LM-Kattoristikot Oy är ett aktiebolag med hemort i Kaustby, registrerat år 1982. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 85 t€; soliditet 69,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 72 t€ och inkomstskatterna 15 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 2,9 % | 22,5 % | – |
| Bruttoresultat | 192 t€ | 186 t€ | 152 t€ |
| Rörelsebidrag | 81 t€ | 67 t€ | 40 t€ |
| Rörelseresultat | 85 t€ | 62 t€ | 33 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 68 t€ | 58 t€ | 27 t€ |
| Personalkostnader | -60 t€ | 73 t€ | 72 t€ |
| Soliditet | 69,7 % | 71,2 % | 68,5 % |
| Kassalikviditet | 1,41 | 1,27 | 1,36 |
| Current ratio | 1,67 | 1,65 | 1,72 |
| Avkastning på eget kapital | 11,1 % | 9,7 % | 4,6 % |
| Balansomslutning | 877 t€ | 837 t€ | 862 t€ |
| Eget kapital | 611 t€ | 596 t€ | 590 t€ |
| Kassa och bank | 351 t€ | 272 t€ | 315 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 192 t€ | 186 t€ | 152 t€ |
| Personalkostnader | 60 t€ | -73 t€ | -72 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 134 € | -5 233 € | -6 676 € |
| Övriga rörelsekostnader | 43 t€ | -47 t€ | -40 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 85 t€ | 62 t€ | 33 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 87 € | 11 t€ | -98 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 85 t€ | 72 t€ | 33 t€ |
| Inkomstskatt | 17 t€ | -15 t€ | -5 923 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 68 t€ | 58 t€ | 27 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 434 t€ | 438 t€ | 394 t€ |
| Omsättningstillgångar | 68 t€ | 93 t€ | 100 t€ |
| Fordringar | 23 t€ | 33 t€ | 53 t€ |
| Kassa och bank | 351 t€ | 272 t€ | 315 t€ |
| Rörliga aktiva | 443 t€ | 398 t€ | 468 t€ |
| Aktiva | 877 t€ | 837 t€ | 862 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 611 t€ | 596 t€ | 590 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 265 t€ | 241 t€ | 272 t€ |
| Främmande kapital | 265 t€ | 241 t€ | 272 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 192 t€ | 186 t€ | 152 t€ |
| Personalkostnader | 60 t€ | -73 t€ | -72 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 134 € | -5 233 € | -6 676 € |
| Övriga rörelsekostnader | 43 t€ | -47 t€ | -40 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 85 t€ | 62 t€ | 33 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 87 € | 11 t€ | -98 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 85 t€ | 72 t€ | 33 t€ |
| Inkomstskatt | 17 t€ | -15 t€ | -5 923 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 68 t€ | 58 t€ | 27 t€ |
| Bestående aktiva | 434 t€ | 438 t€ | 394 t€ |
| Omsättningstillgångar | 68 t€ | 93 t€ | 100 t€ |
| Fordringar | 23 t€ | 33 t€ | 53 t€ |
| Kassa och bank | 351 t€ | 272 t€ | 315 t€ |
| Rörliga aktiva | 443 t€ | 398 t€ | 468 t€ |
| Aktiva | 877 t€ | 837 t€ | 862 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 611 t€ | 596 t€ | 590 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 265 t€ | 241 t€ | 272 t€ |
| Främmande kapital | 265 t€ | 241 t€ | 272 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 14 t€ | 15 t€ | 17 t€ |
| Placeringar | 400 t€ | 400 t€ | 350 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 22 € | 1 252 € | 11 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 253 t€ | 234 t€ | 238 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 541 t€ | 536 t€ | 560 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 129 € | 4 990 € | 39 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 2 326 € | 2 094 € | 25 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 19 t€ | 27 t€ | 14 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 68 t€ | 58 t€ | 27 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 23 t€ | 33 t€ | 53 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 95 € | -96 € | -116 € |
| Materiella tillgångar | 34 t€ | 38 t€ | 44 t€ |
| Material och förnödenheter | 68 t€ | 93 t€ | 100 t€ |
| Löner och arvoden | 40 t€ | -45 t€ | -40 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 11 t€ | 4 533 € | 8 521 € |
| Övriga fordringar (investeringar) | 400 t€ | 0 € | – |
| Passiva | 877 t€ | 837 t€ | 862 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 8 € | 11 t€ | 18 € |
| Övriga lönebikostnader | 4 105 € | -4 079 € | -4 984 € |
| Maskiner och inventarier | 9 150 € | 12 t€ | 16 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 4 134 € | -5 233 € | -6 676 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 0 € | 400 t€ | 350 t€ |
| Pensionskostnader | 16 t€ | -24 t€ | -27 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör LM-Kattoristikot Oy till den övre halvan inom näringsgrenen övrig tillverkning av byggnads- och inredningssnickerier som inte klassificerats på annat håll (137 företag med beskattningsbar inkomst; median 30 t€, 2,4 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.