Maalausvalvonta Laeslehto Oy är ett aktiebolag med hemort i Vanda, registrerat år 1981. Under räkenskapsperioden som slutade 31.1.2026 var omsättningen 189 t€ och rörelseresultatet 1 821 €; soliditet 12,8 %. Offentliga köpare köpte för 6 910 € av företaget åren 2023–2025; den största köparen är Tasavallan presidentin kanslia (Tasavallan presidentti).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 189 t€ | 135 t€ | 140 t€ | 186 t€ |
| Förändring i omsättning | 40,7 % | -4,0 % | -24,5 % | – |
| Rörelsebidrag | -7 190 € | 2 517 € | -3 008 € | 5 653 € |
| Rörelsebidrag % | -3,8 % | 1,9 % | -2,1 % | 3,0 % |
| Rörelseresultat | 1 821 € | -9 497 € | -19 t€ | -1 724 € |
| Rörelsemarginal | 1,0 % | -7,1 % | -13,6 % | -0,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -1 079 € | -13 t€ | -22 t€ | -2 312 € |
| Personalkostnader | -122 t€ | 79 t€ | 91 t€ | 126 t€ |
| Soliditet | 12,8 % | 13,8 % | 29,8 % | 60,0 % |
| Kassalikviditet | 2,04 | 3,35 | 7,35 | 2,71 |
| Current ratio | 2,04 | 3,35 | 7,35 | 2,71 |
| Relativ skuldsättning | 33,6 % | 48,2 % | 46,3 % | 19,7 % |
| Avkastning på eget kapital | -11,5 % | -124,0 % | -81,3 % | -4,2 % |
| Balansomslutning | 73 t€ | 75 t€ | 92 t€ | 92 t€ |
| Eget kapital | 9 348 € | 10 t€ | 28 t€ | 55 t€ |
| Kassa och bank | 3 439 € | 2 165 € | 1 847 € | 2 627 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 189 t€ | 135 t€ | 140 t€ | 186 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 3 579 € | 0 € |
| Material och tjänster | 3 499 € | -4 458 € | -2 078 € | -1 707 € |
| Personalkostnader | 122 t€ | -79 t€ | -91 t€ | -126 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 9 010 € | -12 t€ | -16 t€ | -7 377 € |
| Övriga rörelsekostnader | 53 t€ | -49 t€ | -53 t€ | -52 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 821 € | -9 497 € | -19 t€ | -1 724 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 899 € | -3 432 € | -3 367 € | -588 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -1 079 € | -13 t€ | -22 t€ | -2 312 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -1 079 € | -13 t€ | -22 t€ | -2 312 € |
Balansräkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 27 t€ | 36 t€ | 48 t€ | 24 t€ |
| Fordringar | 43 t€ | 37 t€ | 43 t€ | 65 t€ |
| Kassa och bank | 3 439 € | 2 165 € | 1 847 € | 2 627 € |
| Rörliga aktiva | 46 t€ | 39 t€ | 44 t€ | 67 t€ |
| Aktiva | 73 t€ | 75 t€ | 92 t€ | 92 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 9 348 € | 10 t€ | 28 t€ | 55 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 41 t€ | 53 t€ | 59 t€ | 12 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 23 t€ | 12 t€ | 6 038 € | 25 t€ |
| Främmande kapital | 64 t€ | 65 t€ | 65 t€ | 37 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 189 t€ | 135 t€ | 140 t€ | 186 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 3 579 € | 0 € |
| Material och tjänster | 3 499 € | -4 458 € | -2 078 € | -1 707 € |
| Personalkostnader | 122 t€ | -79 t€ | -91 t€ | -126 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 9 010 € | -12 t€ | -16 t€ | -7 377 € |
| Övriga rörelsekostnader | 53 t€ | -49 t€ | -53 t€ | -52 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 821 € | -9 497 € | -19 t€ | -1 724 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 899 € | -3 432 € | -3 367 € | -588 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -1 079 € | -13 t€ | -22 t€ | -2 312 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -1 079 € | -13 t€ | -22 t€ | -2 312 € |
| Bestående aktiva | 27 t€ | 36 t€ | 48 t€ | 24 t€ |
| Fordringar | 43 t€ | 37 t€ | 43 t€ | 65 t€ |
| Kassa och bank | 3 439 € | 2 165 € | 1 847 € | 2 627 € |
| Rörliga aktiva | 46 t€ | 39 t€ | 44 t€ | 67 t€ |
| Aktiva | 73 t€ | 75 t€ | 92 t€ | 92 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 9 348 € | 10 t€ | 28 t€ | 55 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 41 t€ | 53 t€ | 59 t€ | 12 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 23 t€ | 12 t€ | 6 038 € | 25 t€ |
| Främmande kapital | 64 t€ | 65 t€ | 65 t€ | 37 t€ |
| Placeringar | – | – | 0 € | 1 996 € |
| Avskrivningar enligt plan | 9 010 € | -12 t€ | -16 t€ | -7 377 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 22 t€ | 14 t€ | 8 870 € | 9 821 € |
| Pensionskostnader | 26 t€ | -21 t€ | -18 t€ | -25 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -1 079 € | -13 t€ | -22 t€ | -2 312 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 899 € | -3 443 € | -3 369 € | -619 € |
| Övriga aktier och andelar | – | – | 0 € | 1 996 € |
| Kortfristiga fordringar | 43 t€ | 37 t€ | 43 t€ | 65 t€ |
| Passiva | 73 t€ | 75 t€ | 92 t€ | 92 t€ |
| Löner och arvoden | 76 t€ | -44 t€ | -58 t€ | -85 t€ |
| Köp av tjänster | 965 € | 0 € | -895 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 20 t€ | -14 t€ | -15 t€ | -17 t€ |
| Materiella tillgångar | 27 t€ | 36 t€ | 48 t€ | 22 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 6 537 € | 115 € | 469 € | 7 344 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 313 € | 26 € | 0 € | 8 312 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | 0 € | 43 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 11 € | 2 € | 30 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 16 t€ | 12 t€ | 5 569 € | 9 221 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | 41 t€ | 53 t€ | 59 t€ | 12 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2 534 € | -4 458 € | -1 183 € | -1 707 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 235 € | 2 479 € | 3 794 € | 4 030 € |
| Maskiner och inventarier | 27 t€ | 36 t€ | 48 t€ | 22 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 7 904 € | 21 t€ | 47 t€ | 55 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 17 t€ | 21 t€ | 30 t€ | 51 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Vanda
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis