Rakennus & Remontointi Jussila Oy är ett aktiebolag med hemort i Lojo, registrerat år 2023. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 631 t€ och rörelseresultatet 21 t€; soliditet 19,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 18 t€ och inkomstskatterna 3 584 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 631 t€ | 690 t€ |
| Förändring i omsättning | -8,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 4 617 € | 33 t€ |
| Rörelsebidrag % | 0,7 % | 4,8 % |
| Rörelseresultat | 21 t€ | 21 t€ |
| Rörelsemarginal | 3,3 % | 3,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 12 t€ | 14 t€ |
| Personalkostnader | -134 t€ | 58 t€ |
| Soliditet | 19,8 % | 11,1 % |
| Kassalikviditet | 0,66 | 0,52 |
| Current ratio | 0,66 | 0,52 |
| Relativ skuldsättning | 16,6 % | 16,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 46,2 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 132 t€ | 125 t€ |
| Eget kapital | 26 t€ | 14 t€ |
| Kassa och bank | 14 t€ | 9 944 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 631 t€ | 690 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 500 € | 880 € |
| Material och tjänster | 359 t€ | -501 t€ |
| Personalkostnader | 134 t€ | -58 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 17 t€ | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 101 t€ | -100 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 21 t€ | 21 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 194 € | -3 442 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 16 t€ | 17 t€ |
| Inkomstskatt | 3 980 € | -3 474 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 12 t€ | 14 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 92 t€ | 67 t€ |
| Fordringar | 27 t€ | 48 t€ |
| Kassa och bank | 14 t€ | 9 944 € |
| Rörliga aktiva | 41 t€ | 58 t€ |
| Aktiva | 132 t€ | 125 t€ |
| Eget kapital | 26 t€ | 14 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 45 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 61 t€ | 111 t€ |
| Främmande kapital | 106 t€ | 111 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 631 t€ | 690 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 500 € | 880 € |
| Material och tjänster | 359 t€ | -501 t€ |
| Personalkostnader | 134 t€ | -58 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 17 t€ | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 101 t€ | -100 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 21 t€ | 21 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 194 € | -3 442 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 16 t€ | 17 t€ |
| Inkomstskatt | 3 980 € | -3 474 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 12 t€ | 14 t€ |
| Bestående aktiva | 92 t€ | 67 t€ |
| Fordringar | 27 t€ | 48 t€ |
| Kassa och bank | 14 t€ | 9 944 € |
| Rörliga aktiva | 41 t€ | 58 t€ |
| Aktiva | 132 t€ | 125 t€ |
| Eget kapital | 26 t€ | 14 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 45 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 61 t€ | 111 t€ |
| Främmande kapital | 106 t€ | 111 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 25 t€ | 0 € |
| Placeringar | 31 t€ | 30 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 17 t€ | -12 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 19 t€ | 42 t€ |
| Pensionskostnader | 22 t€ | -8 152 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 9 836 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 12 t€ | 14 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 5 183 € | -3 442 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 17 t€ | 31 t€ |
| Immateriella tillgångar | 9 836 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 31 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 27 t€ | 48 t€ |
| Passiva | 132 t€ | 125 t€ |
| Löner och arvoden | 95 t€ | -40 t€ |
| Köp av tjänster | 210 t€ | -267 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 1 558 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 17 t€ | -9 764 € |
| Materiella tillgångar | 51 t€ | 37 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 21 t€ | 64 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 6 631 € | 4 587 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 117 € | 4 829 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 6 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 15 t€ | 12 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 20 t€ | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 149 t€ | -233 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till företag inom samma koncern | 18 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 727 € | 1 357 € |
| Maskiner och inventarier | 51 t€ | 37 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 14 t€ | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Rakennus & Remontointi Jussila Oy till den övre halvan inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5706 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Lojo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis