Syvärin Konehuolto Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kuopio, rekisteröity vuonna 1981. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevoitto 59 t€; omavaraisuusaste 68,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 67 t€ ja tuloverot 14 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 4 907 € vuosina 2025–2026; suurin ostaja on Pelastusopisto (Sisäministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -7,5 % | 26,6 % | -5,4 % | -0,2 % | -10,3 % | – |
| Bruttotulos | 587 t€ | 635 t€ | 502 t€ | 531 t€ | 531 t€ | 592 t€ |
| Käyttökate | 40 t€ | 172 t€ | 96 t€ | 146 t€ | 64 t€ | 240 t€ |
| Liikevoitto | 59 t€ | 149 t€ | 68 t€ | 117 t€ | 30 t€ | 203 t€ |
| Tilikauden tulos | 48 t€ | 120 t€ | 57 t€ | 91 t€ | 25 t€ | 163 t€ |
| Henkilöstökulut | -283 t€ | 254 t€ | 228 t€ | 232 t€ | 298 t€ | 212 t€ |
| Omavaraisuusaste | 68,6 % | 71,5 % | 72,0 % | 74,2 % | 71,4 % | – |
| Quick ratio | 0,70 | 0,68 | 0,47 | 0,52 | 0,44 | – |
| Current ratio | 2,52 | 2,74 | 2,70 | 2,94 | 2,78 | – |
| Oman pääoman tuotto | 4,7 % | 11,2 % | 5,5 % | 8,6 % | 2,4 % | – |
| Taseen loppusumma | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Oma pääoma | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 110 t€ | 125 t€ | 114 t€ | 73 t€ | 46 t€ | 46 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 587 t€ | 635 t€ | 502 t€ | 531 t€ | 531 t€ | 592 t€ |
| Henkilöstökulut | 283 t€ | -254 t€ | -228 t€ | -232 t€ | -298 t€ | -212 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 19 t€ | -22 t€ | -28 t€ | -29 t€ | -34 t€ | -37 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 226 t€ | -209 t€ | -178 t€ | -153 t€ | -169 t€ | -140 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 59 t€ | 149 t€ | 68 t€ | 117 t€ | 30 t€ | 203 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 258 € | 781 € | -517 € | 934 € | 910 € | 189 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 61 t€ | 150 t€ | 67 t€ | 117 t€ | 31 t€ | 204 t€ |
| Tuloverot | 12 t€ | -30 t€ | -9 978 € | -27 t€ | -6 200 € | -41 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 48 t€ | 120 t€ | 57 t€ | 91 t€ | 25 t€ | 163 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 311 t€ | 330 t€ | 350 t€ | 371 t€ | 380 t€ | – |
| Vaihto-omaisuus | 868 t€ | 877 t€ | 893 t€ | 869 t€ | 919 t€ | 916 t€ |
| Saamiset | 223 t€ | 164 t€ | 76 t€ | 114 t€ | 129 t€ | 113 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 110 t€ | 125 t€ | 114 t€ | 73 t€ | 46 t€ | 46 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | – |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | – |
| Oma pääoma | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | – |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | 0 € | 9 428 € | 28 t€ | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 475 t€ | 426 t€ | 401 t€ | 359 t€ | 394 t€ | – |
| Vieras pääoma | 475 t€ | 426 t€ | 401 t€ | 368 t€ | 422 t€ | – |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 587 t€ | 635 t€ | 502 t€ | 531 t€ | 531 t€ | 592 t€ |
| Henkilöstökulut | 283 t€ | -254 t€ | -228 t€ | -232 t€ | -298 t€ | -212 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 19 t€ | -22 t€ | -28 t€ | -29 t€ | -34 t€ | -37 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 226 t€ | -209 t€ | -178 t€ | -153 t€ | -169 t€ | -140 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 59 t€ | 149 t€ | 68 t€ | 117 t€ | 30 t€ | 203 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 258 € | 781 € | -517 € | 934 € | 910 € | 189 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 61 t€ | 150 t€ | 67 t€ | 117 t€ | 31 t€ | 204 t€ |
| Tuloverot | 12 t€ | -30 t€ | -9 978 € | -27 t€ | -6 200 € | -41 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 48 t€ | 120 t€ | 57 t€ | 91 t€ | 25 t€ | 163 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 311 t€ | 330 t€ | 350 t€ | 371 t€ | 380 t€ | – |
