Tanerak Group Oy är ett aktiebolag med hemort i Nurmijärvi, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 15 t€ och rörelseresultatet 11 t€; soliditet 99,8 %.
Omsättning 202515 t€räkenskapsperioden slutade 31.12.2025
Rörelseresultat11 t€70,5 % av omsättningen
Räkenskapsperiodens resultat58 t€rörelsebidrag 11 t€
Soliditet99,8 %quick ratio 92,55
Verksamt4 årregistrerat 23.5.2022
Nurmijärvi: 15 nya företag på 30 dagar
- Lumentec OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Nurmijärven Onnenkimpale ryMuualla luokittelematon muu monenlainen sosiaalihuollon avopalvelutoiminta
- Tanmore OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Pröva gratis
Få ditt områdes nya företag per e-post varje morgon. 14 dagar, inget kort behövs.
Ekonomi
OmsättningRörelseresultatRäkenskapsperiodens resultat
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 t€ | 0 € | – | – |
| Rörelsebidrag | 11 t€ | -4 220 € | -4 336 € | -413 € |
| Rörelsebidrag % | 70,5 % | – | – | – |
| Rörelseresultat | 11 t€ | -4 220 € | -4 336 € | -413 € |
| Rörelsemarginal | 70,5 % | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens resultat | 58 t€ | 376 t€ | 829 t€ | -413 € |
| Soliditet | 99,8 % | 100,0 % | 99,8 % | -0,1 % |
| Kassalikviditet | 92,55 | 5761,30 | 57,48 | 0,39 |
| Current ratio | 92,55 | 5761,30 | 57,48 | 0,39 |
| Relativ skuldsättning | 32,6 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,5 % | 16,0 % | 39,1 % | – |
| Balansomslutning | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ | 422 t€ |
| Eget kapital | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ | -413 € |
| Kassa och bank | 247 t€ | 323 t€ | 219 t€ | 145 t€ |
Balansräkning
BalansomslutningEget kapitalKassa
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 t€ | 0 € | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 4 431 € | -4 220 € | -4 336 € | -413 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 11 t€ | -4 220 € | -4 336 € | -413 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -52 t€ | 380 t€ | 834 t€ | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 63 t€ | 376 t€ | 829 t€ | -413 € |
| Inkomstskatt | 4 821 € | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 58 t€ | 376 t€ | 829 t€ | -413 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 256 t€ |
| Fordringar | 205 t€ | 0 € | 0 € | 21 t€ |
| Kassa och bank | 247 t€ | 323 t€ | 219 t€ | 145 t€ |
| Rörliga aktiva | 452 t€ | 323 t€ | 219 t€ | 166 t€ |
| Aktiva | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ | 422 t€ |
| Eget kapital | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ | -413 € |
| Korfristigt främmande kapital | 4 883 € | 56 € | 3 804 € | 422 t€ |
| Främmande kapital | 4 883 € | 56 € | 3 804 € | 422 t€ |
Alla poster i bokslutet (33)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 t€ | 0 € | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 4 431 € | -4 220 € | -4 336 € | -413 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 11 t€ | -4 220 € | -4 336 € | -413 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -52 t€ | 380 t€ | 834 t€ | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 63 t€ | 376 t€ | 829 t€ | -413 € |
| Inkomstskatt | 4 821 € | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 58 t€ | 376 t€ | 829 t€ | -413 € |
| Bestående aktiva | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 256 t€ |
| Fordringar | 205 t€ | 0 € | 0 € | 21 t€ |
| Kassa och bank | 247 t€ | 323 t€ | 219 t€ | 145 t€ |
| Rörliga aktiva | 452 t€ | 323 t€ | 219 t€ | 166 t€ |
| Aktiva | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ | 422 t€ |
| Eget kapital | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ | -413 € |
| Korfristigt främmande kapital | 4 883 € | 56 € | 3 804 € | 422 t€ |
| Främmande kapital | 4 883 € | 56 € | 3 804 € | 422 t€ |
| Intäkter från andelar i företag inom samma koncern | 30 t€ | 380 t€ | 834 t€ | 0 € |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 0 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 58 t€ | 376 t€ | 829 t€ | -413 € |
| Övriga aktier och andelar | 474 t€ | 677 t€ | 549 t€ | 256 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 200 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 62 € | 56 € | 54 € | 52 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 000 € | 0 € | 0 € | 21 t€ |
| Passiva | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ | 422 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | – | 0 € | 3 750 € | 422 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -196 € | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 4 821 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 205 t€ | 0 € | 0 € | 21 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 928 t€ | 689 t€ | -413 € | 0 € |
| Övriga materiella tillgångar | 44 t€ | 44 t€ | 44 t€ | 0 € |
| Placeringar | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 256 t€ |
| Materiella tillgångar | 44 t€ | 44 t€ | 44 t€ | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 22 t€ | 679 € | 45 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).