 226 € | 226 € | 226 € | 226 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 10 t€ | 13 t€ | -13 t€ | -7 051 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Tammerkki Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen blekning, färgning och annan textilberedning (39 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€, 5,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Tammerfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis