Karigasniemen Kauppakeskus Härkönen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Utsjoki, rekisteröity vuonna 1979. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2025, liikevaihto oli 1,1 M€ ja liikevoitto -403 t€; omavaraisuusaste 86,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 764 t€ ja tuloverot 155 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 944 € vuosina 2025–2026; suurin ostaja on Opetushallitus (Opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonala). Sillä on 1 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | 31.5.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 4,2 M€ | 7,9 M€ | 6,4 M€ | 5,1 M€ | 5,9 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -72,8 % | -46,8 % | 24,1 % | 24,8 % | -13,4 % | – |
| Käyttökate | -370 t€ | 796 t€ | 519 t€ | 124 t€ | 218 t€ | 72 t€ |
| Käyttökate-% | -32,2 % | 18,9 % | 6,5 % | 1,9 % | 4,2 % | 1,2 % |
| Liikevoitto | -403 t€ | 753 t€ | 451 t€ | 59 t€ | 149 t€ | -7 046 € |
| Liikevoitto-% | -35,1 % | 17,8 % | 5,7 % | 0,9 % | 2,9 % | -0,1 % |
| Tilikauden tulos | -367 t€ | 611 t€ | 335 t€ | 37 t€ | 141 t€ | -16 t€ |
| Henkilöstökulut | 293 t€ | 415 t€ | 591 t€ | 538 t€ | 458 t€ | 555 t€ |
| Omavaraisuusaste | 86,7 % | 89,7 % | 67,2 % | 57,2 % | 54,1 % | 48,8 % |
| Quick ratio | 4,92 | 5,83 | 0,77 | 0,59 | 1,00 | 1,74 |
| Current ratio | 9,77 | 9,62 | 2,82 | 2,01 | 2,41 | 4,03 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 18,0 % | 4,9 % | 8,7 % | 12,6 % | 17,3 % | 16,0 % |
| Oman pääoman tuotto | -27,3 % | 33,9 % | 23,7 % | 3,5 % | 13,5 % | -1,8 % |
| Taseen loppusumma | 1,6 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Oma pääoma | 1,3 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 903 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 620 t€ | 950 t€ | 315 t€ | 251 t€ | 361 t€ | 374 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | 31.5.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 4,2 M€ | 7,9 M€ | 6,4 M€ | 5,1 M€ | 5,9 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 540 € | 937 t€ | 0 € | 0 € | 58 t€ | 37 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -1,0 M€ | -3,6 M€ | -6,3 M€ | -5,2 M€ | -4,1 M€ | -4,9 M€ |
| Henkilöstökulut | -293 t€ | -415 t€ | -591 t€ | -538 t€ | -458 t€ | -555 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -34 t€ | -44 t€ | -68 t€ | -65 t€ | -69 t€ | -79 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -225 t€ | -364 t€ | -548 t€ | -490 t€ | -381 t€ | -426 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -403 t€ | 753 t€ | 451 t€ | 59 t€ | 149 t€ | -7 046 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 37 t€ | 11 t€ | -32 t€ | -12 t€ | 2 378 € | -9 172 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -367 t€ | 764 t€ | 419 t€ | 47 t€ | 151 t€ | -16 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -153 t€ | -84 t€ | -9 424 € | -10 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -367 t€ | 611 t€ | 335 t€ | 37 t€ | 141 t€ | -16 t€ |
Tase
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | 31.5.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 185 t€ | 219 t€ | 563 t€ | 582 t€ | 611 t€ | 676 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 679 t€ | 705 t€ | 1,1 M€ | 927 t€ | 773 t€ | 668 t€ |
| Saamiset | 68 t€ | 136 t€ | 109 t€ | 130 t€ | 184 t€ | 134 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 620 t€ | 950 t€ | 315 t€ | 251 t€ | 361 t€ | 374 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,4 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Vastaavaa | 1,6 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € |
| Oma pääoma | 1,3 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 903 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 67 t€ | 21 t€ | 143 t€ | 158 t€ | 338 t€ | 657 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 140 t€ | 186 t€ | 549 t€ | 650 t€ | 546 t€ | 292 t€ |
| Vieras pääoma | 207 t€ | 207 t€ | 692 t€ | 809 t€ | 885 t€ | 949 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (58)
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | 31.5.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 4,2 M€ | 7,9 M€ | 6,4 M€ | 5,1 M€ | 5,9 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 540 € | 937 t€ | 0 € | 0 € | 58 t€ | 37 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -1,0 M€ | -3,6 M€ | -6,3 M€ | -5,2 M€ | -4,1 M€ | -4,9 M€ |
| Henkilöstökulut | -293 t€ | -415 t€ | -591 t€ | -538 t€ | -458 t€ | -555 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -34 t€ | -44 t€ | -68 t€ | -65 t€ | -69 t€ | -79 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -225 t€ | -364 t€ | -548 t€ | -490 t€ | -381 t€ | -426 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -403 t€ | 753 t€ | 451 t€ | 59 t€ | 149 t€ | -7 046 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 37 t€ | 11 t€ | -32 t€ | -12 t€ | 2 378 € | -9 172 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -367 t€ | 764 t€ | 419 t€ | 47 t€ | 151 t€ | -16 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -153 t€ | -84 t€ | -9 424 € | -10 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -367 t€ | 611 t€ | 335 t€ | 37 t€ | 141 t€ | -16 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 185 t€ | 219 t€ | 563 t€ | 582 t€ | 611 t€ | 676 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 679 t€ | 705 t€ | 1,1 M€ | 927 t€ | 773 t€ | 668 t€ |
| Saamiset | 68 t€ | 136 t€ | 109 t€ | 130 t€ | 184 t€ | 134 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 620 t€ | 950 t€ | 315 t€ | 251 t€ | 361 t€ | 374 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,4 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Vastaavaa | 1,6 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € |
| Oma pääoma | 1,3 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 903 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 67 t€ | 21 t€ | 143 t€ | 158 t€ | 338 t€ | 657 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 140 t€ | 186 t€ | 549 t€ | 650 t€ | 546 t€ | 292 t€ |
| Vieras pääoma | 207 t€ | 207 t€ | 692 t€ | 809 t€ | 885 t€ | 949 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 122 t€ | 167 t€ | 423 t€ | 447 t€ | 339 t€ | 128 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 061 € | 1 977 € | 19 t€ | 24 t€ | 63 t€ | 61 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -34 t€ | -44 t€ | -68 t€ | -65 t€ | -69 t€ | -79 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 12 t€ | 136 t€ | 163 t€ | 135 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 9 048 € | 9 048 € | 35 t€ | 35 t€ | 35 t€ | 35 t€ |
| Tuotot osuuksista omistusyhteysyrityksissä | – | – | 0 € | 270 € | 0 € | – |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 1 579 € | 3 158 € | 7 951 € | 13 t€ | 18 t€ | 27 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | – | 0 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € |
| Sijoitukset | 49 t€ | 49 t€ | 49 t€ | 49 t€ | 49 t€ | 49 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 894 t€ | 911 t€ |
| Vastattavaa | 1,6 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Aineettomat hyödykkeet | – | 0 € | 841 € | 841 € | 841 € | 841 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 35 t€ | 7 070 € | 599 € | 256 € | 10 t€ | 1 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 68 t€ | 136 t€ | 108 t€ | 129 t€ | 183 t€ | 133 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 15 t€ | 16 t€ | 110 t€ | 62 t€ | 40 t€ | 24 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -946 t€ | -3,1 M€ | -6,4 M€ | -5,4 M€ | -4,2 M€ | -4,8 M€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 43 t€ | 22 t€ | 71 t€ | 73 t€ | 98 t€ | 55 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -26 t€ | -416 t€ | 194 t€ | 155 t€ | 104 t€ | -56 t€ |
| Eläkekulut | -20 t€ | -39 t€ | -58 t€ | -52 t€ | -62 t€ | -80 t€ |
| Palvelujen ostot | -29 t€ | -43 t€ | -31 t€ | -41 t€ | -19 t€ | -28 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 67 t€ | 21 t€ | 143 t€ | 146 t€ | 190 t€ | 195 t€ |
| Koneet ja kalusto | 87 t€ | 117 t€ | 104 t€ | 90 t€ | 84 t€ | 109 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | 0 € | 12 t€ | 148 t€ | 461 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 835 € | 2 333 € | 4 561 € | 5 525 € | 4 234 € | 4 507 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 3 960 € | 4 280 € | 4 240 € | 3 560 € | 3 260 € | 2 950 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 136 t€ | 170 t€ | 513 t€ | 531 t€ | 561 t€ | 626 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | – | 0 € | 841 € | 841 € | 841 € | 841 € |
| Muut henkilösivukulut | -2 895 € | -7 721 € | -11 t€ | -10 t€ | -9 360 € | -9 106 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 38 t€ | 41 t€ | 366 t€ | 394 t€ | 423 t€ | 455 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -270 t€ | -368 t€ | -523 t€ | -476 t€ | -387 t€ | -465 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 23 t€ | 112 t€ | 18 t€ | 32 t€ | 22 t€ | 17 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 49 t€ | 49 t€ | 49 t€ | 49 t€ | 49 t€ | 49 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -367 t€ | 611 t€ | 335 t€ | 37 t€ | 141 t€ | -16 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 679 t€ | 705 t€ | 1,1 M€ | 927 t€ | 773 t€ | 668 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -2 636 € | -590 € | -37 t€ | -16 t€ | -11 t€ | -12 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Karigasniemen Kauppakeskus Härkönen Oy kuuluu toimialaluokassa erikoistumaton elintarvikkeiden, juomien tai tupakan vähittäiskauppa ylimpään 10 %:iin (763 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 94 t€, 8,1-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Alkoholiluvat
- Tenon EräkievariRovisuvantoAnniskelu