Johanneksenkulma Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Sotkamo, rekisteröity vuonna 1977. Tilikaudella, joka päättyi 30.9.2025, liikevaihto oli 0 € ja liikevoitto 130 t€; omavaraisuusaste 94,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 753 t€ ja tuloverot 153 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 420 € vuosina 2023–2024; suurin ostaja on Konsernipalvelut (Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue).
Talous
| Tunnusluvut | 30.9.2025 | 30.9.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 0 € | 17,2 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -100,0 % | – |
| Käyttökate | 95 t€ | 356 t€ |
| Käyttökate-% | – | 2,1 % |
| Liikevoitto | 130 t€ | 520 t€ |
| Liikevoitto-% | – | 3,0 % |
| Tilikauden tulos | 170 t€ | 564 t€ |
| Henkilöstökulut | -18 t€ | -1,1 M€ |
| Omavaraisuusaste | 94,4 % | 80,0 % |
| Quick ratio | 13,79 | 4,03 |
| Current ratio | 13,79 | 4,03 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | 4,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 5,4 % | 16,9 % |
| Taseen loppusumma | 3,3 M€ | 4,2 M€ |
| Oma pääoma | 3,1 M€ | 3,3 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 825 t€ | 1,2 M€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 0 € | 17,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 368 t€ | 513 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | 13,5 M€ |
| Henkilöstökulut | 18 t€ | 1,1 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 35 t€ | 164 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 185 t€ | 2,4 M€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 130 t€ | 520 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -82 t€ | -122 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 213 t€ | 642 t€ |
| Tuloverot | 43 t€ | 151 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 170 t€ | 564 t€ |
Tase
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 767 t€ | 811 t€ |
| Saamiset | 1,7 M€ | 2,1 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 825 t€ | 1,2 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,6 M€ | 3,4 M€ |
| Vastaavaa | 3,3 M€ | 4,2 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 19 t€ | 19 t€ |
| Oma pääoma | 3,1 M€ | 3,3 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 186 t€ | 832 t€ |
| Vieras pääoma | 186 t€ | 832 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (56)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 0 € | 17,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 368 t€ | 513 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | 13,5 M€ |
| Henkilöstökulut | 18 t€ | 1,1 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 35 t€ | 164 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 185 t€ | 2,4 M€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 130 t€ | 520 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -82 t€ | -122 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 213 t€ | 642 t€ |
| Tuloverot | 43 t€ | 151 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 170 t€ | 564 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 767 t€ | 811 t€ |
| Saamiset | 1,7 M€ | 2,1 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 825 t€ | 1,2 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,6 M€ | 3,4 M€ |
| Vastaavaa | 3,3 M€ | 4,2 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 19 t€ | 19 t€ |
| Oma pääoma | 3,1 M€ | 3,3 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 186 t€ | 832 t€ |
| Vieras pääoma | 186 t€ | 832 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 176 t€ | 147 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 557 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 494 t€ | 769 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 510 € | 510 € |
| Vastattavaa | 3,3 M€ | 4,2 M€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 299 t€ | 1,3 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 104 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 198 t€ | 198 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 40 t€ | 26 t€ |
| Poistoeron lisäys (vähennys) | 0 € | -72 t€ |
| Koneet ja kalusto | 0 € | 8 692 € |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 945 t€ | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 3,0 M€ | 2,8 M€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 9 496 € | 652 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Vuokraoikeudet | 17 t€ | 17 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 18 t€ | 910 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 156 t€ | 156 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 2 378 € | 102 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 170 t€ | 564 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 50 € | 248 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 1,4 M€ | 769 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 31 t€ | 1,1 M€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 392 t€ | 427 t€ |
| Eläkekulut | -40 € | 177 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 476 € | 47 t€ |
| Palvelujen ostot | 0 € | 93 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 42 t€ | 96 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 0 € | 12,8 M€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 608 t€ | 652 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 114 t€ | 0 € |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 4 000 € | 4 000 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 151 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 34 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 35 t€ | 164 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 0 € | 630 t€ |
| Sijoitukset | 160 t€ | 160 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Johanneksenkulma Oy kuuluu toimialaluokassa erikoistumaton elintarvikkeiden, juomien tai tupakan vähittäiskauppa ylimpään 10 %:iin (763 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 94 t€, 8,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Sotkamo
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta