Rakennusliike Tommola Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kotka, rekisteröity vuonna 1975. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 2,7 M€ ja liikevoitto -20 t€; omavaraisuusaste 35,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 96 t€ ja tuloverot 19 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 14 t€ vuosina 2024–2024; suurin ostaja on Museovirasto (Opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,7 M€ | 3,0 M€ | 2,7 M€ | 3,3 M€ | 4,3 M€ | 2,7 M€ | 5,4 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -8,8 % | 13,1 % | -20,2 % | -23,4 % | 60,6 % | -49,9 % | – |
| Käyttökate | -114 t€ | 188 t€ | 201 t€ | 446 t€ | 814 t€ | 393 t€ | 792 t€ |
| Käyttökate-% | -4,1 % | 6,2 % | 7,6 % | 13,4 % | 18,7 % | 14,5 % | 14,7 % |
| Liikevoitto | -20 t€ | 86 t€ | 81 t€ | 329 t€ | 694 t€ | 332 t€ | 743 t€ |
| Liikevoitto-% | -0,7 % | 2,9 % | 3,0 % | 9,9 % | 16,0 % | 12,3 % | 13,7 % |
| Tilikauden tulos | 99 t€ | 77 t€ | 76 t€ | 270 t€ | 554 t€ | 260 t€ | 610 t€ |
| Henkilöstökulut | -668 t€ | 584 t€ | 756 t€ | 771 t€ | 691 t€ | 650 t€ | 1,1 M€ |
| Omavaraisuusaste | 35,2 % | 15,7 % | 79,6 % | 74,3 % | 69,8 % | 77,0 % | 51,3 % |
| Quick ratio | 1,10 | 0,57 | 1,98 | 1,86 | 2,71 | 3,55 | 1,42 |
| Current ratio | 1,25 | 0,65 | 2,31 | 2,09 | 2,95 | 4,15 | 1,63 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 23,2 % | 44,0 % | 12,9 % | 14,2 % | 11,9 % | 7,7 % | 8,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 28,7 % | 31,3 % | 5,7 % | 19,7 % | 46,5 % | 37,5 % | 129,5 % |
| Taseen loppusumma | 1,0 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 901 t€ | 973 t€ |
| Oma pääoma | 345 t€ | 246 t€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 694 t€ | 471 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 0 € | 1 956 € | 169 t€ | 49 t€ | 231 t€ | 82 t€ | 573 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,7 M€ | 3,0 M€ | 2,7 M€ | 3,3 M€ | 4,3 M€ | 2,7 M€ | 5,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 60 € | 1 082 € | – | 0 € | 53 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1,7 M€ | -2,0 M€ | -1,4 M€ | -1,8 M€ | -2,6 M€ | -1,4 M€ | -3,0 M€ |
| Henkilöstökulut | 668 t€ | -584 t€ | -756 t€ | -771 t€ | -691 t€ | -650 t€ | -1,1 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 94 t€ | -102 t€ | -120 t€ | -117 t€ | -120 t€ | -62 t€ | -49 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 310 t€ | -264 t€ | -278 t€ | -331 t€ | -289 t€ | -269 t€ | -475 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -20 t€ | 86 t€ | 81 t€ | 329 t€ | 694 t€ | 332 t€ | 743 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -146 t€ | 9 795 € | 14 t€ | 8 145 € | -113 € | -6 377 € | -16 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 126 t€ | 96 t€ | 95 t€ | 337 t€ | 693 t€ | 325 t€ | 727 t€ |
| Tuloverot | 27 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -67 t€ | -140 t€ | -65 t€ | -117 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 99 t€ | 77 t€ | 76 t€ | 270 t€ | 554 t€ | 260 t€ | 610 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 173 t€ | 712 t€ | 936 t€ | 911 t€ | 402 t€ | 184 t€ | 155 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 107 t€ |
| Saamiset | 761 t€ | 752 t€ | 466 t€ | 775 t€ | 600 t€ | 280 t€ | 137 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 0 € | 1 956 € | 169 t€ | 49 t€ | 231 t€ | 82 t€ | 573 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 865 t€ | 859 t€ | 739 t€ | 929 t€ | 1,3 M€ | 716 t€ | 818 t€ |
| Vastaavaa | 1,0 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 901 t€ | 973 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 345 t€ | 246 t€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 694 t€ | 471 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 22 t€ | 30 t€ | 73 t€ | 34 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 692 t€ | 1,3 M€ | 320 t€ | 444 t€ | 443 t€ | 173 t€ | 502 t€ |
| Vieras pääoma | 692 t€ | 1,3 M€ | 342 t€ | 474 t€ | 517 t€ | 207 t€ | 502 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (63)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,7 M€ | 3,0 M€ | 2,7 M€ | 3,3 M€ | 4,3 M€ | 2,7 M€ | 5,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 60 € | 1 082 € | – | 0 € | 53 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1,7 M€ | -2,0 M€ | -1,4 M€ | -1,8 M€ | -2,6 M€ | -1,4 M€ | -3,0 M€ |
| Henkilöstökulut | 668 t€ | -584 t€ | -756 t€ | -771 t€ | -691 t€ | -650 t€ | -1,1 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 94 t€ | -102 t€ | -120 t€ | -117 t€ | -120 t€ | -62 t€ | -49 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 310 t€ | -264 t€ | -278 t€ | -331 t€ | -289 t€ | -269 t€ | -475 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -20 t€ | 86 t€ | 81 t€ | 329 t€ | 694 t€ | 332 t€ | 743 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -146 t€ | 9 795 € | 14 t€ | 8 145 € | -113 € | -6 377 € | -16 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 126 t€ | 96 t€ | 95 t€ | 337 t€ | 693 t€ | 325 t€ | 727 t€ |
| Tuloverot | 27 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -67 t€ | -140 t€ | -65 t€ | -117 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 99 t€ | 77 t€ | 76 t€ | 270 t€ | 554 t€ | 260 t€ | 610 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 173 t€ | 712 t€ | 936 t€ | 911 t€ | 402 t€ | 184 t€ | 155 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 107 t€ |
| Saamiset | 761 t€ | 752 t€ | 466 t€ | 775 t€ | 600 t€ | 280 t€ | 137 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 0 € | 1 956 € | 169 t€ | 49 t€ | 231 t€ | 82 t€ | 573 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 865 t€ | 859 t€ | 739 t€ | 929 t€ | 1,3 M€ | 716 t€ | 818 t€ |
| Vastaavaa | 1,0 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 901 t€ | 973 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 345 t€ | 246 t€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 694 t€ | 471 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 22 t€ | 30 t€ | 73 t€ | 34 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 692 t€ | 1,3 M€ | 320 t€ | 444 t€ | 443 t€ | 173 t€ | 502 t€ |
| Vieras pääoma | 692 t€ | 1,3 M€ | 342 t€ | 474 t€ | 517 t€ | 207 t€ | 502 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 164 t€ | 1,1 M€ | 107 t€ | 119 t€ | 108 t€ | 23 t€ | 227 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 56 t€ | 0 € | – | – | – | 0 € | 55 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | – | – | – | – | – | 0 € | 3 004 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | – | – | – | – | – | 0 € | 15 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 57 t€ | 94 t€ | 164 t€ | 234 t€ | 175 t€ | 9 064 € | 0 € |
| Vastattavaa | 1,0 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 901 t€ | 973 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | – | 0 € | 2 924 € | – | – | – | – |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 22 t€ | – | – | – | – |
| Muu vaihto-omaisuus | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | – | – | – | 0 € | -2 924 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 761 t€ | 752 t€ | 466 t€ | 775 t€ | 600 t€ | 280 t€ | 137 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | – | 0 € | 5 939 € | 910 € | 910 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 252 € | 252 € | 252 € | 252 € | 252 € | 252 € | 252 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 156 t€ | 18 t€ | 17 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 1 254 € | 39 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | – | – | – | 30 t€ | 73 t€ | 34 t€ | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 60 t€ | 95 t€ | 151 t€ | 141 t€ | 227 t€ | 175 t€ | 122 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 244 t€ | 167 t€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 636 t€ | 431 t€ | -141 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 208 t€ | 107 t€ | 73 t€ | 176 t€ | 143 t€ | 58 t€ | 123 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 557 t€ | -495 t€ | -606 t€ | -624 t€ | -558 t€ | -528 t€ | -864 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 7 342 € | 0 € | – | – | – | – | – |
| Aineettomat hyödykkeet | 57 t€ | 94 t€ | 164 t€ | 234 t€ | 175 t€ | 9 064 € | 1 160 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 651 t€ | 628 t€ | 441 t€ | 644 t€ | 486 t€ | 148 t€ | 129 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 99 t€ | 77 t€ | 76 t€ | 270 t€ | 554 t€ | 260 t€ | 610 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 9 819 € | -8 260 € | -6 188 € | -7 872 € | -9 754 € | -7 631 € | -16 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 0 € | 523 t€ | 621 t€ | 536 t€ | 0 € | – | – |
| Eläkekulut | 88 t€ | -71 t€ | -113 t€ | -124 t€ | -111 t€ | -97 t€ | -180 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 110 t€ | 125 t€ | 26 t€ | 111 t€ | 68 t€ | 51 t€ | 7 378 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 48 t€ | 0 € | – | – | – | 0 € | 18 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | – | – | – | – | 0 € | -3 004 € | -85 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 22 t€ | -18 t€ | -37 t€ | -23 t€ | -23 t€ | -26 t€ | -37 t€ |
| Muut arvopaperit | – | – | – | 0 € | 371 t€ | 250 t€ | 0 € |
| Palvelujen ostot | 1,2 M€ | -1,5 M€ | -1,0 M€ | -1,1 M€ | -1,9 M€ | -988 t€ | -2,2 M€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 115 t€ | 95 t€ | 151 t€ | 141 t€ | 227 t€ | 175 t€ | 154 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 520 t€ | -438 t€ | -404 t€ | -694 t€ | -611 t€ | -453 t€ | -734 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | – | – | – | 0 € | 371 t€ | 250 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 167 t€ | 40 t€ | 17 t€ | – | – | – | – |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | – | 20 t€ | 40 t€ | 80 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 97 t€ | 100 t€ | 123 t€ | 148 t€ | 192 t€ | 91 t€ | 97 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 94 t€ | -102 t€ | -120 t€ | -117 t€ | -120 t€ | -62 t€ | -49 t€ |
| Aineettomat oikeudet | – | – | – | – | – | 0 € | 1 160 € |
| Sijoitukset | 0 € | 523 t€ | 621 t€ | 536 t€ | 0 € | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Rakennusliike Tommola Oy kuuluu toimialaluokassa talonrakentaminen ylimpään neljännekseen (5706 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€, 5,9-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Kotka
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta