Arigato Oy är ett aktiebolag med hemort i Hattula, registrerat år 1945. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 713 t€ och rörelseresultatet 349 t€; soliditet 97,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 309 t€ och inkomstskatterna 63 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 713 t€ | 528 t€ | 720 t€ |
| Förändring i omsättning | 35,1 % | -26,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 287 t€ | 283 t€ | 447 t€ |
| Rörelsebidrag % | 40,2 % | 53,5 % | 62,1 % |
| Rörelseresultat | 349 t€ | 231 t€ | 406 t€ |
| Rörelsemarginal | 49,0 % | 43,7 % | 56,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 289 t€ | 247 t€ | 341 t€ |
| Personalkostnader | -135 t€ | 126 t€ | 123 t€ |
| Soliditet | 97,0 % | 98,9 % | 97,8 % |
| Kassalikviditet | 9,98 | 24,48 | 13,51 |
| Current ratio | 9,98 | 24,48 | 13,51 |
| Relativ skuldsättning | 18,8 % | 9,4 % | 13,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,6 % | 5,7 % | 7,8 % |
| Balansomslutning | 4,5 M€ | 4,4 M€ | 4,5 M€ |
| Eget kapital | 4,4 M€ | 4,4 M€ | 4,4 M€ |
| Kassa och bank | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 713 t€ | 528 t€ | 720 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 30 € | 30 € | 0 € |
| Material och tjänster | 57 t€ | -13 t€ | -9 664 € |
| Personalkostnader | 135 t€ | -126 t€ | -123 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 63 t€ | -52 t€ | -41 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 109 t€ | -107 t€ | -140 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 349 t€ | 231 t€ | 406 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -12 t€ | 78 t€ | 21 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 361 t€ | 309 t€ | 427 t€ |
| Inkomstskatt | 72 t€ | -62 t€ | -86 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 289 t€ | 247 t€ | 341 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ |
| Fordringar | 187 t€ | 39 t€ | 50 t€ |
| Kassa och bank | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ |
| Rörliga aktiva | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
| Aktiva | 4,5 M€ | 4,4 M€ | 4,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
| Eget kapital | 4,4 M€ | 4,4 M€ | 4,4 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 142 t€ | 57 t€ | 116 t€ |
| Främmande kapital | 142 t€ | 57 t€ | 116 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 713 t€ | 528 t€ | 720 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 30 € | 30 € | 0 € |
| Material och tjänster | 57 t€ | -13 t€ | -9 664 € |
| Personalkostnader | 135 t€ | -126 t€ | -123 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 63 t€ | -52 t€ | -41 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 109 t€ | -107 t€ | -140 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 349 t€ | 231 t€ | 406 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -12 t€ | 78 t€ | 21 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 361 t€ | 309 t€ | 427 t€ |
| Inkomstskatt | 72 t€ | -62 t€ | -86 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 289 t€ | 247 t€ | 341 t€ |
| Bestående aktiva | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ |
| Fordringar | 187 t€ | 39 t€ | 50 t€ |
| Kassa och bank | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ |
| Rörliga aktiva | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
| Aktiva | 4,5 M€ | 4,4 M€ | 4,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
| Eget kapital | 4,4 M€ | 4,4 M€ | 4,4 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 142 t€ | 57 t€ | 116 t€ |
| Främmande kapital | 142 t€ | 57 t€ | 116 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Immateriella tillgångar | 229 t€ | 120 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 289 t€ | 247 t€ | 341 t€ |
| Maskiner och inventarier | 5 767 € | 7 690 € | 10 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 950 t€ | 950 t€ | 950 t€ |
| Pensionskostnader | 21 t€ | -18 t€ | -16 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 65 t€ | 12 t€ | 1 975 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 16 t€ | 23 t€ | 718 € |
| Passiva | 4,5 M€ | 4,4 M€ | 4,5 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 11 t€ | 11 t€ | 72 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 171 t€ | 16 t€ | 49 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 584 € | -330 € | -16 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 59 t€ | 27 t€ | 23 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 187 t€ | 39 t€ | 50 t€ |
| Överkursfond | 7 275 € | 7 275 € | 7 275 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 209 € | 14 € | 3 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 56 t€ | 520 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 4,0 M€ | 4,0 M€ | 4,0 M€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 367 t€ | 367 t€ | 367 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 9 528 € | 13 t€ | 16 t€ |
| Placeringar | 950 t€ | 950 t€ | 950 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 63 t€ | -52 t€ | -41 t€ |
| Materiella tillgångar | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ |
| Köp av tjänster | 57 t€ | -13 t€ | -9 664 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 7 713 € | 7 228 € | 19 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 12 t€ | 22 t€ | 21 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 3 617 € | -2 589 € | -3 045 € |
| Löner och arvoden | 111 t€ | -106 t€ | -104 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 229 t€ | 120 t€ | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Arigato Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 14 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.