Riihimäen Öljypoltinhuolto Oy är ett aktiebolag med hemort i Riihimäki, registrerat år 1973. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 3,9 M€ och rörelseresultatet -158 t€; soliditet 19,2 %.
Omsättning 20263,9 M€-39 % jämfört med föregående period
Rörelseresultat-158 t€-4,0 % av omsättningen
Räkenskapsperiodens resultat-172 t€rörelsebidrag -178 t€
Soliditet19,2 %quick ratio 0,76
Verksamt53 årregistrerat 4.5.1973
Riihimäki: 6 nya företag på 30 dagar
- Hämeen Paineilmapalvelu OyYleiskäyttöön tarkoitettujen koneiden korjaus ja huolto
- Parturi-Kampaamo Sininen Helmi OyKampaamo- ja parturipalvelut
- Rixus Digitals OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Pröva gratis
Få ditt områdes nya företag per e-post varje morgon. 14 dagar, inget kort behövs.
Ekonomi
OmsättningRörelseresultatRäkenskapsperiodens resultat
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,9 M€ | 6,5 M€ | 4,4 M€ | 4,2 M€ |
| Förändring i omsättning | -39,3 % | 46,8 % | 5,5 % | – |
| Rörelsebidrag | -178 t€ | 107 t€ | 137 t€ | -64 t€ |
| Rörelsebidrag % | -4,5 % | 1,6 % | 3,1 % | -1,5 % |
| Rörelseresultat | -158 t€ | 69 t€ | 101 t€ | -84 t€ |
| Rörelsemarginal | -4,0 % | 1,1 % | 2,3 % | -2,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -172 t€ | 43 t€ | 82 t€ | -76 t€ |
| Personalkostnader | -1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Soliditet | 19,2 % | 37,0 % | 14,0 % | 22,6 % |
| Kassalikviditet | 0,76 | 1,18 | 1,45 | 1,20 |
| Current ratio | 2,21 | 2,81 | 5,27 | 3,00 |
| Relativ skuldsättning | 26,3 % | 12,0 % | 62,1 % | 32,5 % |
| Avkastning på eget kapital | -69,5 % | 9,4 % | 18,2 % | -19,1 % |
| Balansomslutning | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 3,2 M€ | 1,8 M€ |
| Eget kapital | 247 t€ | 456 t€ | 449 t€ | 399 t€ |
| Kassa och bank | 30 t€ | 182 t€ | 261 t€ | 199 t€ |
Balansräkning
BalansomslutningEget kapitalKassa
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,9 M€ | 6,5 M€ | 4,4 M€ | 4,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 700 € | 5 560 € | 5 150 € | 23 t€ |
| Material och tjänster | 2,5 M€ | -3,2 M€ | -3,8 M€ | -3,0 M€ |
| Personalkostnader | 1,5 M€ | -1,3 M€ | -1,4 M€ | -1,4 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 19 t€ | -38 t€ | -37 t€ | -20 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 296 t€ | -332 t€ | -328 t€ | -312 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -158 t€ | 69 t€ | 101 t€ | -84 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 14 t€ | -16 t€ | -19 t€ | -4 915 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -173 t€ | 53 t€ | 82 t€ | -88 t€ |
| Inkomstskatt | -879 € | -10 t€ | 0 € | 12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -172 t€ | 43 t€ | 82 t€ | -76 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 90 t€ | 109 t€ | 143 t€ | 93 t€ |
| Omsättningstillgångar | 784 t€ | 653 t€ | 2,2 M€ | 1,0 M€ |
| Fordringar | 382 t€ | 290 t€ | 579 t€ | 469 t€ |
| Kassa och bank | 30 t€ | 182 t€ | 261 t€ | 199 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 3,1 M€ | 1,7 M€ |
| Aktiva | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 3,2 M€ | 1,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 247 t€ | 456 t€ | 449 t€ | 399 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 498 t€ | 378 t€ | 2,2 M€ | 808 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 541 t€ | 400 t€ | 580 t€ | 556 t€ |
| Främmande kapital | 1,0 M€ | 777 t€ | 2,7 M€ | 1,4 M€ |
Alla poster i bokslutet (58)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,9 M€ | 6,5 M€ | 4,4 M€ | 4,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 700 € | 5 560 € | 5 150 € | 23 t€ |
| Material och tjänster | 2,5 M€ | -3,2 M€ | -3,8 M€ | -3,0 M€ |
| Personalkostnader | 1,5 M€ | -1,3 M€ | -1,4 M€ | -1,4 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 19 t€ | -38 t€ | -37 t€ | -20 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 296 t€ | -332 t€ | -328 t€ | -312 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -158 t€ | 69 t€ | 101 t€ | -84 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 14 t€ | -16 t€ | -19 t€ | -4 915 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -173 t€ | 53 t€ | 82 t€ | -88 t€ |
| Inkomstskatt | -879 € | -10 t€ | 0 € | 12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -172 t€ | 43 t€ | 82 t€ | -76 t€ |
| Bestående aktiva | 90 t€ | 109 t€ | 143 t€ | 93 t€ |
| Omsättningstillgångar | 784 t€ | 653 t€ | 2,2 M€ | 1,0 M€ |
| Fordringar | 382 t€ | 290 t€ | 579 t€ | 469 t€ |
| Kassa och bank | 30 t€ | 182 t€ | 261 t€ | 199 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 3,1 M€ | 1,7 M€ |
| Aktiva | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 3,2 M€ | 1,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 247 t€ | 456 t€ | 449 t€ | 399 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 498 t€ | 378 t€ | 2,2 M€ | 808 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 541 t€ | 400 t€ | 580 t€ | 556 t€ |
| Främmande kapital | 1,0 M€ | 777 t€ | 2,7 M€ | 1,4 M€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 5 528 € | 5 944 € | 6 392 € | 6 873 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 26 t€ | 26 t€ | 52 t€ | 40 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 89 t€ | 60 t€ | 153 t€ | 110 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | 161 t€ | -1,5 M€ | 1,2 M€ | 418 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 409 t€ | 403 t€ | 357 t€ | 465 t€ |
| Långfristiga fordringar | 200 € | 200 € | 200 € | 200 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 74 t€ | 7 361 € | 103 t€ | 214 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 200 € | 200 € | 200 € | 200 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 216 t€ | 151 t€ | 191 t€ | 201 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 279 t€ | 251 t€ | 421 t€ | 215 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,2 M€ | -1,5 M€ | -1,6 M€ | -1,8 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -172 t€ | 43 t€ | 82 t€ | -76 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 382 t€ | 289 t€ | 579 t€ | 468 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 15 t€ | -18 t€ | -20 t€ | -6 704 € |
| Materiella tillgångar | 90 t€ | 109 t€ | 143 t€ | 93 t€ |
| Material och förnödenheter | 241 t€ | 270 t€ | 288 t€ | 255 t€ |
| Löner och arvoden | 1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 220 t€ | 169 t€ | 236 t€ | 234 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 133 € | 133 € | 133 € | 133 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 2 338 € | 5 495 € | 2 660 € | 0 € |
| Passiva | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 3,2 M€ | 1,8 M€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 50 € | 399 € | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 347 € | 1 880 € | 389 € | 1 269 € |
| Övriga lönebikostnader | 47 t€ | -29 t€ | -57 t€ | -47 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 22 t€ | 38 t€ | 75 t€ | 33 t€ |
| Maskiner och inventarier | 56 t€ | 75 t€ | 108 t€ | 58 t€ |
| Finansiella värdepapper | 133 € | 133 € | 133 € | 133 € |
| Avskrivningar enligt plan | 19 t€ | -38 t€ | -37 t€ | -20 t€ |
| Långfristiga erhållna förskott | 477 t€ | 340 t€ | 2,1 M€ | 775 t€ |
| Varor under tillverkning | 543 t€ | 382 t€ | 1,9 M€ | 746 t€ |
| Köp av tjänster | 1,2 M€ | -1,7 M€ | -2,2 M€ | -1,1 M€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 28 t€ | 28 t€ | 28 t€ | 28 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 16 t€ | 20 t€ | 0 € | 11 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 30 t€ | -18 t€ | 34 t€ | -108 t€ |
| Pensionskostnader | 251 t€ | -206 t€ | -209 t€ | -242 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 597 € | 572 € | 546 € | 521 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.