Kainuun Opisto Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Paltamo, rekisteröity vuonna 1926. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,7 M€ ja liikevoitto -30 t€; omavaraisuusaste 21,3 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 7 660 € vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Etelä-Suomen aluehallintovirasto (Valtiovarainministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 13,9 % | – |
| Käyttökate | -67 t€ | -101 t€ |
| Käyttökate-% | -3,9 % | -6,7 % |
| Liikevoitto | -30 t€ | -71 t€ |
| Liikevoitto-% | -1,8 % | -4,7 % |
| Tilikauden tulos | -45 t€ | -81 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,1 M€ | -1,0 M€ |
| Omavaraisuusaste | 21,3 % | 31,0 % |
| Quick ratio | 0,47 | 0,42 |
| Current ratio | 0,50 | 0,45 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 29,3 % | 26,7 % |
| Oman pääoman tuotto | -33,2 % | -44,7 % |
| Taseen loppusumma | 650 t€ | 593 t€ |
| Oma pääoma | 136 t€ | 182 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 114 t€ | 38 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 56 t€ | 32 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 181 t€ | 174 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 37 t€ | 30 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 495 t€ | 406 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -30 t€ | -71 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 15 t€ | 11 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -45 t€ | -81 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -45 t€ | -81 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 503 t€ | 507 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 6 179 € | 5 886 € |
| Saamiset | 26 t€ | 43 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 114 t€ | 38 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 146 t€ | 86 t€ |
| Vastaavaa | 650 t€ | 593 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 136 t€ | 182 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 218 t€ | 221 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 295 t€ | 191 t€ |
| Vieras pääoma | 513 t€ | 412 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (55)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 56 t€ | 32 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 181 t€ | 174 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 37 t€ | 30 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 495 t€ | 406 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -30 t€ | -71 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 15 t€ | 11 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -45 t€ | -81 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -45 t€ | -81 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 503 t€ | 507 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 6 179 € | 5 886 € |
| Saamiset | 26 t€ | 43 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 114 t€ | 38 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 146 t€ | 86 t€ |
| Vastaavaa | 650 t€ | 593 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 136 t€ | 182 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 218 t€ | 221 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 295 t€ | 191 t€ |
| Vieras pääoma | 513 t€ | 412 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 49 t€ | 28 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 9 350 € | 7 981 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 20 t€ | 14 t€ |
| Vastattavaa | 650 t€ | 593 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 143 t€ | 121 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 26 t€ | 43 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 4 339 € | 2 851 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 75 t€ | 100 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 3 904 € | 3 904 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 112 € | 246 € |
| Valmiit tuotteet | 2 936 € | 2 943 € |
| Koneet ja kalusto | 29 t€ | 17 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -466 t€ | -385 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 9 341 € | 35 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 926 t€ | 850 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 20 t€ | 14 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 610 € | 610 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 1 357 € | 31 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -45 t€ | -81 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 15 t€ | 11 t€ |
| Eläkekulut | 143 t€ | 132 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 20 t€ | 9 010 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 449 t€ | 471 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 25 t€ | 21 t€ |
| Palvelujen ostot | 31 t€ | 38 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 482 t€ | 492 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 150 t€ | 135 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 3 243 € | 2 943 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 41 t€ | 24 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 37 t€ | 30 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 186 t€ | 96 t€ |
| Sijoitukset | 610 € | 610 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -293 € | 552 € |
| Vararahasto | 639 t€ | 639 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Paltamo
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta