Suomen Kenttäkorjaus Oy är ett aktiebolag med hemort i Pälkäne, registrerat år 2024. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 219 t€ och rörelseresultatet -1 443 €; soliditet -4,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 230 € och inkomstskatterna 146 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 219 t€ | 197 t€ |
| Förändring i omsättning | 11,4 % | – |
| Rörelsebidrag | -8 275 € | 3 112 € |
| Rörelsebidrag % | -3,8 % | 1,6 % |
| Rörelseresultat | -1 443 € | 229 € |
| Rörelsemarginal | -0,7 % | 0,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -1 130 € | 236 € |
| Personalkostnader | -53 t€ | 28 t€ |
| Soliditet | -4,8 % | 0,8 % |
| Kassalikviditet | 0,57 | 0,84 |
| Current ratio | 0,57 | 0,84 |
| Relativ skuldsättning | 8,8 % | 14,3 % |
| Avkastning på eget kapital | – | 100,0 % |
| Balansomslutning | 48 t€ | 54 t€ |
| Eget kapital | -894 € | 236 € |
| Kassa och bank | 17 t€ | 25 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 219 t€ | 197 t€ |
| Material och tjänster | 118 t€ | -126 t€ |
| Personalkostnader | 53 t€ | -28 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 6 832 € | -2 883 € |
| Övriga rörelsekostnader | 43 t€ | -39 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 443 € | 229 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -359 € | 6 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -1 084 € | 236 € |
| Inkomstskatt | 46 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -1 130 € | 236 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 20 t€ | 8 649 € |
| Fordringar | 10 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 17 t€ | 25 t€ |
| Rörliga aktiva | 28 t€ | 46 t€ |
| Aktiva | 48 t€ | 54 t€ |
| Eget kapital | -894 € | 236 € |
| Korfristigt främmande kapital | 49 t€ | 54 t€ |
| Främmande kapital | 49 t€ | 54 t€ |
Alla poster i bokslutet (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 219 t€ | 197 t€ |
| Material och tjänster | 118 t€ | -126 t€ |
| Personalkostnader | 53 t€ | -28 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 6 832 € | -2 883 € |
| Övriga rörelsekostnader | 43 t€ | -39 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 443 € | 229 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -359 € | 6 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -1 084 € | 236 € |
| Inkomstskatt | 46 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -1 130 € | 236 € |
| Bestående aktiva | 20 t€ | 8 649 € |
| Fordringar | 10 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 17 t€ | 25 t€ |
| Rörliga aktiva | 28 t€ | 46 t€ |
| Aktiva | 48 t€ | 54 t€ |
| Eget kapital | -894 € | 236 € |
| Korfristigt främmande kapital | 49 t€ | 54 t€ |
| Främmande kapital | 49 t€ | 54 t€ |
| Pensionskostnader | 3 843 € | -3 261 € |
| Avskrivningar enligt plan | 6 832 € | -2 883 € |
| Materiella tillgångar | 20 t€ | 8 649 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 236 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 10 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 10 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 9 602 € | 18 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 476 € | 6 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 117 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 8 967 € | 9 496 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -1 130 € | 236 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 562 € | -1 424 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 115 t€ | -124 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 799 € | 2 860 € |
| Köp av tjänster | 2 513 € | -2 632 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 618 € | 0 € |
| Löner och arvoden | 48 t€ | -24 t€ |
| Passiva | 48 t€ | 54 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 29 t€ | 26 t€ |
| Maskiner och inventarier | 20 t€ | 8 649 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Suomen Kenttäkorjaus Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1947 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Pälkäne
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis