Parteen Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 1981. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2025 var omsättningen 1,7 M€ och rörelseresultatet 957 t€; soliditet 81,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 2,3 M€ och inkomstskatterna 456 t€.
Esbo: 106 nya företag på 30 dagar
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2025 | 31.5.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 4,3 M€ |
| Förändring i omsättning | -60,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 957 t€ | 2,3 M€ |
| Rörelsebidrag % | 55,1 % | 52,4 % |
| Rörelseresultat | 957 t€ | 2,3 M€ |
| Rörelsemarginal | 55,1 % | 52,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 763 t€ | 1,8 M€ |
| Soliditet | 81,1 % | 73,3 % |
| Kassalikviditet | 0,19 | 0,12 |
| Current ratio | 34,18 | 14,80 |
| Relativ skuldsättning | 92,2 % | 53,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,1 % | 28,7 % |
| Balansomslutning | 8,5 M€ | 8,6 M€ |
| Eget kapital | 6,9 M€ | 6,3 M€ |
| Kassa och bank | 23 t€ | 45 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 4,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 51 t€ | 57 t€ |
| Material och tjänster | -825 t€ | -2,1 M€ |
| Övriga rörelsekostnader | -3 446 € | -2 867 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 957 t€ | 2,3 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 535 € | -5 085 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 954 t€ | 2,3 M€ |
| Inkomstskatt | -191 t€ | -456 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 763 t€ | 1,8 M€ |
Balansräkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 4,2 M€ | 2,9 M€ |
| Omsättningstillgångar | 4,3 M€ | 5,7 M€ |
| Kassa och bank | 23 t€ | 45 t€ |
| Rörliga aktiva | 4,3 M€ | 5,7 M€ |
| Aktiva | 8,5 M€ | 8,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2,1 M€ | 2,1 M€ |
| Eget kapital | 6,9 M€ | 6,3 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,5 M€ | 1,9 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 125 t€ | 386 t€ |
| Främmande kapital | 1,6 M€ | 2,3 M€ |
Alla poster i bokslutet (36)
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 4,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 51 t€ | 57 t€ |
| Material och tjänster | -825 t€ | -2,1 M€ |
| Övriga rörelsekostnader | -3 446 € | -2 867 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 957 t€ | 2,3 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 535 € | -5 085 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 954 t€ | 2,3 M€ |
| Inkomstskatt | -191 t€ | -456 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 763 t€ | 1,8 M€ |
| Bestående aktiva | 4,2 M€ | 2,9 M€ |
| Omsättningstillgångar | 4,3 M€ | 5,7 M€ |
| Kassa och bank | 23 t€ | 45 t€ |
| Rörliga aktiva | 4,3 M€ | 5,7 M€ |
| Aktiva | 8,5 M€ | 8,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2,1 M€ | 2,1 M€ |
| Eget kapital | 6,9 M€ | 6,3 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,5 M€ | 1,9 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 125 t€ | 386 t€ |
| Främmande kapital | 1,6 M€ | 2,3 M€ |
| Placeringar | 4,2 M€ | 2,9 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 3,9 M€ | 2,3 M€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 177 t€ | 177 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 0 € | -437 t€ |
| Kortfristiga skulder till ägarintresseföretag | 0 € | 75 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 763 t€ | 1,8 M€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -3 815 € | -21 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 125 t€ | 311 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | 352 t€ | 0 € |
| Passiva | 8,5 M€ | 8,6 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 32 € | 16 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | -2 € | 0 € |
| Övriga omsättningstillgångar | 4,3 M€ | 5,7 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -825 t€ | -1,7 M€ |
| Övriga aktier och andelar | 3,8 M€ | 2,9 M€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 1 250 € | 0 € |
| Långfristiga övriga skulder | 1,5 M€ | 1,9 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Parteen Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (934 företag med beskattningsbar inkomst; median 28 t€, 80 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.