JMJ-Palvelut Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 2024. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 220 t€ och rörelseresultatet -9 256 €; soliditet 98,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 37 t€ och inkomstskatterna 7 474 €.
Tammerfors: 66 nya företag på 30 dagar
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 220 t€ | 80 t€ |
| Förändring i omsättning | 175,0 % | – |
| Rörelsebidrag | -9 256 € | 37 t€ |
| Rörelsebidrag % | -4,2 % | 46,3 % |
| Rörelseresultat | -9 256 € | 37 t€ |
| Rörelsemarginal | -4,2 % | 46,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 200 t€ | 30 t€ |
| Personalkostnader | -145 t€ | -38 t€ |
| Soliditet | 98,6 % | 95,7 % |
| Kassalikviditet | 8,52 | 1,29 |
| Current ratio | 8,52 | 1,29 |
| Relativ skuldsättning | 7,8 % | 59,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,9 % | 2,8 % |
| Balansomslutning | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Kassa och bank | 31 t€ | 49 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 220 t€ | 80 t€ |
| Personalkostnader | 145 t€ | 38 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 85 t€ | 4 737 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -9 256 € | 37 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -210 t€ | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 200 t€ | 37 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | 7 474 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 200 t€ | 30 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Fordringar | 115 t€ | 13 t€ |
| Kassa och bank | 31 t€ | 49 t€ |
| Rörliga aktiva | 146 t€ | 62 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 17 t€ | 48 t€ |
| Främmande kapital | 17 t€ | 48 t€ |
Alla poster i bokslutet (35)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 220 t€ | 80 t€ |
| Personalkostnader | 145 t€ | 38 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 85 t€ | 4 737 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -9 256 € | 37 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -210 t€ | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 200 t€ | 37 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | 7 474 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 200 t€ | 30 t€ |
| Bestående aktiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Fordringar | 115 t€ | 13 t€ |
| Kassa och bank | 31 t€ | 49 t€ |
| Rörliga aktiva | 146 t€ | 62 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 17 t€ | 48 t€ |
| Främmande kapital | 17 t€ | 48 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 735 € | 2 155 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 271 € | 0 € |
| Intäkter från andelar i företag inom samma koncern | 210 t€ | 0 € |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 110 t€ | 13 t€ |
| Placeringar | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -56 t€ | 0 € |
| Passiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 115 t€ | 13 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 285 € | 7 474 € |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 2 € | 4 111 € |
| Pensionskostnader | 11 t€ | 1 628 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 15 t€ | 34 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 7 608 € | 614 € |
| Löner och arvoden | 126 t€ | 36 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 200 t€ | 30 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 306 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör JMJ-Palvelut Oy till den övre halvan inom näringsgrenen holdingverksamhet (704 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.