Maarakennus V. Lahnakoski Oy är ett aktiebolag med hemort i Kangasala, registrerat år 1978. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 598 t€ och rörelseresultatet 14 t€; soliditet 81,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 148 t€ och inkomstskatterna 30 t€. Offentliga köpare köpte för 2 300 € av företaget åren 2025–2025; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Kangasala: 5 nya företag på 30 dagar
- TPI Service OyMaa- ja metsätalouskoneiden korjaus ja huolto
- Nordic Card Store OyMuu käytettyjen tavaroiden vähittäiskauppa
- Grim Group OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 598 t€ | 672 t€ | 866 t€ | 851 t€ | 832 t€ |
| Förändring i omsättning | -11,0 % | -22,4 % | 1,8 % | 2,2 % | – |
| Rörelsebidrag | -29 t€ | 35 t€ | 164 t€ | 151 t€ | 112 t€ |
| Rörelsebidrag % | -4,8 % | 5,3 % | 18,9 % | 17,7 % | 13,5 % |
| Rörelseresultat | 14 t€ | -22 t€ | 141 t€ | 120 t€ | 72 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,4 % | -3,3 % | 16,2 % | 14,1 % | 8,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 15 t€ | -6 371 € | 122 t€ | 93 t€ | 55 t€ |
| Personalkostnader | -308 t€ | 321 t€ | 377 t€ | 403 t€ | 378 t€ |
| Soliditet | 81,4 % | 82,8 % | 81,8 % | 79,4 % | 72,6 % |
| Kassalikviditet | 2,93 | 3,38 | 3,90 | 3,33 | 2,56 |
| Current ratio | 2,93 | 3,38 | 3,90 | 3,33 | 2,56 |
| Relativ skuldsättning | 20,4 % | 17,5 % | 15,8 % | 16,3 % | 21,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,9 % | -1,1 % | 19,8 % | 17,5 % | 11,6 % |
| Balansomslutning | 656 t€ | 685 t€ | 754 t€ | 671 t€ | 655 t€ |
| Eget kapital | 534 t€ | 567 t€ | 617 t€ | 533 t€ | 475 t€ |
| Kassa och bank | 278 t€ | 308 t€ | 339 t€ | 335 t€ | 261 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 598 t€ | 672 t€ | 866 t€ | 851 t€ | 832 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 863 € | 5 € |
| Material och tjänster | 185 t€ | -271 t€ | -282 t€ | -250 t€ | -304 t€ |
| Personalkostnader | 308 t€ | -321 t€ | -377 t€ | -403 t€ | -378 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 43 t€ | -58 t€ | -23 t€ | -31 t€ | -40 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 48 t€ | -45 t€ | -42 t€ | -47 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 14 t€ | -22 t€ | 141 t€ | 120 t€ | 72 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3 449 € | 15 t€ | 11 t€ | -2 396 € | -2 686 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 18 t€ | -6 854 € | 152 t€ | 118 t€ | 70 t€ |
| Inkomstskatt | 2 270 € | 483 € | -30 t€ | -25 t€ | -14 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 15 t€ | -6 371 € | 122 t€ | 93 t€ | 55 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 299 t€ | 288 t€ | 219 t€ | 211 t€ | 196 t€ |
| Fordringar | 79 t€ | 89 t€ | 196 t€ | 126 t€ | 198 t€ |
| Kassa och bank | 278 t€ | 308 t€ | 339 t€ | 335 t€ | 261 t€ |
| Rörliga aktiva | 357 t€ | 397 t€ | 535 t€ | 461 t€ | 459 t€ |
| Aktiva | 656 t€ | 685 t€ | 754 t€ | 671 t€ | 655 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 534 t€ | 567 t€ | 617 t€ | 533 t€ | 475 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 122 t€ | 118 t€ | 137 t€ | 139 t€ | 180 t€ |
| Främmande kapital | 122 t€ | 118 t€ | 137 t€ | 139 t€ | 180 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 598 t€ | 672 t€ | 866 t€ | 851 t€ | 832 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 863 € | 5 € |
| Material och tjänster | 185 t€ | -271 t€ | -282 t€ | -250 t€ | -304 t€ |
| Personalkostnader | 308 t€ | -321 t€ | -377 t€ | -403 t€ | -378 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 43 t€ | -58 t€ | -23 t€ | -31 t€ | -40 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 48 t€ | -45 t€ | -42 t€ | -47 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 14 t€ | -22 t€ | 141 t€ | 120 t€ | 72 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3 449 € | 15 t€ | 11 t€ | -2 396 € | -2 686 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 18 t€ | -6 854 € | 152 t€ | 118 t€ | 70 t€ |
| Inkomstskatt | 2 270 € | 483 € | -30 t€ | -25 t€ | -14 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 15 t€ | -6 371 € | 122 t€ | 93 t€ | 55 t€ |
| Bestående aktiva | 299 t€ | 288 t€ | 219 t€ | 211 t€ | 196 t€ |
| Fordringar | 79 t€ | 89 t€ | 196 t€ | 126 t€ | 198 t€ |
| Kassa och bank | 278 t€ | 308 t€ | 339 t€ | 335 t€ | 261 t€ |
| Rörliga aktiva | 357 t€ | 397 t€ | 535 t€ | 461 t€ | 459 t€ |
| Aktiva | 656 t€ | 685 t€ | 754 t€ | 671 t€ | 655 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 534 t€ | 567 t€ | 617 t€ | 533 t€ | 475 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 122 t€ | 118 t€ | 137 t€ | 139 t€ | 180 t€ |
| Främmande kapital | 122 t€ | 118 t€ | 137 t€ | 139 t€ | 180 t€ |
| Köp av tjänster | 125 t€ | -188 t€ | -203 t€ | -174 t€ | -224 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | – | 0 € | -2 555 € | 0 € | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 510 t€ | 565 t€ | 486 t€ | 431 t€ | 412 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 54 t€ | 48 t€ | 37 t€ | 48 t€ | 88 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 15 t€ | -6 371 € | 122 t€ | 93 t€ | 55 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 581 € | 6 € | 1 € | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 43 t€ | -58 t€ | -23 t€ | -31 t€ | -40 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 755 € | 5 753 € | 17 t€ | 24 t€ | 16 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 60 t€ | -83 t€ | -79 t€ | -76 t€ | -80 t€ |
| Löner och arvoden | 256 t€ | -265 t€ | -316 t€ | -344 t€ | -328 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 44 t€ | 55 t€ | 186 t€ | 115 t€ | 189 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 15 € | -79 € | -12 € | -80 € | -21 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 464 € | 15 t€ | 9 644 € | 1 754 € | 48 € |
| Övriga lönebikostnader | 7 467 € | -7 522 € | -8 440 € | -8 216 € | -7 845 € |
| Materiella tillgångar | 130 t€ | 173 t€ | 69 t€ | 92 t€ | 120 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 66 t€ | 63 t€ | 82 t€ | 66 t€ | 75 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 79 t€ | 89 t€ | 196 t€ | 126 t€ | 198 t€ |
| Pensionskostnader | 44 t€ | -48 t€ | -54 t€ | -51 t€ | -42 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | – | 0 € | 4 069 € | -4 069 € | -2 714 € |
| Maskiner och inventarier | 130 t€ | 173 t€ | 69 t€ | 92 t€ | 120 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 169 t€ | 115 t€ | 150 t€ | 119 t€ | 76 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 35 t€ | 33 t€ | 9 474 € | 11 t€ | 8 534 € |
| Placeringar | 169 t€ | 115 t€ | 150 t€ | 119 t€ | 76 t€ |
| Passiva | 656 t€ | 685 t€ | 754 t€ | 671 t€ | 655 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Maarakennus V. Lahnakoski Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen skötsel och underhåll av grönytor (229 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€, 7,8 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.