Rakennusliike Tommola Oy är ett aktiebolag med hemort i Kotka, registrerat år 1975. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 2,7 M€ och rörelseresultatet -20 t€; soliditet 35,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 96 t€ och inkomstskatterna 19 t€. Offentliga köpare köpte för 14 t€ av företaget åren 2024–2024; den största köparen är Museovirasto (Opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,7 M€ | 3,0 M€ | 2,7 M€ | 3,3 M€ | 4,3 M€ | 2,7 M€ | 5,4 M€ |
| Förändring i omsättning | -8,8 % | 13,1 % | -20,2 % | -23,4 % | 60,6 % | -49,9 % | – |
| Rörelsebidrag | -114 t€ | 188 t€ | 201 t€ | 446 t€ | 814 t€ | 393 t€ | 792 t€ |
| Rörelsebidrag % | -4,1 % | 6,2 % | 7,6 % | 13,4 % | 18,7 % | 14,5 % | 14,7 % |
| Rörelseresultat | -20 t€ | 86 t€ | 81 t€ | 329 t€ | 694 t€ | 332 t€ | 743 t€ |
| Rörelsemarginal | -0,7 % | 2,9 % | 3,0 % | 9,9 % | 16,0 % | 12,3 % | 13,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 99 t€ | 77 t€ | 76 t€ | 270 t€ | 554 t€ | 260 t€ | 610 t€ |
| Personalkostnader | -668 t€ | 584 t€ | 756 t€ | 771 t€ | 691 t€ | 650 t€ | 1,1 M€ |
| Soliditet | 35,2 % | 15,7 % | 79,6 % | 74,3 % | 69,8 % | 77,0 % | 51,3 % |
| Kassalikviditet | 1,10 | 0,57 | 1,98 | 1,86 | 2,71 | 3,55 | 1,42 |
| Current ratio | 1,25 | 0,65 | 2,31 | 2,09 | 2,95 | 4,15 | 1,63 |
| Relativ skuldsättning | 23,2 % | 44,0 % | 12,9 % | 14,2 % | 11,9 % | 7,7 % | 8,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 28,7 % | 31,3 % | 5,7 % | 19,7 % | 46,5 % | 37,5 % | 129,5 % |
| Balansomslutning | 1,0 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 901 t€ | 973 t€ |
| Eget kapital | 345 t€ | 246 t€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 694 t€ | 471 t€ |
| Kassa och bank | 0 € | 1 956 € | 169 t€ | 49 t€ | 231 t€ | 82 t€ | 573 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,7 M€ | 3,0 M€ | 2,7 M€ | 3,3 M€ | 4,3 M€ | 2,7 M€ | 5,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 60 € | 1 082 € | – | 0 € | 53 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 1,7 M€ | -2,0 M€ | -1,4 M€ | -1,8 M€ | -2,6 M€ | -1,4 M€ | -3,0 M€ |
| Personalkostnader | 668 t€ | -584 t€ | -756 t€ | -771 t€ | -691 t€ | -650 t€ | -1,1 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 94 t€ | -102 t€ | -120 t€ | -117 t€ | -120 t€ | -62 t€ | -49 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 310 t€ | -264 t€ | -278 t€ | -331 t€ | -289 t€ | -269 t€ | -475 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -20 t€ | 86 t€ | 81 t€ | 329 t€ | 694 t€ | 332 t€ | 743 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -146 t€ | 9 795 € | 14 t€ | 8 145 € | -113 € | -6 377 € | -16 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 126 t€ | 96 t€ | 95 t€ | 337 t€ | 693 t€ | 325 t€ | 727 t€ |
| Inkomstskatt | 27 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -67 t€ | -140 t€ | -65 t€ | -117 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 99 t€ | 77 t€ | 76 t€ | 270 t€ | 554 t€ | 260 t€ | 610 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 173 t€ | 712 t€ | 936 t€ | 911 t€ | 402 t€ | 184 t€ | 155 t€ |
| Omsättningstillgångar | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 107 t€ |
| Fordringar | 761 t€ | 752 t€ | 466 t€ | 775 t€ | 600 t€ | 280 t€ | 137 t€ |
| Kassa och bank | 0 € | 1 956 € | 169 t€ | 49 t€ | 231 t€ | 82 t€ | 573 t€ |
| Rörliga aktiva | 865 t€ | 859 t€ | 739 t€ | 929 t€ | 1,3 M€ | 716 t€ | 818 t€ |
| Aktiva | 1,0 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 901 t€ | 973 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 345 t€ | 246 t€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 694 t€ | 471 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 22 t€ | 30 t€ | 73 t€ | 34 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 692 t€ | 1,3 M€ | 320 t€ | 444 t€ | 443 t€ | 173 t€ | 502 t€ |
| Främmande kapital | 692 t€ | 1,3 M€ | 342 t€ | 474 t€ | 517 t€ | 207 t€ | 502 t€ |
Alla poster i bokslutet (63)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,7 M€ | 3,0 M€ | 2,7 M€ | 3,3 M€ | 4,3 M€ | 2,7 M€ | 5,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 60 € | 1 082 € | – | 0 € | 53 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 1,7 M€ | -2,0 M€ | -1,4 M€ | -1,8 M€ | -2,6 M€ | -1,4 M€ | -3,0 M€ |
| Personalkostnader | 668 t€ | -584 t€ | -756 t€ | -771 t€ | -691 t€ | -650 t€ | -1,1 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 94 t€ | -102 t€ | -120 t€ | -117 t€ | -120 t€ | -62 t€ | -49 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 310 t€ | -264 t€ | -278 t€ | -331 t€ | -289 t€ | -269 t€ | -475 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -20 t€ | 86 t€ | 81 t€ | 329 t€ | 694 t€ | 332 t€ | 743 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -146 t€ | 9 795 € | 14 t€ | 8 145 € | -113 € | -6 377 € | -16 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 126 t€ | 96 t€ | 95 t€ | 337 t€ | 693 t€ | 325 t€ | 727 t€ |
| Inkomstskatt | 27 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -67 t€ | -140 t€ | -65 t€ | -117 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 99 t€ | 77 t€ | 76 t€ | 270 t€ | 554 t€ | 260 t€ | 610 t€ |
