Riihimäen Öljypoltinhuolto Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Riihimäki, rekisteröity vuonna 1973. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 3,9 M€ ja liikevoitto -158 t€; omavaraisuusaste 19,2 %.
Liikevaihto 20263,9 M€-39 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto-158 t€-4,0 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos-172 t€käyttökate -178 t€
Omavaraisuusaste19,2 %quick ratio 0,76
Toiminut53 vrekisteröity 4.5.1973
Riihimäki: 6 uutta yritystä 30 päivässä
- Hämeen Paineilmapalvelu OyYleiskäyttöön tarkoitettujen koneiden korjaus ja huolto
- Parturi-Kampaamo Sininen Helmi OyKampaamo- ja parturipalvelut
- Rixus Digitals OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,9 M€ | 6,5 M€ | 4,4 M€ | 4,2 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -39,3 % | 46,8 % | 5,5 % | – |
| Käyttökate | -178 t€ | 107 t€ | 137 t€ | -64 t€ |
| Käyttökate-% | -4,5 % | 1,6 % | 3,1 % | -1,5 % |
| Liikevoitto | -158 t€ | 69 t€ | 101 t€ | -84 t€ |
| Liikevoitto-% | -4,0 % | 1,1 % | 2,3 % | -2,0 % |
| Tilikauden tulos | -172 t€ | 43 t€ | 82 t€ | -76 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Omavaraisuusaste | 19,2 % | 37,0 % | 14,0 % | 22,6 % |
| Quick ratio | 0,76 | 1,18 | 1,45 | 1,20 |
| Current ratio | 2,21 | 2,81 | 5,27 | 3,00 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 26,3 % | 12,0 % | 62,1 % | 32,5 % |
| Oman pääoman tuotto | -69,5 % | 9,4 % | 18,2 % | -19,1 % |
| Taseen loppusumma | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 3,2 M€ | 1,8 M€ |
| Oma pääoma | 247 t€ | 456 t€ | 449 t€ | 399 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 30 t€ | 182 t€ | 261 t€ | 199 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,9 M€ | 6,5 M€ | 4,4 M€ | 4,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 700 € | 5 560 € | 5 150 € | 23 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2,5 M€ | -3,2 M€ | -3,8 M€ | -3,0 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,5 M€ | -1,3 M€ | -1,4 M€ | -1,4 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 19 t€ | -38 t€ | -37 t€ | -20 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 296 t€ | -332 t€ | -328 t€ | -312 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -158 t€ | 69 t€ | 101 t€ | -84 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 14 t€ | -16 t€ | -19 t€ | -4 915 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -173 t€ | 53 t€ | 82 t€ | -88 t€ |
| Tuloverot | -879 € | -10 t€ | 0 € | 12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -172 t€ | 43 t€ | 82 t€ | -76 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 90 t€ | 109 t€ | 143 t€ | 93 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 784 t€ | 653 t€ | 2,2 M€ | 1,0 M€ |
| Saamiset | 382 t€ | 290 t€ | 579 t€ | 469 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 30 t€ | 182 t€ | 261 t€ | 199 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 3,1 M€ | 1,7 M€ |
| Vastaavaa | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 3,2 M€ | 1,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 247 t€ | 456 t€ | 449 t€ | 399 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 498 t€ | 378 t€ | 2,2 M€ | 808 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 541 t€ | 400 t€ | 580 t€ | 556 t€ |
| Vieras pääoma | 1,0 M€ | 777 t€ | 2,7 M€ | 1,4 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (58)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,9 M€ | 6,5 M€ | 4,4 M€ | 4,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 700 € | 5 560 € | 5 150 € | 23 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2,5 M€ | -3,2 M€ | -3,8 M€ | -3,0 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,5 M€ | -1,3 M€ | -1,4 M€ | -1,4 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 19 t€ | -38 t€ | -37 t€ | -20 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 296 t€ | -332 t€ | -328 t€ | -312 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -158 t€ | 69 t€ | 101 t€ | -84 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 14 t€ | -16 t€ | -19 t€ | -4 915 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -173 t€ | 53 t€ | 82 t€ | -88 t€ |
| Tuloverot | -879 € | -10 t€ | 0 € | 12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -172 t€ | 43 t€ | 82 t€ | -76 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 90 t€ | 109 t€ | 143 t€ | 93 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 784 t€ | 653 t€ | 2,2 M€ | 1,0 M€ |
| Saamiset | 382 t€ | 290 t€ | 579 t€ | 469 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 30 t€ | 182 t€ | 261 t€ | 199 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 3,1 M€ | 1,7 M€ |
| Vastaavaa | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 3,2 M€ | 1,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 247 t€ | 456 t€ | 449 t€ | 399 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 498 t€ | 378 t€ | 2,2 M€ | 808 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 541 t€ | 400 t€ | 580 t€ | 556 t€ |
| Vieras pääoma | 1,0 M€ | 777 t€ | 2,7 M€ | 1,4 M€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 5 528 € | 5 944 € | 6 392 € | 6 873 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 26 t€ | 26 t€ | 52 t€ | 40 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 89 t€ | 60 t€ | 153 t€ | 110 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 161 t€ | -1,5 M€ | 1,2 M€ | 418 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 409 t€ | 403 t€ | 357 t€ | 465 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 200 € | 200 € | 200 € | 200 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 74 t€ | 7 361 € | 103 t€ | 214 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 200 € | 200 € | 200 € | 200 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 216 t€ | 151 t€ | 191 t€ | 201 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 279 t€ | 251 t€ | 421 t€ | 215 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 1,2 M€ | -1,5 M€ | -1,6 M€ | -1,8 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -172 t€ | 43 t€ | 82 t€ | -76 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 382 t€ | 289 t€ | 579 t€ | 468 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 15 t€ | -18 t€ | -20 t€ | -6 704 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 90 t€ | 109 t€ | 143 t€ | 93 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 241 t€ | 270 t€ | 288 t€ | 255 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 220 t€ | 169 t€ | 236 t€ | 234 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 133 € | 133 € | 133 € | 133 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 2 338 € | 5 495 € | 2 660 € | 0 € |
| Vastattavaa | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 3,2 M€ | 1,8 M€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 50 € | 399 € | 0 € | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 347 € | 1 880 € | 389 € | 1 269 € |
| Muut henkilösivukulut | 47 t€ | -29 t€ | -57 t€ | -47 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 22 t€ | 38 t€ | 75 t€ | 33 t€ |
| Koneet ja kalusto | 56 t€ | 75 t€ | 108 t€ | 58 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 133 € | 133 € | 133 € | 133 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 19 t€ | -38 t€ | -37 t€ | -20 t€ |
| Pitkäaikaiset saadut ennakot | 477 t€ | 340 t€ | 2,1 M€ | 775 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 543 t€ | 382 t€ | 1,9 M€ | 746 t€ |
| Palvelujen ostot | 1,2 M€ | -1,7 M€ | -2,2 M€ | -1,1 M€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 28 t€ | 28 t€ | 28 t€ | 28 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 16 t€ | 20 t€ | 0 € | 11 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 30 t€ | -18 t€ | 34 t€ | -108 t€ |
| Eläkekulut | 251 t€ | -206 t€ | -209 t€ | -242 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 597 € | 572 € | 546 € | 521 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.