Kello- ja Kultaliike Piekäinen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 1947. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 282 t€ ja liikevoitto 44 t€; omavaraisuusaste 91,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 36 t€ ja tuloverot 7 289 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 2 010 € vuosina 2022–2024; suurin ostaja on Pelastuslaitos, Helsinki (Helsinki).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 282 t€ | 275 t€ | 297 t€ | 294 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 2,8 % | -7,6 % | 1,0 % | – |
| Käyttökate | 40 t€ | 41 t€ | 33 t€ | 69 t€ |
| Käyttökate-% | 14,3 % | 15,1 % | 11,1 % | 23,5 % |
| Liikevoitto | 44 t€ | 36 t€ | 29 t€ | 65 t€ |
| Liikevoitto-% | 15,7 % | 13,2 % | 9,7 % | 22,0 % |
| Tilikauden tulos | 36 t€ | 29 t€ | 22 t€ | 52 t€ |
| Henkilöstökulut | -44 t€ | 46 t€ | 58 t€ | 46 t€ |
| Omavaraisuusaste | 91,0 % | 90,9 % | 84,4 % | 85,3 % |
| Quick ratio | 2,67 | 2,46 | 1,52 | 1,83 |
| Current ratio | 4,61 | 4,26 | 2,62 | 3,11 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 11,6 % | 11,6 % | 19,6 % | 18,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 10,8 % | 9,1 % | 7,0 % | 16,3 % |
| Taseen loppusumma | 362 t€ | 350 t€ | 373 t€ | 373 t€ |
| Oma pääoma | 329 t€ | 318 t€ | 314 t€ | 318 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 44 t€ | 42 t€ | 51 t€ | 66 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 282 t€ | 275 t€ | 297 t€ | 294 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 6 246 € | 1 574 € | 0 € | 1 500 € |
| Materiaalit ja palvelut | 137 t€ | -147 t€ | -157 t€ | -144 t€ |
| Henkilöstökulut | 44 t€ | -46 t€ | -58 t€ | -46 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 805 € | -5 073 € | -4 211 € | -4 464 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 60 t€ | -42 t€ | -49 t€ | -36 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 44 t€ | 36 t€ | 29 t€ | 65 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -387 € | 190 € | 263 € | 482 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 45 t€ | 36 t€ | 29 t€ | 65 t€ |
| Tuloverot | 8 926 € | -7 594 € | -6 978 € | -13 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 36 t€ | 29 t€ | 22 t€ | 52 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 211 t€ | 215 t€ | 220 t€ | 202 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 63 t€ | 57 t€ | 64 t€ | 70 t€ |
| Saamiset | 43 t€ | 36 t€ | 38 t€ | 35 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 44 t€ | 42 t€ | 51 t€ | 66 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 150 t€ | 135 t€ | 153 t€ | 171 t€ |
| Vastaavaa | 362 t€ | 350 t€ | 373 t€ | 373 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Oma pääoma | 329 t€ | 318 t€ | 314 t€ | 318 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 33 t€ | 32 t€ | 58 t€ | 55 t€ |
| Vieras pääoma | 33 t€ | 32 t€ | 58 t€ | 55 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 282 t€ | 275 t€ | 297 t€ | 294 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 6 246 € | 1 574 € | 0 € | 1 500 € |
| Materiaalit ja palvelut | 137 t€ | -147 t€ | -157 t€ | -144 t€ |
| Henkilöstökulut | 44 t€ | -46 t€ | -58 t€ | -46 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 805 € | -5 073 € | -4 211 € | -4 464 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 60 t€ | -42 t€ | -49 t€ | -36 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 44 t€ | 36 t€ | 29 t€ | 65 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -387 € | 190 € | 263 € | 482 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 45 t€ | 36 t€ | 29 t€ | 65 t€ |
| Tuloverot | 8 926 € | -7 594 € | -6 978 € | -13 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 36 t€ | 29 t€ | 22 t€ | 52 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 211 t€ | 215 t€ | 220 t€ | 202 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 63 t€ | 57 t€ | 64 t€ | 70 t€ |
| Saamiset | 43 t€ | 36 t€ | 38 t€ | 35 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 44 t€ | 42 t€ | 51 t€ | 66 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 150 t€ | 135 t€ | 153 t€ | 171 t€ |
| Vastaavaa | 362 t€ | 350 t€ | 373 t€ | 373 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Oma pääoma | 329 t€ | 318 t€ | 314 t€ | 318 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 33 t€ | 32 t€ | 58 t€ | 55 t€ |
| Vieras pääoma | 33 t€ | 32 t€ | 58 t€ | 55 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 29 t€ | -33 t€ | -44 t€ | -33 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 4 186 € | 5 319 € | 6 280 € | 7 173 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 23 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 15 t€ |
| Eläkekulut | 14 t€ | -11 t€ | -13 t€ | -12 t€ |
| Vastattavaa | 362 t€ | 350 t€ | 373 t€ | 373 t€ |
| Koneet ja kalusto | 11 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 13 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | – | – | 0 € | 90 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 273 t€ | 269 t€ | 272 t€ | 246 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -6 362 € | -6 947 € | -6 311 € | -10 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 69 t€ | -74 t€ | -70 t€ | -44 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 18 t€ | 14 t€ | 36 t€ | 7 241 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 11 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 987 € | 2 677 € | 4 407 € | 11 t€ |
| Sijoitukset | 200 t€ | 200 t€ | 200 t€ | 189 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 1 560 € | -1 385 € | -1 197 € | -979 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 36 t€ | 29 t€ | 22 t€ | 52 t€ |
| Palvelujen ostot | 74 t€ | -66 t€ | -81 t€ | -90 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 410 € | 273 € | 306 € | 403 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 7 935 € | 1 371 € | 0 € | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 3 805 € | -5 073 € | -4 211 € | -4 464 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 200 t€ | 200 t€ | 200 t€ | 189 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 22 € | -83 € | -44 € | -12 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 9 506 € | 15 t€ | 18 t€ | 36 t€ |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Valmiit tuotteet | 63 t€ | 57 t€ | 64 t€ | 70 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 11 t€ | 9 301 € | 11 t€ | 7 394 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kello- ja Kultaliike Piekäinen Oy kuuluu toimialaluokassa kellojen ja korujen vähittäiskauppa suurempaan puoliskoon (103 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 28 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Helsinki
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta