Arigato Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hattula, rekisteröity vuonna 1945. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 713 t€ ja liikevoitto 349 t€; omavaraisuusaste 97,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 309 t€ ja tuloverot 63 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 713 t€ | 528 t€ | 720 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 35,1 % | -26,7 % | – |
| Käyttökate | 287 t€ | 283 t€ | 447 t€ |
| Käyttökate-% | 40,2 % | 53,5 % | 62,1 % |
| Liikevoitto | 349 t€ | 231 t€ | 406 t€ |
| Liikevoitto-% | 49,0 % | 43,7 % | 56,4 % |
| Tilikauden tulos | 289 t€ | 247 t€ | 341 t€ |
| Henkilöstökulut | -135 t€ | 126 t€ | 123 t€ |
| Omavaraisuusaste | 97,0 % | 98,9 % | 97,8 % |
| Quick ratio | 9,98 | 24,48 | 13,51 |
| Current ratio | 9,98 | 24,48 | 13,51 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 18,8 % | 9,4 % | 13,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 6,6 % | 5,7 % | 7,8 % |
| Taseen loppusumma | 4,5 M€ | 4,4 M€ | 4,5 M€ |
| Oma pääoma | 4,4 M€ | 4,4 M€ | 4,4 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 713 t€ | 528 t€ | 720 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 30 € | 30 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 57 t€ | -13 t€ | -9 664 € |
| Henkilöstökulut | 135 t€ | -126 t€ | -123 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 63 t€ | -52 t€ | -41 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 109 t€ | -107 t€ | -140 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 349 t€ | 231 t€ | 406 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -12 t€ | 78 t€ | 21 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 361 t€ | 309 t€ | 427 t€ |
| Tuloverot | 72 t€ | -62 t€ | -86 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 289 t€ | 247 t€ | 341 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ |
| Saamiset | 187 t€ | 39 t€ | 50 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
| Vastaavaa | 4,5 M€ | 4,4 M€ | 4,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
| Oma pääoma | 4,4 M€ | 4,4 M€ | 4,4 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 142 t€ | 57 t€ | 116 t€ |
| Vieras pääoma | 142 t€ | 57 t€ | 116 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 713 t€ | 528 t€ | 720 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 30 € | 30 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 57 t€ | -13 t€ | -9 664 € |
| Henkilöstökulut | 135 t€ | -126 t€ | -123 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 63 t€ | -52 t€ | -41 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 109 t€ | -107 t€ | -140 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 349 t€ | 231 t€ | 406 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -12 t€ | 78 t€ | 21 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 361 t€ | 309 t€ | 427 t€ |
| Tuloverot | 72 t€ | -62 t€ | -86 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 289 t€ | 247 t€ | 341 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ |
| Saamiset | 187 t€ | 39 t€ | 50 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
| Vastaavaa | 4,5 M€ | 4,4 M€ | 4,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
| Oma pääoma | 4,4 M€ | 4,4 M€ | 4,4 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 142 t€ | 57 t€ | 116 t€ |
| Vieras pääoma | 142 t€ | 57 t€ | 116 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Sijoitukset | 950 t€ | 950 t€ | 950 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 209 € | 14 € | 3 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 59 t€ | 27 t€ | 23 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 229 t€ | 120 t€ | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 4,0 M€ | 4,0 M€ | 4,0 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 16 t€ | 23 t€ | 718 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 65 t€ | 12 t€ | 1 975 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 171 t€ | 16 t€ | 49 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 289 t€ | 247 t€ | 341 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 187 t€ | 39 t€ | 50 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 584 € | -330 € | -16 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ |
| Palkat ja palkkiot | 111 t€ | -106 t€ | -104 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 11 t€ | 11 t€ | 72 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 229 t€ | 120 t€ | 0 € |
| Vastattavaa | 4,5 M€ | 4,4 M€ | 4,5 M€ |
| Ylikurssirahasto | 7 275 € | 7 275 € | 7 275 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 12 t€ | 22 t€ | 21 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 3 617 € | -2 589 € | -3 045 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 9 528 € | 13 t€ | 16 t€ |
| Koneet ja kalusto | 5 767 € | 7 690 € | 10 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 63 t€ | -52 t€ | -41 t€ |
| Palvelujen ostot | 57 t€ | -13 t€ | -9 664 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 367 t€ | 367 t€ | 367 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 950 t€ | 950 t€ | 950 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 7 713 € | 7 228 € | 19 t€ |
| Eläkekulut | 21 t€ | -18 t€ | -16 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 0 € | 56 t€ | 520 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Arigato Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta ylimpään 10 %:iin (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 14-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.