| Vaihto-omaisuus | 868 t€ | 877 t€ | 893 t€ | 869 t€ | 919 t€ | 916 t€ |
| Saamiset | 223 t€ | 164 t€ | 76 t€ | 114 t€ | 129 t€ | 113 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 110 t€ | 125 t€ | 114 t€ | 73 t€ | 46 t€ | 46 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | – |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | – |
| Oma pääoma | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | – |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | 0 € | 9 428 € | 28 t€ | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 475 t€ | 426 t€ | 401 t€ | 359 t€ | 394 t€ | – |
| Vieras pääoma | 475 t€ | 426 t€ | 401 t€ | 368 t€ | 422 t€ | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 968 t€ | 930 t€ | 955 t€ | 948 t€ | 1,0 M€ | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 310 t€ | 329 t€ | 348 t€ | 368 t€ | 376 t€ | 401 t€ |
| Sijoitukset | 1 211 € | 1 211 € | 1 211 € | 1 211 € | 1 211 € | 1 311 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 9 428 € | 28 t€ | 30 t€ | – |
| Palkat ja palkkiot | 204 t€ | -187 t€ | -165 t€ | -164 t€ | -229 t€ | -169 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 19 t€ | 3 677 € | 12 t€ | 399 € | 4 538 € | – |
| Rakennukset ja rakennelmat, Vuokraoikeudet | 6 362 € | 6 362 € | 6 362 € | 6 362 € | 6 362 € | – |
| Vastattavaa | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Koneet ja kalusto | 16 t€ | 21 t€ | 25 t€ | 26 t€ | 14 t€ | – |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 204 t€ | 159 t€ | 64 t€ | 113 t€ | 124 t€ | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 276 t€ | 223 t€ | 200 t€ | 147 t€ | 213 t€ | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 478 € | 717 € | 530 € | 0 € | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1 211 € | 1 211 € | 1 211 € | 1 211 € | 1 211 € | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 223 t€ | 164 t€ | 76 t€ | 114 t€ | 129 t€ | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 52 t€ | 52 t€ | 37 t€ | 38 t€ | 41 t€ | – |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 240 t€ | 254 t€ | 268 t€ | 284 t€ | 300 t€ | – |
| Muut henkilösivukulut | 16 t€ | -10 t€ | -7 767 € | -14 t€ | -18 t€ | -13 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 147 t€ | 152 t€ | 155 t€ | 145 t€ | 109 t€ | – |
| Aineettomat oikeudet | – | 0 € | 980 € | 1 960 € | 2 940 € | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 147 € | 1 663 € | 942 € | 2 275 € | 2 800 € | 2 043 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | – | – | 0 € | 3 184 € | 6 368 € | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 162 € | -881 € | -1 599 € | -1 541 € | -2 260 € | -2 014 € |
| Valmiit tuotteet | 868 t€ | 877 t€ | 893 t€ | 869 t€ | 919 t€ | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 48 t€ | 120 t€ | 57 t€ | 91 t€ | 25 t€ | – |
| Aineettomat hyödykkeet | – | 0 € | 980 € | 1 960 € | 2 940 € | 11 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 48 t€ | 48 t€ | 48 t€ | 48 t€ | 48 t€ | – |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 272 € | 0 € | 140 € | 200 € | 370 € | 160 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 19 t€ | -22 t€ | -28 t€ | -29 t€ | -34 t€ | -37 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | 0 € | 9 428 € | 28 t€ | – |
| Eläkekulut | 62 t€ | -57 t€ | -55 t€ | -54 t€ | -50 t€ | -30 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Syvärin Konehuolto Oy kuuluu toimialaluokassa maa- ja metsätalouskoneiden korjaus ja huolto suurempaan puoliskoon (111 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 35 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Kuopio
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta