Peuralan Konepaja Oy är ett aktiebolag med hemort i Lappo, registrerat år 1975. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 var omsättningen 1,3 M€ och rörelseresultatet 210 t€; soliditet 92,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 294 t€ och inkomstskatterna 60 t€.
Lappo: 3 nya företag på 30 dagar
- SamSer OyMetallituotteiden korjaus ja huolto
- Datalate OyMuu laitteisto- ja tietotekninen palvelutoiminta
- Teräskehä OyMetallirakenteiden ja niiden osien valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Förändring i omsättning | -12,0 % | -2,3 % | 14,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 136 t€ | 372 t€ | 321 t€ | 257 t€ |
| Rörelsebidrag % | 10,3 % | 24,6 % | 20,8 % | 19,1 % |
| Rörelseresultat | 210 t€ | 291 t€ | 267 t€ | 209 t€ |
| Rörelsemarginal | 15,8 % | 19,3 % | 17,3 % | 15,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 171 t€ | 235 t€ | 216 t€ | 168 t€ |
| Personalkostnader | -467 t€ | 436 t€ | 434 t€ | 392 t€ |
| Soliditet | 92,5 % | 93,8 % | 89,3 % | 92,6 % |
| Kassalikviditet | 6,27 | 6,94 | 4,89 | 6,77 |
| Current ratio | 8,09 | 8,78 | 6,11 | 8,63 |
| Relativ skuldsättning | 12,2 % | 8,7 % | 14,8 % | 10,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,6 % | 11,8 % | 11,3 % | 9,1 % |
| Balansomslutning | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ |
| Eget kapital | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Kassa och bank | 837 t€ | 769 t€ | 886 t€ | 732 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 56 t€ | 12 t€ | 0 € | 700 € |
| Material och tjänster | 409 t€ | -475 t€ | -645 t€ | -587 t€ |
| Personalkostnader | 467 t€ | -436 t€ | -434 t€ | -392 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 74 t€ | -81 t€ | -54 t€ | -47 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 231 t€ | -189 t€ | -156 t€ | -97 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 210 t€ | 291 t€ | 267 t€ | 209 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -4 159 € | 3 543 € | 3 116 € | 395 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 214 t€ | 294 t€ | 270 t€ | 210 t€ |
| Inkomstskatt | 43 t€ | -59 t€ | -54 t€ | -42 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 171 t€ | 235 t€ | 216 t€ | 168 t€ |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 849 t€ | 971 t€ | 737 t€ | 716 t€ |
| Omsättningstillgångar | 294 t€ | 242 t€ | 280 t€ | 275 t€ |
| Fordringar | 177 t€ | 140 t€ | 235 t€ | 265 t€ |
| Kassa och bank | 837 t€ | 769 t€ | 886 t€ | 732 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Aktiva | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 162 t€ | 131 t€ | 229 t€ | 147 t€ |
| Främmande kapital | 162 t€ | 131 t€ | 229 t€ | 147 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 56 t€ | 12 t€ | 0 € | 700 € |
| Material och tjänster | 409 t€ | -475 t€ | -645 t€ | -587 t€ |
| Personalkostnader | 467 t€ | -436 t€ | -434 t€ | -392 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 74 t€ | -81 t€ | -54 t€ | -47 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 231 t€ | -189 t€ | -156 t€ | -97 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 210 t€ | 291 t€ | 267 t€ | 209 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -4 159 € | 3 543 € | 3 116 € | 395 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 214 t€ | 294 t€ | 270 t€ | 210 t€ |
| Inkomstskatt | 43 t€ | -59 t€ | -54 t€ | -42 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 171 t€ | 235 t€ | 216 t€ | 168 t€ |
| Bestående aktiva | 849 t€ | 971 t€ | 737 t€ | 716 t€ |
| Omsättningstillgångar | 294 t€ | 242 t€ | 280 t€ | 275 t€ |
| Fordringar | 177 t€ | 140 t€ | 235 t€ | 265 t€ |
| Kassa och bank | 837 t€ | 769 t€ | 886 t€ | 732 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Aktiva | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 162 t€ | 131 t€ | 229 t€ | 147 t€ |
| Främmande kapital | 162 t€ | 131 t€ | 229 t€ | 147 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 37 t€ | 0 € | – | – |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 280 t€ | 306 t€ | 188 t€ | 194 t€ |
| Varor under tillverkning | 31 t€ | 29 t€ | 28 t€ | 26 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | 5 758 € | -50 t€ | 11 t€ | -14 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 171 t€ | 235 t€ | 216 t€ | 168 t€ |
| Maskiner och inventarier | 129 t€ | 141 t€ | 113 t€ | 98 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 357 t€ | 437 t€ | 425 t€ | 413 t€ |
| Pensionskostnader | 87 t€ | -83 t€ | -78 t€ | -56 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 51 t€ | 36 t€ | 153 t€ | 63 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 20 t€ | 18 t€ | 69 t€ | 36 t€ |
| Passiva | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ |
| Material och förnödenheter | 134 t€ | 124 t€ | 113 t€ | 119 t€ |
| Färdiga produkter | 92 t€ | 89 t€ | 139 t€ | 130 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 57 t€ | 43 t€ | 48 t€ | 40 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 157 t€ | 122 t€ | 166 t€ | 228 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | -100 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 53 t€ | 52 t€ | 28 t€ | 44 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 177 t€ | 140 t€ | 235 t€ | 265 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 20 € | 43 € | 0 € | – |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 73 t€ | 73 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 11 t€ | 15 t€ | 0 € | – |
| Placeringar | 357 t€ | 437 t€ | 425 t€ | 413 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -9 741 € | 12 t€ | -6 571 € | -28 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 74 t€ | -81 t€ | -54 t€ | -47 t€ |
| Materiella tillgångar | 493 t€ | 534 t€ | 313 t€ | 303 t€ |
| Köp av tjänster | 39 t€ | -23 t€ | -41 t€ | -12 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 380 t€ | -464 t€ | -597 t€ | -547 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 4 159 € | 3 543 € | 3 216 € | 395 € |
| Övriga lönebikostnader | 18 t€ | -16 t€ | -23 t€ | -38 t€ |
| Löner och arvoden | 361 t€ | -337 t€ | -333 t€ | -298 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Peuralan Konepaja Oy till den övre halvan inom branschen tillverkning av lager, kugghjul och andra delar för kraftöverföring (654 företag med beskattningsbar inkomst; median 87 t€, 3,4 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.