BusinessTilat Oy är ett aktiebolag med hemort i Rovaniemi, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 1,5 M€ och rörelseresultatet 138 t€; soliditet 52,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 211 t€ och inkomstskatterna 43 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,5 M€ | 530 t€ | 1,5 M€ | 145 t€ |
| Förändring i omsättning | 180,2 % | -64,1 % | 916,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 129 t€ | 7 506 € | 214 t€ | 32 t€ |
| Rörelsebidrag % | 8,7 % | 1,4 % | 14,5 % | 22,2 % |
| Rörelseresultat | 138 t€ | 3 668 € | 211 t€ | 23 t€ |
| Rörelsemarginal | 9,3 % | 0,7 % | 14,3 % | 15,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 109 t€ | 2 593 € | 169 t€ | 18 t€ |
| Soliditet | 52,3 % | 64,2 % | 55,2 % | 20,4 % |
| Kassalikviditet | 1,75 | 2,35 | 2,06 | 1,06 |
| Current ratio | 1,77 | 2,43 | 2,20 | 1,31 |
| Relativ skuldsättning | 17,6 % | 18,7 % | 11,0 % | 77,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 38,1 % | 1,5 % | 83,9 % | 62,0 % |
| Balansomslutning | 626 t€ | 276 t€ | 364 t€ | 142 t€ |
| Eget kapital | 287 t€ | 177 t€ | 201 t€ | 29 t€ |
| Kassa och bank | 98 t€ | 50 t€ | 47 t€ | 17 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,5 M€ | 530 t€ | 1,5 M€ | 145 t€ |
| Material och tjänster | 1,3 M€ | -510 t€ | -1,3 M€ | -98 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 813 € | -3 838 € | -3 522 € | -9 426 € |
| Övriga rörelsekostnader | 62 t€ | -13 t€ | 3 730 € | -15 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 138 t€ | 3 668 € | 211 t€ | 23 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 514 € | -227 € | 21 € | -446 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 136 t€ | 3 440 € | 211 t€ | 22 t€ |
| Inkomstskatt | 27 t€ | -847 € | -42 t€ | -4 494 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 109 t€ | 2 593 € | 169 t€ | 18 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 26 t€ | 35 t€ | 5 546 € | 28 t€ |
| Omsättningstillgångar | 6 345 € | 8 002 € | 22 t€ | 22 t€ |
| Fordringar | 495 t€ | 183 t€ | 289 t€ | 75 t€ |
| Kassa och bank | 98 t€ | 50 t€ | 47 t€ | 17 t€ |
| Rörliga aktiva | 599 t€ | 241 t€ | 359 t€ | 114 t€ |
| Aktiva | 626 t€ | 276 t€ | 364 t€ | 142 t€ |
| Eget kapital | 287 t€ | 177 t€ | 201 t€ | 29 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 26 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 339 t€ | 99 t€ | 163 t€ | 87 t€ |
| Främmande kapital | 339 t€ | 99 t€ | 163 t€ | 113 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,5 M€ | 530 t€ | 1,5 M€ | 145 t€ |
| Material och tjänster | 1,3 M€ | -510 t€ | -1,3 M€ | -98 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 813 € | -3 838 € | -3 522 € | -9 426 € |
| Övriga rörelsekostnader | 62 t€ | -13 t€ | 3 730 € | -15 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 138 t€ | 3 668 € | 211 t€ | 23 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 514 € | -227 € | 21 € | -446 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 136 t€ | 3 440 € | 211 t€ | 22 t€ |
| Inkomstskatt | 27 t€ | -847 € | -42 t€ | -4 494 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 109 t€ | 2 593 € | 169 t€ | 18 t€ |
| Bestående aktiva | 26 t€ | 35 t€ | 5 546 € | 28 t€ |
| Omsättningstillgångar | 6 345 € | 8 002 € | 22 t€ | 22 t€ |
| Fordringar | 495 t€ | 183 t€ | 289 t€ | 75 t€ |
| Kassa och bank | 98 t€ | 50 t€ | 47 t€ | 17 t€ |
| Rörliga aktiva | 599 t€ | 241 t€ | 359 t€ | 114 t€ |
| Aktiva | 626 t€ | 276 t€ | 364 t€ | 142 t€ |
| Eget kapital | 287 t€ | 177 t€ | 201 t€ | 29 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 26 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 339 t€ | 99 t€ | 163 t€ | 87 t€ |
| Främmande kapital | 339 t€ | 99 t€ | 163 t€ | 113 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 109 t€ | 2 593 € | 169 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 421 € | 8 044 € | 1 778 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 112 t€ | 32 t€ | 53 t€ | 31 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 6 € | 569 € | 108 € | 1 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 128 t€ | 67 t€ | 67 t€ | 47 t€ |
| Passiva | 626 t€ | 276 t€ | 364 t€ | 142 t€ |
| Långfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 122 t€ | 124 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 53 t€ | 18 t€ | 0 € | – |
| Avskrivningar enligt plan | 8 813 € | -3 838 € | -3 522 € | -9 426 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 21 t€ | 0 € | 43 t€ | 4 494 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 1 657 € | -14 t€ | 40 € | 22 t€ |
| Köp av tjänster | 975 t€ | -288 t€ | -822 t€ | -85 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 520 € | -796 € | -86 € | -446 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | – | 0 € | 10 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | 0 € | 4 472 € |
| Varor under tillverkning | – | 0 € | 22 t€ | 22 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | – | – | 0 € | 26 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 656 € | 912 € | 782 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 301 t€ | -208 t€ | -445 t€ | -36 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 316 t€ | 32 t€ | 287 t€ | 75 t€ |
| Materiella tillgångar | 26 t€ | 35 t€ | 5 546 € | 28 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 177 t€ | 175 t€ | 22 t€ | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 373 t€ | 59 t€ | 289 t€ | 75 t€ |
| Maskiner och inventarier | 26 t€ | 35 t€ | 5 546 € | 28 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 78 t€ | 0 € | – | – |
| Material och förnödenheter | 6 345 € | 8 002 € | 0 € | – |
| Långfristiga fordringar | 122 t€ | 124 t€ | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör BusinessTilat Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5706 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€, 13 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Rovaniemi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis