LM-Kattoristikot Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kaustinen, rekisteröity vuonna 1982. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 85 t€; omavaraisuusaste 69,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 72 t€ ja tuloverot 15 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 2,9 % | 22,5 % | – |
| Bruttotulos | 192 t€ | 186 t€ | 152 t€ |
| Käyttökate | 81 t€ | 67 t€ | 40 t€ |
| Liikevoitto | 85 t€ | 62 t€ | 33 t€ |
| Tilikauden tulos | 68 t€ | 58 t€ | 27 t€ |
| Henkilöstökulut | -60 t€ | 73 t€ | 72 t€ |
| Omavaraisuusaste | 69,7 % | 71,2 % | 68,5 % |
| Quick ratio | 1,41 | 1,27 | 1,36 |
| Current ratio | 1,67 | 1,65 | 1,72 |
| Oman pääoman tuotto | 11,1 % | 9,7 % | 4,6 % |
| Taseen loppusumma | 877 t€ | 837 t€ | 862 t€ |
| Oma pääoma | 611 t€ | 596 t€ | 590 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 351 t€ | 272 t€ | 315 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 192 t€ | 186 t€ | 152 t€ |
| Henkilöstökulut | 60 t€ | -73 t€ | -72 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 134 € | -5 233 € | -6 676 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 43 t€ | -47 t€ | -40 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 85 t€ | 62 t€ | 33 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 87 € | 11 t€ | -98 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 85 t€ | 72 t€ | 33 t€ |
| Tuloverot | 17 t€ | -15 t€ | -5 923 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 68 t€ | 58 t€ | 27 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 434 t€ | 438 t€ | 394 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 68 t€ | 93 t€ | 100 t€ |
| Saamiset | 23 t€ | 33 t€ | 53 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 351 t€ | 272 t€ | 315 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 443 t€ | 398 t€ | 468 t€ |
| Vastaavaa | 877 t€ | 837 t€ | 862 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 611 t€ | 596 t€ | 590 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 265 t€ | 241 t€ | 272 t€ |
| Vieras pääoma | 265 t€ | 241 t€ | 272 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 192 t€ | 186 t€ | 152 t€ |
| Henkilöstökulut | 60 t€ | -73 t€ | -72 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 134 € | -5 233 € | -6 676 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 43 t€ | -47 t€ | -40 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 85 t€ | 62 t€ | 33 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 87 € | 11 t€ | -98 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 85 t€ | 72 t€ | 33 t€ |
| Tuloverot | 17 t€ | -15 t€ | -5 923 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 68 t€ | 58 t€ | 27 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 434 t€ | 438 t€ | 394 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 68 t€ | 93 t€ | 100 t€ |
| Saamiset | 23 t€ | 33 t€ | 53 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 351 t€ | 272 t€ | 315 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 443 t€ | 398 t€ | 468 t€ |
| Vastaavaa | 877 t€ | 837 t€ | 862 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 611 t€ | 596 t€ | 590 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 265 t€ | 241 t€ | 272 t€ |
| Vieras pääoma | 265 t€ | 241 t€ | 272 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 541 t€ | 536 t€ | 560 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 253 t€ | 234 t€ | 238 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 68 t€ | 58 t€ | 27 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 22 € | 1 252 € | 11 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 4 134 € | -5 233 € | -6 676 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 2 326 € | 2 094 € | 25 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 40 t€ | -45 t€ | -40 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 19 t€ | 27 t€ | 14 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 95 € | -96 € | -116 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 8 € | 11 t€ | 18 € |
| Muut henkilösivukulut | 4 105 € | -4 079 € | -4 984 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 34 t€ | 38 t€ | 44 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 400 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 11 t€ | 4 533 € | 8 521 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 23 t€ | 33 t€ | 53 t€ |
| Eläkekulut | 16 t€ | -24 t€ | -27 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 14 t€ | 15 t€ | 17 t€ |
| Koneet ja kalusto | 9 150 € | 12 t€ | 16 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 0 € | 400 t€ | 350 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 68 t€ | 93 t€ | 100 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 4 129 € | 4 990 € | 39 t€ |
| Sijoitukset | 400 t€ | 400 t€ | 350 t€ |
| Vastattavaa | 877 t€ | 837 t€ | 862 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna LM-Kattoristikot Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon rakennuspuusepäntuotteiden valmistus suurempaan puoliskoon (137 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 30 t€, 2,4-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.