Maarakennus V. Lahnakoski Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kangasala, rekisteröity vuonna 1978. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 598 t€ ja liikevoitto 14 t€; omavaraisuusaste 81,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 148 t€ ja tuloverot 30 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 2 300 € vuosina 2025–2025; suurin ostaja on Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 598 t€ | 672 t€ | 866 t€ | 851 t€ | 832 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -11,0 % | -22,4 % | 1,8 % | 2,2 % | – |
| Käyttökate | -29 t€ | 35 t€ | 164 t€ | 151 t€ | 112 t€ |
| Käyttökate-% | -4,8 % | 5,3 % | 18,9 % | 17,7 % | 13,5 % |
| Liikevoitto | 14 t€ | -22 t€ | 141 t€ | 120 t€ | 72 t€ |
| Liikevoitto-% | 2,4 % | -3,3 % | 16,2 % | 14,1 % | 8,7 % |
| Tilikauden tulos | 15 t€ | -6 371 € | 122 t€ | 93 t€ | 55 t€ |
| Henkilöstökulut | -308 t€ | 321 t€ | 377 t€ | 403 t€ | 378 t€ |
| Omavaraisuusaste | 81,4 % | 82,8 % | 81,8 % | 79,4 % | 72,6 % |
| Quick ratio | 2,93 | 3,38 | 3,90 | 3,33 | 2,56 |
| Current ratio | 2,93 | 3,38 | 3,90 | 3,33 | 2,56 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 20,4 % | 17,5 % | 15,8 % | 16,3 % | 21,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 2,9 % | -1,1 % | 19,8 % | 17,5 % | 11,6 % |
| Taseen loppusumma | 656 t€ | 685 t€ | 754 t€ | 671 t€ | 655 t€ |
| Oma pääoma | 534 t€ | 567 t€ | 617 t€ | 533 t€ | 475 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 278 t€ | 308 t€ | 339 t€ | 335 t€ | 261 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 598 t€ | 672 t€ | 866 t€ | 851 t€ | 832 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 863 € | 5 € |
| Materiaalit ja palvelut | 185 t€ | -271 t€ | -282 t€ | -250 t€ | -304 t€ |
| Henkilöstökulut | 308 t€ | -321 t€ | -377 t€ | -403 t€ | -378 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 43 t€ | -58 t€ | -23 t€ | -31 t€ | -40 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 48 t€ | -45 t€ | -42 t€ | -47 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 14 t€ | -22 t€ | 141 t€ | 120 t€ | 72 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -3 449 € | 15 t€ | 11 t€ | -2 396 € | -2 686 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 18 t€ | -6 854 € | 152 t€ | 118 t€ | 70 t€ |
| Tuloverot | 2 270 € | 483 € | -30 t€ | -25 t€ | -14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 15 t€ | -6 371 € | 122 t€ | 93 t€ | 55 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 299 t€ | 288 t€ | 219 t€ | 211 t€ | 196 t€ |
| Saamiset | 79 t€ | 89 t€ | 196 t€ | 126 t€ | 198 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 278 t€ | 308 t€ | 339 t€ | 335 t€ | 261 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 357 t€ | 397 t€ | 535 t€ | 461 t€ | 459 t€ |
| Vastaavaa | 656 t€ | 685 t€ | 754 t€ | 671 t€ | 655 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 534 t€ | 567 t€ | 617 t€ | 533 t€ | 475 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 122 t€ | 118 t€ | 137 t€ | 139 t€ | 180 t€ |
| Vieras pääoma | 122 t€ | 118 t€ | 137 t€ | 139 t€ | 180 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 598 t€ | 672 t€ | 866 t€ | 851 t€ | 832 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 863 € | 5 € |
| Materiaalit ja palvelut | 185 t€ | -271 t€ | -282 t€ | -250 t€ | -304 t€ |
| Henkilöstökulut | 308 t€ | -321 t€ | -377 t€ | -403 t€ | -378 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 43 t€ | -58 t€ | -23 t€ | -31 t€ | -40 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 48 t€ | -45 t€ | -42 t€ | -47 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 14 t€ | -22 t€ | 141 t€ | 120 t€ | 72 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -3 449 € | 15 t€ | 11 t€ | -2 396 € | -2 686 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 18 t€ | -6 854 € | 152 t€ | 118 t€ | 70 t€ |
| Tuloverot | 2 270 € | 483 € | -30 t€ | -25 t€ | -14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 15 t€ | -6 371 € | 122 t€ | 93 t€ | 55 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 299 t€ | 288 t€ | 219 t€ | 211 t€ | 196 t€ |
| Saamiset | 79 t€ | 89 t€ | 196 t€ | 126 t€ | 198 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 278 t€ | 308 t€ | 339 t€ | 335 t€ | 261 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 357 t€ | 397 t€ | 535 t€ | 461 t€ | 459 t€ |
| Vastaavaa | 656 t€ | 685 t€ | 754 t€ | 671 t€ | 655 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 534 t€ | 567 t€ | 617 t€ | 533 t€ | 475 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 122 t€ | 118 t€ | 137 t€ | 139 t€ | 180 t€ |
| Vieras pääoma | 122 t€ | 118 t€ | 137 t€ | 139 t€ | 180 t€ |
| Sijoitukset | 169 t€ | 115 t€ | 150 t€ | 119 t€ | 76 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 43 t€ | -58 t€ | -23 t€ | -31 t€ | -40 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 44 t€ | 55 t€ | 186 t€ | 115 t€ | 189 t€ |
| Eläkekulut | 44 t€ | -48 t€ | -54 t€ | -51 t€ | -42 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 15 t€ | -6 371 € | 122 t€ | 93 t€ | 55 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | – | 0 € | -2 555 € | 0 € | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 15 € | -79 € | -12 € | -80 € | -21 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 169 t€ | 115 t€ | 150 t€ | 119 t€ | 76 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 79 t€ | 89 t€ | 196 t€ | 126 t€ | 198 t€ |
| Vastattavaa | 656 t€ | 685 t€ | 754 t€ | 671 t€ | 655 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 256 t€ | -265 t€ | -316 t€ | -344 t€ | -328 t€ |
| Palvelujen ostot | 125 t€ | -188 t€ | -203 t€ | -174 t€ | -224 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 7 467 € | -7 522 € | -8 440 € | -8 216 € | -7 845 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 130 t€ | 173 t€ | 69 t€ | 92 t€ | 120 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 755 € | 5 753 € | 17 t€ | 24 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 66 t€ | 63 t€ | 82 t€ | 66 t€ | 75 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 581 € | 6 € | 1 € | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 3 464 € | 15 t€ | 9 644 € | 1 754 € | 48 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 54 t€ | 48 t€ | 37 t€ | 48 t€ | 88 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | – | 0 € | 4 069 € | -4 069 € | -2 714 € |
| Ostot tilikauden aikana | 60 t€ | -83 t€ | -79 t€ | -76 t€ | -80 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 35 t€ | 33 t€ | 9 474 € | 11 t€ | 8 534 € |
| Koneet ja kalusto | 130 t€ | 173 t€ | 69 t€ | 92 t€ | 120 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 510 t€ | 565 t€ | 486 t€ | 431 t€ | 412 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Maarakennus V. Lahnakoski Oy kuuluu toimialaluokassa maisemanhoitopalvelut ylimpään neljännekseen (229 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€, 7,8-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Kangasala
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta