Syvärin Konehuolto Oy är ett aktiebolag med hemort i Kuopio, registrerat år 1981. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 rörelseresultatet 59 t€; soliditet 68,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 67 t€ och inkomstskatterna 14 t€. Offentliga köpare köpte för 4 907 € av företaget åren 2025–2026; den största köparen är Pelastusopisto (Sisäministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -7,5 % | 26,6 % | -5,4 % | -0,2 % | -10,3 % | – |
| Bruttoresultat | 587 t€ | 635 t€ | 502 t€ | 531 t€ | 531 t€ | 592 t€ |
| Rörelsebidrag | 40 t€ | 172 t€ | 96 t€ | 146 t€ | 64 t€ | 240 t€ |
| Rörelseresultat | 59 t€ | 149 t€ | 68 t€ | 117 t€ | 30 t€ | 203 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 48 t€ | 120 t€ | 57 t€ | 91 t€ | 25 t€ | 163 t€ |
| Personalkostnader | -283 t€ | 254 t€ | 228 t€ | 232 t€ | 298 t€ | 212 t€ |
| Soliditet | 68,6 % | 71,5 % | 72,0 % | 74,2 % | 71,4 % | – |
| Kassalikviditet | 0,70 | 0,68 | 0,47 | 0,52 | 0,44 | – |
| Current ratio | 2,52 | 2,74 | 2,70 | 2,94 | 2,78 | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,7 % | 11,2 % | 5,5 % | 8,6 % | 2,4 % | – |
| Balansomslutning | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Eget kapital | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | – |
| Kassa och bank | 110 t€ | 125 t€ | 114 t€ | 73 t€ | 46 t€ | 46 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 587 t€ | 635 t€ | 502 t€ | 531 t€ | 531 t€ | 592 t€ |
| Personalkostnader | 283 t€ | -254 t€ | -228 t€ | -232 t€ | -298 t€ | -212 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 19 t€ | -22 t€ | -28 t€ | -29 t€ | -34 t€ | -37 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 226 t€ | -209 t€ | -178 t€ | -153 t€ | -169 t€ | -140 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 59 t€ | 149 t€ | 68 t€ | 117 t€ | 30 t€ | 203 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 258 € | 781 € | -517 € | 934 € | 910 € | 189 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 61 t€ | 150 t€ | 67 t€ | 117 t€ | 31 t€ | 204 t€ |
| Inkomstskatt | 12 t€ | -30 t€ | -9 978 € | -27 t€ | -6 200 € | -41 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 48 t€ | 120 t€ | 57 t€ | 91 t€ | 25 t€ | 163 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 311 t€ | 330 t€ | 350 t€ | 371 t€ | 380 t€ | – |
| Omsättningstillgångar | 868 t€ | 877 t€ | 893 t€ | 869 t€ | 919 t€ | 916 t€ |
| Fordringar | 223 t€ | 164 t€ | 76 t€ | 114 t€ | 129 t€ | 113 t€ |
| Kassa och bank | 110 t€ | 125 t€ | 114 t€ | 73 t€ | 46 t€ | 46 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | – |
| Aktiva | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | – |
| Eget kapital | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | – |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 9 428 € | 28 t€ | – |
| Korfristigt främmande kapital | 475 t€ | 426 t€ | 401 t€ | 359 t€ | 394 t€ | – |
| Främmande kapital | 475 t€ | 426 t€ | 401 t€ | 368 t€ | 422 t€ | – |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 587 t€ | 635 t€ | 502 t€ | 531 t€ | 531 t€ | 592 t€ |
| Personalkostnader | 283 t€ | -254 t€ | -228 t€ | -232 t€ | -298 t€ | -212 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 19 t€ | -22 t€ | -28 t€ | -29 t€ | -34 t€ | -37 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 226 t€ | -209 t€ | -178 t€ | -153 t€ | -169 t€ | -140 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 59 t€ | 149 t€ | 68 t€ | 117 t€ | 30 t€ | 203 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 258 € | 781 € | -517 € | 934 € | 910 € | 189 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 61 t€ | 150 t€ | 67 t€ | 117 t€ | 31 t€ | 204 t€ |
| Inkomstskatt | 12 t€ | -30 t€ | -9 978 € | -27 t€ | -6 200 € | -41 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 48 t€ | 120 t€ | 57 t€ | 91 t€ | 25 t€ | 163 t€ |
| Bestående aktiva | 311 t€ | 330 t€ | 350 t€ | 371 t€ | 380 t€ | – |
| Omsättningstillgångar | 868 t€ | 877 t€ | 893 t€ | 869 t€ | 919 t€ | 916 t€ |
| Fordringar | 223 t€ | 164 t€ | 76 t€ | 114 t€ | 129 t€ | 113 t€ |
| Kassa och bank | 110 t€ | 125 t€ | 114 t€ | 73 t€ | 46 t€ | 46 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | – |
| Aktiva | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | – |
| Eget kapital | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | – |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 9 428 € | 28 t€ | – |
| Korfristigt främmande kapital | 475 t€ | 426 t€ | 401 t€ | 359 t€ | 394 t€ | – |
| Främmande kapital | 475 t€ | 426 t€ | 401 t€ | 368 t€ | 422 t€ | – |
| Övriga materiella tillgångar | – | – | 0 € | 3 184 € | 6 368 € | – |
| Placeringar | 1 211 € | 1 211 € | 1 211 € | 1 211 € | 1 211 € | 1 311 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | 0 € | 9 428 € | 28 t€ | – |
| Avskrivningar enligt plan | 19 t€ | -22 t€ | -28 t€ | -29 t€ | -34 t€ | -37 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 204 t€ | 159 t€ | 64 t€ | 113 t€ | 124 t€ | – |
| Pensionskostnader | 62 t€ | -57 t€ | -55 t€ | -54 t€ | -50 t€ | -30 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 48 t€ | 120 t€ | 57 t€ | 91 t€ | 25 t€ | – |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 272 € | 0 € | 140 € | 200 € | 370 € | 160 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 162 € | -881 € | -1 599 € | -1 541 € | -2 260 € | -2 014 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 9 428 € | 28 t€ | 30 t€ | – |
| Immateriella tillgångar | – | 0 € | 980 € | 1 960 € | 2 940 € | 11 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 1 211 € | 1 211 € | 1 211 € | 1 211 € | 1 211 € | – |
| Färdiga produkter | 868 t€ | 877 t€ | 893 t€ | 869 t€ | 919 t€ | – |
| Kortfristiga fordringar | 223 t€ | 164 t€ | 76 t€ | 114 t€ | 129 t€ | – |
| Passiva | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Löner och arvoden | 204 t€ | -187 t€ | -165 t€ | -164 t€ | -229 t€ | -169 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 16 t€ | -10 t€ | -7 767 € | -14 t€ | -18 t€ | -13 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Hyresrättigheter | 6 362 € | 6 362 € | 6 362 € | 6 362 € | 6 362 € | – |
| Immateriella rättigheter | – | 0 € | 980 € | 1 960 € | 2 940 € | – |
| Materiella tillgångar | 310 t€ | 329 t€ | 348 t€ | 368 t€ | 376 t€ | 401 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 276 t€ | 223 t€ | 200 t€ | 147 t€ | 213 t€ | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 52 t€ | 52 t€ | 37 t€ | 38 t€ | 41 t€ | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 147 € | 1 663 € | 942 € | 2 275 € | 2 800 € | 2 043 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 19 t€ | 3 677 € | 12 t€ | 399 € | 4 538 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 147 t€ | 152 t€ | 155 t€ | 145 t€ | 109 t€ | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 478 € | 717 € | 530 € | 0 € | – | – |
| Maskiner och inventarier | 16 t€ | 21 t€ | 25 t€ | 26 t€ | 14 t€ | – |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 240 t€ | 254 t€ | 268 t€ | 284 t€ | 300 t€ | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 968 t€ | 930 t€ | 955 t€ | 948 t€ | 1,0 M€ | – |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 48 t€ | 48 t€ | 48 t€ | 48 t€ | 48 t€ | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Syvärin Konehuolto Oy till den övre halvan inom näringsgrenen reparation och underhåll av jord- och skogsbruksmaskiner (111 företag med beskattningsbar inkomst; median 35 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Kuopio
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis