B10 Varallisuussuunnittelu Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,9 M€ och rörelseresultatet 814 t€; soliditet 28,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 820 t€ och inkomstskatterna 167 t€.
Helsingfors: 329 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,9 M€ | 1,3 M€ |
| Förändring i omsättning | 39,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 814 t€ | 812 t€ |
| Rörelsebidrag % | 43,6 % | 60,7 % |
| Rörelseresultat | 814 t€ | 813 t€ |
| Rörelsemarginal | 43,6 % | 60,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 659 t€ | 658 t€ |
| Personalkostnader | -539 t€ | -285 t€ |
| Soliditet | 28,0 % | 8,7 % |
| Kassalikviditet | 1,39 | 1,09 |
| Current ratio | 1,39 | 1,09 |
| Relativ skuldsättning | 46,8 % | 61,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 193,7 % | 844,4 % |
| Balansomslutning | 1,2 M€ | 899 t€ |
| Eget kapital | 340 t€ | 78 t€ |
| Kassa och bank | 97 t€ | 190 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,9 M€ | 1,3 M€ |
| Material och tjänster | 93 t€ | 35 t€ |
| Personalkostnader | 539 t€ | 285 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 754 € | 1 005 € |
| Övriga rörelsekostnader | 421 t€ | 204 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 814 t€ | 813 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -13 t€ | -8 642 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 828 t€ | 822 t€ |
| Inkomstskatt | 169 t€ | 164 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 659 t€ | 658 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2 262 € | 3 016 € |
| Fordringar | 700 t€ | 297 t€ |
| Kassa och bank | 97 t€ | 190 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,2 M€ | 896 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 899 t€ |
| Eget kapital | 340 t€ | 78 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 875 t€ | 821 t€ |
| Främmande kapital | 875 t€ | 821 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,9 M€ | 1,3 M€ |
| Material och tjänster | 93 t€ | 35 t€ |
| Personalkostnader | 539 t€ | 285 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 754 € | 1 005 € |
| Övriga rörelsekostnader | 421 t€ | 204 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 814 t€ | 813 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -13 t€ | -8 642 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 828 t€ | 822 t€ |
| Inkomstskatt | 169 t€ | 164 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 659 t€ | 658 t€ |
| Bestående aktiva | 2 262 € | 3 016 € |
| Fordringar | 700 t€ | 297 t€ |
| Kassa och bank | 97 t€ | 190 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,2 M€ | 896 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 899 t€ |
| Eget kapital | 340 t€ | 78 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 875 t€ | 821 t€ |
| Främmande kapital | 875 t€ | 821 t€ |
| Övriga värdepapper | 415 t€ | 409 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 203 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 659 t€ | 658 t€ |
| Finansiella värdepapper | 415 t€ | 409 t€ |
| Maskiner och inventarier | 2 262 € | 3 016 € |
| Pensionskostnader | 81 t€ | 44 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 26 t€ | 4 328 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 266 t€ | 210 t€ |
| Passiva | 1,2 M€ | 899 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 193 t€ | 0 € |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 671 t€ | 566 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 38 t€ | 111 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 186 t€ | 87 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 306 € | 0 € |
| Långfristiga fordringar | 193 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 140 t€ | 139 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 508 t€ | 297 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 12 t€ | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -522 t€ | -580 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 754 € | 1 005 € |
| Materiella tillgångar | 2 262 € | 3 016 € |
| Köp av tjänster | 93 t€ | 35 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 43 t€ | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 13 t€ | 8 642 € |
| Övriga lönebikostnader | 14 t€ | 5 271 € |
| Löner och arvoden | 444 t€ | 236 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör B10 Varallisuussuunnittelu Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen konsultverksamhet avseende företags organisation (7663 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€, 53 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.