Parteen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 1981. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2025, liikevaihto oli 1,7 M€ ja liikevoitto 957 t€; omavaraisuusaste 81,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 2,3 M€ ja tuloverot 456 t€.
Espoo: 106 uutta yritystä 30 päivässä
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2025 | 31.5.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,7 M€ | 4,3 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -60,0 % | – |
| Käyttökate | 957 t€ | 2,3 M€ |
| Käyttökate-% | 55,1 % | 52,4 % |
| Liikevoitto | 957 t€ | 2,3 M€ |
| Liikevoitto-% | 55,1 % | 52,4 % |
| Tilikauden tulos | 763 t€ | 1,8 M€ |
| Omavaraisuusaste | 81,1 % | 73,3 % |
| Quick ratio | 0,19 | 0,12 |
| Current ratio | 34,18 | 14,80 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 92,2 % | 53,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 11,1 % | 28,7 % |
| Taseen loppusumma | 8,5 M€ | 8,6 M€ |
| Oma pääoma | 6,9 M€ | 6,3 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 23 t€ | 45 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,7 M€ | 4,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 51 t€ | 57 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -825 t€ | -2,1 M€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -3 446 € | -2 867 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 957 t€ | 2,3 M€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 535 € | -5 085 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 954 t€ | 2,3 M€ |
| Tuloverot | -191 t€ | -456 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 763 t€ | 1,8 M€ |
Tase
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 4,2 M€ | 2,9 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 4,3 M€ | 5,7 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 23 t€ | 45 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 4,3 M€ | 5,7 M€ |
| Vastaavaa | 8,5 M€ | 8,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2,1 M€ | 2,1 M€ |
| Oma pääoma | 6,9 M€ | 6,3 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,5 M€ | 1,9 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 125 t€ | 386 t€ |
| Vieras pääoma | 1,6 M€ | 2,3 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (36)
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,7 M€ | 4,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 51 t€ | 57 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -825 t€ | -2,1 M€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -3 446 € | -2 867 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 957 t€ | 2,3 M€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 535 € | -5 085 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 954 t€ | 2,3 M€ |
| Tuloverot | -191 t€ | -456 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 763 t€ | 1,8 M€ |
| Pysyvät vastaavat | 4,2 M€ | 2,9 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 4,3 M€ | 5,7 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 23 t€ | 45 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 4,3 M€ | 5,7 M€ |
| Vastaavaa | 8,5 M€ | 8,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2,1 M€ | 2,1 M€ |
| Oma pääoma | 6,9 M€ | 6,3 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,5 M€ | 1,9 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 125 t€ | 386 t€ |
| Vieras pääoma | 1,6 M€ | 2,3 M€ |
| Sijoitukset | 4,2 M€ | 2,9 M€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 3,9 M€ | 2,3 M€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 177 t€ | 177 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 0 € | -437 t€ |
| Lyhytaikaiset velat omistusyhteysyrityksille | 0 € | 75 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 763 t€ | 1,8 M€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -3 815 € | -21 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 125 t€ | 311 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 352 t€ | 0 € |
| Vastattavaa | 8,5 M€ | 8,6 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 32 € | 16 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | -2 € | 0 € |
| Muu vaihto-omaisuus | 4,3 M€ | 5,7 M€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -825 t€ | -1,7 M€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 3,8 M€ | 2,9 M€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 1 250 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 1,5 M€ | 1,9 M€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Parteen Oy kuuluu toimialaluokassa muu rahoitusta palveleva toiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta ylimpään 10 %:iin (934 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 28 t€, 80-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.