| Bestående aktiva | 173 t€ | 712 t€ | 936 t€ | 911 t€ | 402 t€ | 184 t€ | 155 t€ |
| Omsättningstillgångar | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 107 t€ |
| Fordringar | 761 t€ | 752 t€ | 466 t€ | 775 t€ | 600 t€ | 280 t€ | 137 t€ |
| Kassa och bank | 0 € | 1 956 € | 169 t€ | 49 t€ | 231 t€ | 82 t€ | 573 t€ |
| Rörliga aktiva | 865 t€ | 859 t€ | 739 t€ | 929 t€ | 1,3 M€ | 716 t€ | 818 t€ |
| Aktiva | 1,0 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 901 t€ | 973 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 345 t€ | 246 t€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 694 t€ | 471 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 22 t€ | 30 t€ | 73 t€ | 34 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 692 t€ | 1,3 M€ | 320 t€ | 444 t€ | 443 t€ | 173 t€ | 502 t€ |
| Främmande kapital | 692 t€ | 1,3 M€ | 342 t€ | 474 t€ | 517 t€ | 207 t€ | 502 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 520 t€ | -438 t€ | -404 t€ | -694 t€ | -611 t€ | -453 t€ | -734 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 94 t€ | -102 t€ | -120 t€ | -117 t€ | -120 t€ | -62 t€ | -49 t€ |
| Immateriella rättigheter | – | – | – | – | – | 0 € | 1 160 € |
| Förändring av produktlager + (-) | – | – | – | – | 0 € | -3 004 € | -85 t€ |
| Pensionskostnader | 88 t€ | -71 t€ | -113 t€ | -124 t€ | -111 t€ | -97 t€ | -180 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 7 342 € | 0 € | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 651 t€ | 628 t€ | 441 t€ | 644 t€ | 486 t€ | 148 t€ | 129 t€ |
| Materiella tillgångar | 115 t€ | 95 t€ | 151 t€ | 141 t€ | 227 t€ | 175 t€ | 154 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 56 t€ | 0 € | – | – | – | 0 € | 55 t€ |
| Löner och arvoden | 557 t€ | -495 t€ | -606 t€ | -624 t€ | -558 t€ | -528 t€ | -864 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | – | 20 t€ | 40 t€ | 80 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | – | 0 € | 5 939 € | 910 € | 910 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 252 € | 252 € | 252 € | 252 € | 252 € | 252 € | 252 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 99 t€ | 77 t€ | 76 t€ | 270 t€ | 554 t€ | 260 t€ | 610 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 0 € | 523 t€ | 621 t€ | 536 t€ | 0 € | – | – |
| Övriga lönebikostnader | 22 t€ | -18 t€ | -37 t€ | -23 t€ | -23 t€ | -26 t€ | -37 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 167 t€ | 40 t€ | 17 t€ | – | – | – | – |
| Immateriella tillgångar | 57 t€ | 94 t€ | 164 t€ | 234 t€ | 175 t€ | 9 064 € | 1 160 € |
| Övriga värdepapper | – | – | – | 0 € | 371 t€ | 250 t€ | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 208 t€ | 107 t€ | 73 t€ | 176 t€ | 143 t€ | 58 t€ | 123 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | – | 0 € | 2 924 € | – | – | – | – |
| Maskiner och inventarier | 60 t€ | 95 t€ | 151 t€ | 141 t€ | 227 t€ | 175 t€ | 122 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 156 t€ | 18 t€ | 17 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 1 254 € | 39 € |
| Passiva | 1,0 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 901 t€ | 973 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 48 t€ | 0 € | – | – | – | 0 € | 18 t€ |
| Köp av tjänster | 1,2 M€ | -1,5 M€ | -1,0 M€ | -1,1 M€ | -1,9 M€ | -988 t€ | -2,2 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 110 t€ | 125 t€ | 26 t€ | 111 t€ | 68 t€ | 51 t€ | 7 378 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 244 t€ | 167 t€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 636 t€ | 431 t€ | -141 t€ |
| Finansiella värdepapper | – | – | – | 0 € | 371 t€ | 250 t€ | 0 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | – | – | – | 30 t€ | 73 t€ | 34 t€ | 0 € |
| Varor under tillverkning | – | – | – | – | – | 0 € | 3 004 € |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | – | – | – | 0 € | -2 924 € | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 97 t€ | 100 t€ | 123 t€ | 148 t€ | 192 t€ | 91 t€ | 97 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | – | – | – | – | – | 0 € | 15 t€ |
| Placeringar | 0 € | 523 t€ | 621 t€ | 536 t€ | 0 € | – | – |
| Övriga omsättningstillgångar | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 22 t€ | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 761 t€ | 752 t€ | 466 t€ | 775 t€ | 600 t€ | 280 t€ | 137 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 164 t€ | 1,1 M€ | 107 t€ | 119 t€ | 108 t€ | 23 t€ | 227 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 9 819 € | -8 260 € | -6 188 € | -7 872 € | -9 754 € | -7 631 € | -16 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 57 t€ | 94 t€ | 164 t€ | 234 t€ | 175 t€ | 9 064 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Rakennusliike Tommola Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5706 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€, 5,9 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Kotka
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis