Nääsrakennus Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 31.10.2024 var omsättningen 279 t€ och rörelseresultatet 21 t€; soliditet 40,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 15 t€ och inkomstskatterna 3 001 €.
Tammerfors: 66 nya företag på 30 dagar
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.10.2024 | 31.10.2023 |
|---|---|---|
| Omsättning | 279 t€ | 365 t€ |
| Förändring i omsättning | -23,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 23 t€ | 50 t€ |
| Rörelsebidrag % | 8,1 % | 13,7 % |
| Rörelseresultat | 21 t€ | 48 t€ |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 13,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 9 748 € | 31 t€ |
| Personalkostnader | 183 t€ | 228 t€ |
| Soliditet | 40,7 % | 35,0 % |
| Kassalikviditet | 1,31 | 1,40 |
| Current ratio | 1,31 | 1,40 |
| Relativ skuldsättning | 40,3 % | 37,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,6 % | 42,7 % |
| Balansomslutning | 190 t€ | 209 t€ |
| Eget kapital | 77 t€ | 73 t€ |
| Kassa och bank | 36 t€ | 51 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.10.2024 | 31.10.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 279 t€ | 365 t€ |
| Material och tjänster | -2 544 € | -3 639 € |
| Personalkostnader | -183 t€ | -228 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -1 626 € | -2 185 € |
| Övriga rörelsekostnader | -71 t€ | -83 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 21 t€ | 48 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -8 029 € | -7 699 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 13 t€ | 40 t€ |
| Inkomstskatt | -3 197 € | -8 917 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 9 748 € | 31 t€ |
Balansräkning
| 31.10.2024 | 31.10.2023 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 143 t€ | 144 t€ |
| Fordringar | 11 t€ | 14 t€ |
| Kassa och bank | 36 t€ | 51 t€ |
| Rörliga aktiva | 47 t€ | 65 t€ |
| Aktiva | 190 t€ | 209 t€ |
| Eget kapital | 77 t€ | 73 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 77 t€ | 89 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 36 t€ | 46 t€ |
| Främmande kapital | 112 t€ | 136 t€ |
Alla poster i bokslutet (41)
| 31.10.2024 | 31.10.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 279 t€ | 365 t€ |
| Material och tjänster | -2 544 € | -3 639 € |
| Personalkostnader | -183 t€ | -228 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -1 626 € | -2 185 € |
| Övriga rörelsekostnader | -71 t€ | -83 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 21 t€ | 48 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -8 029 € | -7 699 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 13 t€ | 40 t€ |
| Inkomstskatt | -3 197 € | -8 917 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 9 748 € | 31 t€ |
| Bestående aktiva | 143 t€ | 144 t€ |
| Fordringar | 11 t€ | 14 t€ |
| Kassa och bank | 36 t€ | 51 t€ |
| Rörliga aktiva | 47 t€ | 65 t€ |
| Aktiva | 190 t€ | 209 t€ |
| Eget kapital | 77 t€ | 73 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 77 t€ | 89 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 36 t€ | 46 t€ |
| Främmande kapital | 112 t€ | 136 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 67 t€ | 42 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 1 802 € | 54 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 9 748 € | 31 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 904 € | 3 601 € |
| Avskrivningar enligt plan | -1 626 € | -2 185 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 681 € | 5 621 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -2 544 € | -3 639 € |
| Löner och arvoden | -148 t€ | -189 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 9 600 € | 10 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -8 029 € | -7 699 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | -11 t€ | -14 t€ |
| Materiella tillgångar | 4 878 € | 6 504 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 20 t€ | 28 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 11 t€ | 14 t€ |
| Pensionskostnader | -24 t€ | -25 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 77 t€ | 89 t€ |
| Maskiner och inventarier | 4 878 € | 6 504 € |
| Övriga aktier och andelar | 138 t€ | 138 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 13 t€ | 13 t€ |
| Placeringar | 138 t€ | 138 t€ |
| Passiva | 190 t€ | 209 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Nääsrakennus Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5705 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.