Varkauden Puu Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Varkaus, rekisteröity vuonna 1978. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 8,3 M€ ja liikevoitto -37 t€; omavaraisuusaste 19,5 %.
Liikevaihto 20258,3 M€+10 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto-37 t€-0,4 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos-151 t€käyttökate -70 t€
Omavaraisuusaste19,5 %quick ratio 0,36
Toiminut48 vrekisteröity 17.2.1978
Varkaus: 3 uutta yritystä 30 päivässä
- Hyvän arjen kumppani OyIkääntyneiden, vammaisten ja kehitysvammaisten kotihoito
- Asennekäpälät OyEläinlääkintäpalvelut
- Taika Works OyGraafinen suunnittelu
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 8,3 M€ | 7,6 M€ | 7,7 M€ | 6,7 M€ | 7,5 M€ | 6,2 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 9,5 % | -0,7 % | 14,9 % | -11,1 % | 21,6 % | – |
| Käyttökate | -70 t€ | 111 t€ | 109 t€ | 141 t€ | 409 t€ | 122 t€ |
| Käyttökate-% | -0,8 % | 1,5 % | 1,4 % | 2,1 % | 5,4 % | 2,0 % |
| Liikevoitto | -37 t€ | 80 t€ | 78 t€ | 110 t€ | 294 t€ | 89 t€ |
| Liikevoitto-% | -0,4 % | 1,1 % | 1,0 % | 1,6 % | 3,9 % | 1,4 % |
| Tilikauden tulos | -151 t€ | -45 t€ | -10 t€ | 16 t€ | 169 t€ | 2 077 € |
| Henkilöstökulut | -2,2 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ |
| Omavaraisuusaste | 19,5 % | 35,7 % | 42,6 % | 28,8 % | 37,7 % | 23,7 % |
| Quick ratio | 0,36 | 0,17 | 0,30 | 0,70 | 0,62 | 0,65 |
| Current ratio | 1,19 | 1,34 | 1,37 | 1,34 | 1,35 | 1,08 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 24,0 % | 15,0 % | 12,0 % | 25,6 % | 15,0 % | 26,9 % |
| Oman pääoman tuotto | -31,2 % | -7,0 % | -1,5 % | 2,3 % | 24,7 % | 0,4 % |
| Taseen loppusumma | 2,5 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 2,4 M€ | 1,8 M€ | 2,2 M€ |
| Oma pääoma | 486 t€ | 637 t€ | 682 t€ | 692 t€ | 685 t€ | 516 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 868 € | 738 € | 1 319 € | 12 t€ | 8 853 € | 80 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 8,3 M€ | 7,6 M€ | 7,7 M€ | 6,7 M€ | 7,5 M€ | 6,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 14 t€ | 21 t€ | 49 t€ | 119 t€ | 8 374 € | 1 567 € |
| Materiaalit ja palvelut | 5,4 M€ | -4,7 M€ | -5,0 M€ | -4,4 M€ | -5,0 M€ | -4,2 M€ |
| Henkilöstökulut | 2,2 M€ | -2,1 M€ | -2,0 M€ | -1,7 M€ | -1,6 M€ | -1,3 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 33 t€ | -30 t€ | -31 t€ | -31 t€ | -115 t€ | -32 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 707 t€ | -658 t€ | -605 t€ | -629 t€ | -516 t€ | -517 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -37 t€ | 80 t€ | 78 t€ | 110 t€ | 294 t€ | 89 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 113 t€ | -122 t€ | -88 t€ | -88 t€ | -82 t€ | -86 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -150 t€ | -42 t€ | -10 t€ | 22 t€ | 212 t€ | 3 622 € |
| Tuloverot | 1 832 € | -2 735 € | 0 € | -5 926 € | -43 t€ | -1 546 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -151 t€ | -45 t€ | -10 t€ | 16 t€ | 169 t€ | 2 077 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 650 t€ | 455 t€ | 469 t€ | 469 t€ | 494 t€ | 608 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 884 t€ | 929 t€ | 711 t€ | 624 t€ |
| Saamiset | 555 t€ | 168 t€ | 247 t€ | 994 t€ | 600 t€ | 874 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 868 € | 738 € | 1 319 € | 12 t€ | 8 853 € | 80 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 1,9 M€ | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Vastaavaa | 2,5 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 2,4 M€ | 1,8 M€ | 2,2 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ |
| Oma pääoma | 486 t€ | 637 t€ | 682 t€ | 692 t€ | 685 t€ | 516 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 453 t€ | 152 t€ | 90 t€ | 271 t€ | 149 t€ | 212 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,5 M€ | 993 t€ | 829 t€ | 1,4 M€ | 981 t€ | 1,5 M€ |
| Vieras pääoma | 2,0 M€ | 1,1 M€ | 919 t€ | 1,7 M€ | 1,1 M€ | 1,7 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (56)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 8,3 M€ | 7,6 M€ | 7,7 M€ | 6,7 M€ | 7,5 M€ | 6,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 14 t€ | 21 t€ | 49 t€ | 119 t€ | 8 374 € | 1 567 € |
| Materiaalit ja palvelut | 5,4 M€ | -4,7 M€ | -5,0 M€ | -4,4 M€ | -5,0 M€ | -4,2 M€ |
| Henkilöstökulut | 2,2 M€ | -2,1 M€ | -2,0 M€ | -1,7 M€ | -1,6 M€ | -1,3 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 33 t€ | -30 t€ | -31 t€ | -31 t€ | -115 t€ | -32 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 707 t€ | -658 t€ | -605 t€ | -629 t€ | -516 t€ | -517 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -37 t€ | 80 t€ | 78 t€ | 110 t€ | 294 t€ | 89 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 113 t€ | -122 t€ | -88 t€ | -88 t€ | -82 t€ | -86 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -150 t€ | -42 t€ | -10 t€ | 22 t€ | 212 t€ | 3 622 € |
| Tuloverot | 1 832 € | -2 735 € | 0 € | -5 926 € | -43 t€ | -1 546 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -151 t€ | -45 t€ | -10 t€ | 16 t€ | 169 t€ | 2 077 € |
| Pysyvät vastaavat | 650 t€ | 455 t€ | 469 t€ | 469 t€ | 494 t€ | 608 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 884 t€ | 929 t€ | 711 t€ | 624 t€ |
| Saamiset | 555 t€ | 168 t€ | 247 t€ | 994 t€ | 600 t€ | 874 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 868 € | 738 € | 1 319 € | 12 t€ | 8 853 € | 80 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 1,9 M€ | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Vastaavaa | 2,5 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 2,4 M€ | 1,8 M€ | 2,2 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ |
| Oma pääoma | 486 t€ | 637 t€ | 682 t€ | 692 t€ | 685 t€ | 516 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 453 t€ | 152 t€ | 90 t€ | 271 t€ | 149 t€ | 212 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,5 M€ | 993 t€ | 829 t€ | 1,4 M€ | 981 t€ | 1,5 M€ |
| Vieras pääoma | 2,0 M€ | 1,1 M€ | 919 t€ | 1,7 M€ | 1,1 M€ | 1,7 M€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 79 t€ | 84 t€ | 91 t€ | 97 t€ | 105 t€ | 113 t€ |
| Valmiit tuotteet | 324 t€ | 247 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 58 t€ | 114 t€ | 50 t€ | 199 t€ | 75 t€ | 147 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 34 t€ | 30 t€ | 34 t€ | 23 t€ | 27 t€ | 36 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 587 t€ | 632 t€ | 642 t€ | 626 t€ | 466 t€ | 463 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 12 t€ | 38 t€ | 48 t€ | 36 t€ | 24 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 579 t€ | 699 t€ | 539 t€ | 551 t€ | 358 t€ | 525 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 484 t€ | 16 t€ | 149 t€ | 756 t€ | 478 t€ | 692 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 5,4 M€ | -4,9 M€ | -4,8 M€ | -4,3 M€ | -4,7 M€ | -3,7 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -151 t€ | -45 t€ | -10 t€ | 16 t€ | 169 t€ | 2 077 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 555 t€ | 168 t€ | 247 t€ | 994 t€ | 600 t€ | 874 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 113 t€ | -122 t€ | -89 t€ | -88 t€ | -81 t€ | -86 t€ |
| Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksissä | – | – | – | 0 € | -919 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 650 t€ | 455 t€ | 462 t€ | 456 t€ | 475 t€ | 583 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 954 t€ | 912 t€ | 884 t€ | 929 t€ | 711 t€ | 624 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 1,8 M€ | -1,8 M€ | -1,7 M€ | -1,4 M€ | -1,4 M€ | -1,1 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 294 t€ | 264 t€ | 257 t€ | 231 t€ | 217 t€ | 188 t€ |
| Kehittämismenot | – | 0 € | 6 260 € | 13 t€ | 19 t€ | 25 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | – | 0 € | 6 260 € | 13 t€ | 19 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | 0 € | 3 838 € | 2 505 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | – | – | – | 0 € | 22 t€ | 22 t€ |
| Vastattavaa | 2,5 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 2,4 M€ | 1,8 M€ | 2,2 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 3 € | 82 € | 292 € | 126 € | 144 € | 107 € |
| Muut henkilösivukulut | 56 t€ | -43 t€ | -48 t€ | -38 t€ | -37 t€ | -1 849 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 453 t€ | 152 t€ | 90 t€ | 271 t€ | 137 t€ | 200 t€ |
| Koneet ja kalusto | 494 t€ | 293 t€ | 303 t€ | 290 t€ | 302 t€ | 402 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 33 t€ | -30 t€ | -31 t€ | -31 t€ | -115 t€ | -32 t€ |
| Palvelujen ostot | 117 t€ | -136 t€ | -129 t€ | -254 t€ | -318 t€ | -409 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 78 t€ | 78 t€ | 69 t€ | 69 t€ | 69 t€ | 69 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 639 t€ | 0 € | 0 € | 635 t€ | 379 t€ | 700 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -119 t€ | 275 t€ | -46 t€ | 218 t€ | 87 t€ | -78 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | – | – | – | 0 € | 11 t€ |
| Eläkekulut | 312 t€ | -307 t€ | -316 t€ | -232 t€ | -226 t€ | -176 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | – | – | – | 0 € | 12 t€ | 12 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.