Maalausvalvonta Laeslehto Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vantaa, rekisteröity vuonna 1981. Tilikaudella, joka päättyi 31.1.2026, liikevaihto oli 189 t€ ja liikevoitto 1 821 €; omavaraisuusaste 12,8 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 6 910 € vuosina 2023–2025; suurin ostaja on Tasavallan presidentin kanslia (Tasavallan presidentti).
Talous
| Tunnusluvut | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 189 t€ | 135 t€ | 140 t€ | 186 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 40,7 % | -4,0 % | -24,5 % | – |
| Käyttökate | -7 190 € | 2 517 € | -3 008 € | 5 653 € |
| Käyttökate-% | -3,8 % | 1,9 % | -2,1 % | 3,0 % |
| Liikevoitto | 1 821 € | -9 497 € | -19 t€ | -1 724 € |
| Liikevoitto-% | 1,0 % | -7,1 % | -13,6 % | -0,9 % |
| Tilikauden tulos | -1 079 € | -13 t€ | -22 t€ | -2 312 € |
| Henkilöstökulut | -122 t€ | 79 t€ | 91 t€ | 126 t€ |
| Omavaraisuusaste | 12,8 % | 13,8 % | 29,8 % | 60,0 % |
| Quick ratio | 2,04 | 3,35 | 7,35 | 2,71 |
| Current ratio | 2,04 | 3,35 | 7,35 | 2,71 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 33,6 % | 48,2 % | 46,3 % | 19,7 % |
| Oman pääoman tuotto | -11,5 % | -124,0 % | -81,3 % | -4,2 % |
| Taseen loppusumma | 73 t€ | 75 t€ | 92 t€ | 92 t€ |
| Oma pääoma | 9 348 € | 10 t€ | 28 t€ | 55 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 439 € | 2 165 € | 1 847 € | 2 627 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 189 t€ | 135 t€ | 140 t€ | 186 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 3 579 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 3 499 € | -4 458 € | -2 078 € | -1 707 € |
| Henkilöstökulut | 122 t€ | -79 t€ | -91 t€ | -126 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 010 € | -12 t€ | -16 t€ | -7 377 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 53 t€ | -49 t€ | -53 t€ | -52 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 821 € | -9 497 € | -19 t€ | -1 724 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 899 € | -3 432 € | -3 367 € | -588 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -1 079 € | -13 t€ | -22 t€ | -2 312 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -1 079 € | -13 t€ | -22 t€ | -2 312 € |
Tase
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 27 t€ | 36 t€ | 48 t€ | 24 t€ |
| Saamiset | 43 t€ | 37 t€ | 43 t€ | 65 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 439 € | 2 165 € | 1 847 € | 2 627 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 46 t€ | 39 t€ | 44 t€ | 67 t€ |
| Vastaavaa | 73 t€ | 75 t€ | 92 t€ | 92 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 9 348 € | 10 t€ | 28 t€ | 55 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 41 t€ | 53 t€ | 59 t€ | 12 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 12 t€ | 6 038 € | 25 t€ |
| Vieras pääoma | 64 t€ | 65 t€ | 65 t€ | 37 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 189 t€ | 135 t€ | 140 t€ | 186 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 3 579 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 3 499 € | -4 458 € | -2 078 € | -1 707 € |
| Henkilöstökulut | 122 t€ | -79 t€ | -91 t€ | -126 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 010 € | -12 t€ | -16 t€ | -7 377 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 53 t€ | -49 t€ | -53 t€ | -52 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 821 € | -9 497 € | -19 t€ | -1 724 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 899 € | -3 432 € | -3 367 € | -588 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -1 079 € | -13 t€ | -22 t€ | -2 312 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -1 079 € | -13 t€ | -22 t€ | -2 312 € |
| Pysyvät vastaavat | 27 t€ | 36 t€ | 48 t€ | 24 t€ |
| Saamiset | 43 t€ | 37 t€ | 43 t€ | 65 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 439 € | 2 165 € | 1 847 € | 2 627 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 46 t€ | 39 t€ | 44 t€ | 67 t€ |
| Vastaavaa | 73 t€ | 75 t€ | 92 t€ | 92 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 9 348 € | 10 t€ | 28 t€ | 55 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 41 t€ | 53 t€ | 59 t€ | 12 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 12 t€ | 6 038 € | 25 t€ |
| Vieras pääoma | 64 t€ | 65 t€ | 65 t€ | 37 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 16 t€ | 12 t€ | 5 569 € | 9 221 € |
| Vastattavaa | 73 t€ | 75 t€ | 92 t€ | 92 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 43 t€ | 37 t€ | 43 t€ | 65 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | 0 € | 43 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 11 € | 2 € | 30 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 41 t€ | 53 t€ | 59 t€ | 12 t€ |
| Koneet ja kalusto | 27 t€ | 36 t€ | 48 t€ | 22 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 7 904 € | 21 t€ | 47 t€ | 55 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 6 537 € | 115 € | 469 € | 7 344 € |
| Palkat ja palkkiot | 76 t€ | -44 t€ | -58 t€ | -85 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | – | – | 0 € | 1 996 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 22 t€ | 14 t€ | 8 870 € | 9 821 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -1 079 € | -13 t€ | -22 t€ | -2 312 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2 899 € | -3 443 € | -3 369 € | -619 € |
| Eläkekulut | 26 t€ | -21 t€ | -18 t€ | -25 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 4 235 € | 2 479 € | 3 794 € | 4 030 € |
| Muut henkilösivukulut | 20 t€ | -14 t€ | -15 t€ | -17 t€ |
| Palvelujen ostot | 965 € | 0 € | -895 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 27 t€ | 36 t€ | 48 t€ | 22 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 2 534 € | -4 458 € | -1 183 € | -1 707 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 17 t€ | 21 t€ | 30 t€ | 51 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 313 € | 26 € | 0 € | 8 312 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 9 010 € | -12 t€ | -16 t€ | -7 377 € |
| Sijoitukset | – | – | 0 € | 1 996 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Vantaa
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta