Kello- ja Kultaliike Piekäinen Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 1947. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 282 t€ och rörelseresultatet 44 t€; soliditet 91,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 36 t€ och inkomstskatterna 7 289 €. Offentliga köpare köpte för 2 010 € av företaget åren 2022–2024; den största köparen är Pelastuslaitos, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 282 t€ | 275 t€ | 297 t€ | 294 t€ |
| Förändring i omsättning | 2,8 % | -7,6 % | 1,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 40 t€ | 41 t€ | 33 t€ | 69 t€ |
| Rörelsebidrag % | 14,3 % | 15,1 % | 11,1 % | 23,5 % |
| Rörelseresultat | 44 t€ | 36 t€ | 29 t€ | 65 t€ |
| Rörelsemarginal | 15,7 % | 13,2 % | 9,7 % | 22,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 36 t€ | 29 t€ | 22 t€ | 52 t€ |
| Personalkostnader | -44 t€ | 46 t€ | 58 t€ | 46 t€ |
| Soliditet | 91,0 % | 90,9 % | 84,4 % | 85,3 % |
| Kassalikviditet | 2,67 | 2,46 | 1,52 | 1,83 |
| Current ratio | 4,61 | 4,26 | 2,62 | 3,11 |
| Relativ skuldsättning | 11,6 % | 11,6 % | 19,6 % | 18,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,8 % | 9,1 % | 7,0 % | 16,3 % |
| Balansomslutning | 362 t€ | 350 t€ | 373 t€ | 373 t€ |
| Eget kapital | 329 t€ | 318 t€ | 314 t€ | 318 t€ |
| Kassa och bank | 44 t€ | 42 t€ | 51 t€ | 66 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 282 t€ | 275 t€ | 297 t€ | 294 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 6 246 € | 1 574 € | 0 € | 1 500 € |
| Material och tjänster | 137 t€ | -147 t€ | -157 t€ | -144 t€ |
| Personalkostnader | 44 t€ | -46 t€ | -58 t€ | -46 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 805 € | -5 073 € | -4 211 € | -4 464 € |
| Övriga rörelsekostnader | 60 t€ | -42 t€ | -49 t€ | -36 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 44 t€ | 36 t€ | 29 t€ | 65 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -387 € | 190 € | 263 € | 482 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 45 t€ | 36 t€ | 29 t€ | 65 t€ |
| Inkomstskatt | 8 926 € | -7 594 € | -6 978 € | -13 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 36 t€ | 29 t€ | 22 t€ | 52 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 211 t€ | 215 t€ | 220 t€ | 202 t€ |
| Omsättningstillgångar | 63 t€ | 57 t€ | 64 t€ | 70 t€ |
| Fordringar | 43 t€ | 36 t€ | 38 t€ | 35 t€ |
| Kassa och bank | 44 t€ | 42 t€ | 51 t€ | 66 t€ |
| Rörliga aktiva | 150 t€ | 135 t€ | 153 t€ | 171 t€ |
| Aktiva | 362 t€ | 350 t€ | 373 t€ | 373 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 329 t€ | 318 t€ | 314 t€ | 318 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 33 t€ | 32 t€ | 58 t€ | 55 t€ |
| Främmande kapital | 33 t€ | 32 t€ | 58 t€ | 55 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 282 t€ | 275 t€ | 297 t€ | 294 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 6 246 € | 1 574 € | 0 € | 1 500 € |
| Material och tjänster | 137 t€ | -147 t€ | -157 t€ | -144 t€ |
| Personalkostnader | 44 t€ | -46 t€ | -58 t€ | -46 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 805 € | -5 073 € | -4 211 € | -4 464 € |
| Övriga rörelsekostnader | 60 t€ | -42 t€ | -49 t€ | -36 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 44 t€ | 36 t€ | 29 t€ | 65 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -387 € | 190 € | 263 € | 482 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 45 t€ | 36 t€ | 29 t€ | 65 t€ |
| Inkomstskatt | 8 926 € | -7 594 € | -6 978 € | -13 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 36 t€ | 29 t€ | 22 t€ | 52 t€ |
| Bestående aktiva | 211 t€ | 215 t€ | 220 t€ | 202 t€ |
| Omsättningstillgångar | 63 t€ | 57 t€ | 64 t€ | 70 t€ |
| Fordringar | 43 t€ | 36 t€ | 38 t€ | 35 t€ |
| Kassa och bank | 44 t€ | 42 t€ | 51 t€ | 66 t€ |
| Rörliga aktiva | 150 t€ | 135 t€ | 153 t€ | 171 t€ |
| Aktiva | 362 t€ | 350 t€ | 373 t€ | 373 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 329 t€ | 318 t€ | 314 t€ | 318 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 33 t€ | 32 t€ | 58 t€ | 55 t€ |
| Främmande kapital | 33 t€ | 32 t€ | 58 t€ | 55 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 9 506 € | 15 t€ | 18 t€ | 36 t€ |
| Passiva | 362 t€ | 350 t€ | 373 t€ | 373 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 23 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 15 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 7 935 € | 1 371 € | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 410 € | 273 € | 306 € | 403 € |
| Färdiga produkter | 63 t€ | 57 t€ | 64 t€ | 70 t€ |
| Maskiner och inventarier | 11 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 13 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 273 t€ | 269 t€ | 272 t€ | 246 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 18 t€ | 14 t€ | 36 t€ | 7 241 € |
| Löner och arvoden | 29 t€ | -33 t€ | -44 t€ | -33 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 200 t€ | 200 t€ | 200 t€ | 189 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 4 186 € | 5 319 € | 6 280 € | 7 173 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 36 t€ | 29 t€ | 22 t€ | 52 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 22 € | -83 € | -44 € | -12 € |
| Långfristiga fordringar | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 11 t€ | 9 301 € | 11 t€ | 7 394 € |
| Pensionskostnader | 14 t€ | -11 t€ | -13 t€ | -12 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 1 560 € | -1 385 € | -1 197 € | -979 € |
| Köp av tjänster | 74 t€ | -66 t€ | -81 t€ | -90 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | – | 0 € | 90 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 69 t€ | -74 t€ | -70 t€ | -44 t€ |
| Materiella tillgångar | 11 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 13 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 3 805 € | -5 073 € | -4 211 € | -4 464 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 4 987 € | 2 677 € | 4 407 € | 11 t€ |
| Placeringar | 200 t€ | 200 t€ | 200 t€ | 189 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -6 362 € | -6 947 € | -6 311 € | -10 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kello- ja Kultaliike Piekäinen Oy till den övre halvan inom näringsgrenen detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken (103 företag med beskattningsbar inkomst; median 28 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis