Kainuun Opisto Oy är ett aktiebolag med hemort i Paltamo, registrerat år 1926. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,7 M€ och rörelseresultatet -30 t€; soliditet 21,3 %. Offentliga köpare köpte för 7 660 € av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Etelä-Suomen aluehallintovirasto (Valtiovarainministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Förändring i omsättning | 13,9 % | – |
| Rörelsebidrag | -67 t€ | -101 t€ |
| Rörelsebidrag % | -3,9 % | -6,7 % |
| Rörelseresultat | -30 t€ | -71 t€ |
| Rörelsemarginal | -1,8 % | -4,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -45 t€ | -81 t€ |
| Personalkostnader | -1,1 M€ | -1,0 M€ |
| Soliditet | 21,3 % | 31,0 % |
| Kassalikviditet | 0,47 | 0,42 |
| Current ratio | 0,50 | 0,45 |
| Relativ skuldsättning | 29,3 % | 26,7 % |
| Avkastning på eget kapital | -33,2 % | -44,7 % |
| Balansomslutning | 650 t€ | 593 t€ |
| Eget kapital | 136 t€ | 182 t€ |
| Kassa och bank | 114 t€ | 38 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 56 t€ | 32 t€ |
| Material och tjänster | 181 t€ | 174 t€ |
| Personalkostnader | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 37 t€ | 30 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 495 t€ | 406 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -30 t€ | -71 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 15 t€ | 11 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -45 t€ | -81 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -45 t€ | -81 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 503 t€ | 507 t€ |
| Omsättningstillgångar | 6 179 € | 5 886 € |
| Fordringar | 26 t€ | 43 t€ |
| Kassa och bank | 114 t€ | 38 t€ |
| Rörliga aktiva | 146 t€ | 86 t€ |
| Aktiva | 650 t€ | 593 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 136 t€ | 182 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 218 t€ | 221 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 295 t€ | 191 t€ |
| Främmande kapital | 513 t€ | 412 t€ |
Alla poster i bokslutet (55)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 56 t€ | 32 t€ |
| Material och tjänster | 181 t€ | 174 t€ |
| Personalkostnader | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 37 t€ | 30 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 495 t€ | 406 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -30 t€ | -71 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 15 t€ | 11 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -45 t€ | -81 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -45 t€ | -81 t€ |
| Bestående aktiva | 503 t€ | 507 t€ |
| Omsättningstillgångar | 6 179 € | 5 886 € |
| Fordringar | 26 t€ | 43 t€ |
| Kassa och bank | 114 t€ | 38 t€ |
| Rörliga aktiva | 146 t€ | 86 t€ |
| Aktiva | 650 t€ | 593 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 136 t€ | 182 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 218 t€ | 221 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 295 t€ | 191 t€ |
| Främmande kapital | 513 t€ | 412 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 150 t€ | 135 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 37 t€ | 30 t€ |
| Pensionskostnader | 143 t€ | 132 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 1 357 € | 31 t€ |
| Materiella tillgångar | 482 t€ | 492 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 9 350 € | 7 981 € |
| Löner och arvoden | 926 t€ | 850 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 4 339 € | 2 851 € |
| Övriga aktier och andelar | 610 € | 610 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 3 904 € | 3 904 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -45 t€ | -81 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 25 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 41 t€ | 24 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 75 t€ | 100 t€ |
| Immateriella tillgångar | 20 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 9 341 € | 35 t€ |
| Maskiner och inventarier | 29 t€ | 17 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 112 € | 246 € |
| Passiva | 650 t€ | 593 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 449 t€ | 471 t€ |
| Köp av tjänster | 31 t€ | 38 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 20 t€ | 9 010 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -466 t€ | -385 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -293 € | 552 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 186 t€ | 96 t€ |
| Färdiga produkter | 2 936 € | 2 943 € |
| Placeringar | 610 € | 610 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 143 t€ | 121 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 26 t€ | 43 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 49 t€ | 28 t€ |
| Reservfond | 639 t€ | 639 t€ |
| Material och förnödenheter | 3 243 € | 2 943 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 15 t€ | 11 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 20 t€ | 14 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Paltamo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis