Peuralan Konepaja Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lapua, rekisteröity vuonna 1975. Tilikaudella, joka päättyi 30.9.2025, liikevaihto oli 1,3 M€ ja liikevoitto 210 t€; omavaraisuusaste 92,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 294 t€ ja tuloverot 60 t€.
Lapua: 3 uutta yritystä 30 päivässä
- SamSer OyMetallituotteiden korjaus ja huolto
- Datalate OyMuu laitteisto- ja tietotekninen palvelutoiminta
- Teräskehä OyMetallirakenteiden ja niiden osien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -12,0 % | -2,3 % | 14,8 % | – |
| Käyttökate | 136 t€ | 372 t€ | 321 t€ | 257 t€ |
| Käyttökate-% | 10,3 % | 24,6 % | 20,8 % | 19,1 % |
| Liikevoitto | 210 t€ | 291 t€ | 267 t€ | 209 t€ |
| Liikevoitto-% | 15,8 % | 19,3 % | 17,3 % | 15,5 % |
| Tilikauden tulos | 171 t€ | 235 t€ | 216 t€ | 168 t€ |
| Henkilöstökulut | -467 t€ | 436 t€ | 434 t€ | 392 t€ |
| Omavaraisuusaste | 92,5 % | 93,8 % | 89,3 % | 92,6 % |
| Quick ratio | 6,27 | 6,94 | 4,89 | 6,77 |
| Current ratio | 8,09 | 8,78 | 6,11 | 8,63 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 12,2 % | 8,7 % | 14,8 % | 10,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 8,6 % | 11,8 % | 11,3 % | 9,1 % |
| Taseen loppusumma | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ |
| Oma pääoma | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 837 t€ | 769 t€ | 886 t€ | 732 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 56 t€ | 12 t€ | 0 € | 700 € |
| Materiaalit ja palvelut | 409 t€ | -475 t€ | -645 t€ | -587 t€ |
| Henkilöstökulut | 467 t€ | -436 t€ | -434 t€ | -392 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 74 t€ | -81 t€ | -54 t€ | -47 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 231 t€ | -189 t€ | -156 t€ | -97 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 210 t€ | 291 t€ | 267 t€ | 209 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 159 € | 3 543 € | 3 116 € | 395 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 214 t€ | 294 t€ | 270 t€ | 210 t€ |
| Tuloverot | 43 t€ | -59 t€ | -54 t€ | -42 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 171 t€ | 235 t€ | 216 t€ | 168 t€ |
Tase
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 849 t€ | 971 t€ | 737 t€ | 716 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 294 t€ | 242 t€ | 280 t€ | 275 t€ |
| Saamiset | 177 t€ | 140 t€ | 235 t€ | 265 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 837 t€ | 769 t€ | 886 t€ | 732 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Vastaavaa | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 162 t€ | 131 t€ | 229 t€ | 147 t€ |
| Vieras pääoma | 162 t€ | 131 t€ | 229 t€ | 147 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (52)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 56 t€ | 12 t€ | 0 € | 700 € |
| Materiaalit ja palvelut | 409 t€ | -475 t€ | -645 t€ | -587 t€ |
| Henkilöstökulut | 467 t€ | -436 t€ | -434 t€ | -392 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 74 t€ | -81 t€ | -54 t€ | -47 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 231 t€ | -189 t€ | -156 t€ | -97 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 210 t€ | 291 t€ | 267 t€ | 209 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 159 € | 3 543 € | 3 116 € | 395 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 214 t€ | 294 t€ | 270 t€ | 210 t€ |
| Tuloverot | 43 t€ | -59 t€ | -54 t€ | -42 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 171 t€ | 235 t€ | 216 t€ | 168 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 849 t€ | 971 t€ | 737 t€ | 716 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 294 t€ | 242 t€ | 280 t€ | 275 t€ |
| Saamiset | 177 t€ | 140 t€ | 235 t€ | 265 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 837 t€ | 769 t€ | 886 t€ | 732 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Vastaavaa | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 162 t€ | 131 t€ | 229 t€ | 147 t€ |
| Vieras pääoma | 162 t€ | 131 t€ | 229 t€ | 147 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 37 t€ | 0 € | – | – |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 280 t€ | 306 t€ | 188 t€ | 194 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 31 t€ | 29 t€ | 28 t€ | 26 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 5 758 € | -50 t€ | 11 t€ | -14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 171 t€ | 235 t€ | 216 t€ | 168 t€ |
| Koneet ja kalusto | 129 t€ | 141 t€ | 113 t€ | 98 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 357 t€ | 437 t€ | 425 t€ | 413 t€ |
| Eläkekulut | 87 t€ | -83 t€ | -78 t€ | -56 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 51 t€ | 36 t€ | 153 t€ | 63 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 20 t€ | 18 t€ | 69 t€ | 36 t€ |
| Vastattavaa | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 134 t€ | 124 t€ | 113 t€ | 119 t€ |
| Valmiit tuotteet | 92 t€ | 89 t€ | 139 t€ | 130 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 57 t€ | 43 t€ | 48 t€ | 40 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 157 t€ | 122 t€ | 166 t€ | 228 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | – | 0 € | -100 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 53 t€ | 52 t€ | 28 t€ | 44 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 177 t€ | 140 t€ | 235 t€ | 265 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 20 € | 43 € | 0 € | – |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 73 t€ | 73 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 11 t€ | 15 t€ | 0 € | – |
| Sijoitukset | 357 t€ | 437 t€ | 425 t€ | 413 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -9 741 € | 12 t€ | -6 571 € | -28 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 74 t€ | -81 t€ | -54 t€ | -47 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 493 t€ | 534 t€ | 313 t€ | 303 t€ |
| Palvelujen ostot | 39 t€ | -23 t€ | -41 t€ | -12 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 380 t€ | -464 t€ | -597 t€ | -547 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 4 159 € | 3 543 € | 3 216 € | 395 € |
| Muut henkilösivukulut | 18 t€ | -16 t€ | -23 t€ | -38 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 361 t€ | -337 t€ | -333 t€ | -298 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Peuralan Konepaja Oy kuuluu toimialalla laakereiden, hammaspyörien, vaihteisto- ja ohjauselementtien valmistus suurempaan puoliskoon (654 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 87 t€, 3,4-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.