Mitsaa Holding Oy är ett aktiebolag med hemort i Hyvinge, registrerat år 2024. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet -390 €; soliditet 96,2 %.
Bruttoresultat 2025–räkenskapsperioden slutade 31.12.2025
Rörelseresultat-390 €
Räkenskapsperiodens resultat-404 €rörelsebidrag -390 €
Soliditet96,2 %quick ratio 0,07
Verksamt1 årregistrerat 18.11.2024
Hyvinge: 6 nya företag på 30 dagar
- Jyliset OyTalonrakentaminen
- WauWall OyMuu mainostoimistojen toiminta
- RFS Invest OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Pröva gratis
Få ditt områdes nya företag per e-post varje morgon. 14 dagar, inget kort behövs.
Ekonomi
BruttoresultatRörelseresultatRäkenskapsperiodens resultat
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Rörelsebidrag | -390 € | -560 € |
| Rörelseresultat | -390 € | -560 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | -404 € | 49 t€ |
| Soliditet | 96,2 % | 98,5 % |
| Kassalikviditet | 0,07 | 4,18 |
| Current ratio | 0,07 | 4,18 |
| Avkastning på eget kapital | -0,1 % | 6,1 % |
| Balansomslutning | 774 t€ | 822 t€ |
| Eget kapital | 745 t€ | 810 t€ |
| Kassa och bank | 1 936 € | 0 € |
Balansräkning
BalansomslutningEget kapitalKassa
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Övriga rörelsekostnader | 390 € | -560 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -390 € | -560 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 14 € | 50 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -404 € | 49 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -404 € | 49 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 772 t€ | 772 t€ |
| Fordringar | 0 € | 50 t€ |
| Kassa och bank | 1 936 € | 0 € |
| Rörliga aktiva | 1 936 € | 50 t€ |
| Aktiva | 774 t€ | 822 t€ |
| Eget kapital | 745 t€ | 810 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 29 t€ | 12 t€ |
| Främmande kapital | 29 t€ | 12 t€ |
Alla poster i bokslutet (26)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Övriga rörelsekostnader | 390 € | -560 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -390 € | -560 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 14 € | 50 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -404 € | 49 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -404 € | 49 t€ |
| Bestående aktiva | 772 t€ | 772 t€ |
| Fordringar | 0 € | 50 t€ |
| Kassa och bank | 1 936 € | 0 € |
| Rörliga aktiva | 1 936 € | 50 t€ |
| Aktiva | 774 t€ | 822 t€ |
| Eget kapital | 745 t€ | 810 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 29 t€ | 12 t€ |
| Främmande kapital | 29 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 11 t€ | 0 € |
| Placeringar | 772 t€ | 772 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 18 t€ | 560 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 440 € | 0 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 745 t€ | 761 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 0 € | 50 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -404 € | 49 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 0 € | 50 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 14 € | 0 € |
| Intäkter från andelar i företag inom samma koncern | 0 € | 50 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 11 t€ |
| Passiva | 774 t€ | 822 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 772 t€ | 772 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).