Koivula Lattiat Oy är ett aktiebolag med hemort i Tavastehus, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 109 t€ och rörelseresultatet 26 t€; soliditet 56,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 2 959 € och inkomstskatterna 592 €.
Tavastehus: 20 nya företag på 30 dagar
- G-N-A OyRuokaravintolat
- Sari Kiviniemi Oy
- KL-teollisuushallit OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 109 t€ | 86 t€ | 48 t€ | 113 t€ | 20 t€ |
| Förändring i omsättning | 26,6 % | 81,6 % | -58,0 % | 456,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 23 t€ | 22 t€ | -3 835 € | -4 748 € | 1 878 € |
| Rörelsebidrag % | 20,9 % | 25,7 % | -8,1 % | -4,2 % | 9,2 % |
| Rörelseresultat | 26 t€ | 22 t€ | -3 986 € | -4 949 € | 1 669 € |
| Rörelsemarginal | 24,2 % | 25,2 % | -8,4 % | -4,4 % | 8,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 20 t€ | 18 t€ | -8 491 € | -7 416 € | 603 € |
| Personalkostnader | -57 t€ | 42 t€ | 30 t€ | 69 t€ | 3 131 € |
| Soliditet | 56,0 % | 37,7 % | -329,4 % | -57,3 % | 2,7 % |
| Kassalikviditet | 0,77 | 1,21 | 0,21 | 0,65 | 3,90 |
| Current ratio | 0,77 | 1,21 | 0,21 | 0,65 | 3,90 |
| Relativ skuldsättning | 16,4 % | 5,4 % | 42,0 % | 16,5 % | 108,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 87,6 % | 639,9 % | – | – | 100,0 % |
| Balansomslutning | 41 t€ | 7 512 € | 4 647 € | 12 t€ | 23 t€ |
| Eget kapital | 23 t€ | 2 835 € | -15 t€ | -6 814 € | 603 € |
| Kassa och bank | 3 457 € | 2 092 € | 24 € | 7 763 € | 10 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 109 t€ | 86 t€ | 48 t€ | 113 t€ | 20 t€ |
| Material och tjänster | 1 496 € | -1 806 € | -3 684 € | -6 902 € | -66 € |
| Personalkostnader | 57 t€ | -42 t€ | -30 t€ | -69 t€ | -3 131 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 599 € | -452 € | -151 € | -201 € | -209 € |
| Övriga rörelsekostnader | 20 t€ | -20 t€ | -17 t€ | -42 t€ | -15 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 26 t€ | 22 t€ | -3 986 € | -4 949 € | 1 669 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 323 € | -3 024 € | -4 505 € | -2 468 € | -916 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 25 t€ | 19 t€ | -8 491 € | -7 416 € | 753 € |
| Inkomstskatt | 5 022 € | -592 € | 0 € | 0 € | -151 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 20 t€ | 18 t€ | -8 491 € | -7 416 € | 603 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 35 t€ | 1 855 € | 453 € | 604 € | 9 820 € |
| Fordringar | 460 € | 3 565 € | 4 170 € | 3 525 € | 2 694 € |
| Kassa och bank | 3 457 € | 2 092 € | 24 € | 7 763 € | 10 t€ |
| Rörliga aktiva | 5 917 € | 5 657 € | 4 194 € | 11 t€ | 13 t€ |
| Aktiva | 41 t€ | 7 512 € | 4 647 € | 12 t€ | 23 t€ |
| Eget kapital | 23 t€ | 2 835 € | -15 t€ | -6 814 € | 603 € |
| Långfristigt främmande kapital | 10 t€ | 0 € | 0 € | 1 357 € | 19 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 7 678 € | 4 677 € | 20 t€ | 17 t€ | 3 299 € |
| Främmande kapital | 18 t€ | 4 677 € | 20 t€ | 19 t€ | 22 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 109 t€ | 86 t€ | 48 t€ | 113 t€ | 20 t€ |
| Material och tjänster | 1 496 € | -1 806 € | -3 684 € | -6 902 € | -66 € |
| Personalkostnader | 57 t€ | -42 t€ | -30 t€ | -69 t€ | -3 131 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 599 € | -452 € | -151 € | -201 € | -209 € |
| Övriga rörelsekostnader | 20 t€ | -20 t€ | -17 t€ | -42 t€ | -15 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 26 t€ | 22 t€ | -3 986 € | -4 949 € | 1 669 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 323 € | -3 024 € | -4 505 € | -2 468 € | -916 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 25 t€ | 19 t€ | -8 491 € | -7 416 € | 753 € |
| Inkomstskatt | 5 022 € | -592 € | 0 € | 0 € | -151 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 20 t€ | 18 t€ | -8 491 € | -7 416 € | 603 € |
| Bestående aktiva | 35 t€ | 1 855 € | 453 € | 604 € | 9 820 € |
| Fordringar | 460 € | 3 565 € | 4 170 € | 3 525 € | 2 694 € |
| Kassa och bank | 3 457 € | 2 092 € | 24 € | 7 763 € | 10 t€ |
| Rörliga aktiva | 5 917 € | 5 657 € | 4 194 € | 11 t€ | 13 t€ |
| Aktiva | 41 t€ | 7 512 € | 4 647 € | 12 t€ | 23 t€ |
| Eget kapital | 23 t€ | 2 835 € | -15 t€ | -6 814 € | 603 € |
| Långfristigt främmande kapital | 10 t€ | 0 € | 0 € | 1 357 € | 19 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 7 678 € | 4 677 € | 20 t€ | 17 t€ | 3 299 € |
| Främmande kapital | 18 t€ | 4 677 € | 20 t€ | 19 t€ | 22 t€ |
| Placeringar | 0 € | 500 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga övriga fordringar | 244 € | 737 € | 1 504 € | 0 € | 1 973 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 1 137 € | 2 932 € | 3 439 € | 7 648 € | 705 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 2 835 € | -15 t€ | -6 814 € | 603 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 217 € | 114 € | 186 € | 33 € | 721 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 2 725 € | 1 651 € | 434 € | 3 373 € | 2 412 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 2 714 € | 2 479 € | 3 492 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1 496 € | -1 247 € | -3 064 € | -3 287 € | -66 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 20 t€ | 18 t€ | -8 491 € | -7 416 € | 603 € |
| Kortfristiga fordringar | 460 € | 3 565 € | 4 170 € | 3 525 € | 2 694 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 148 € | -3 031 € | -4 505 € | -2 478 € | -916 € |
| Materiella tillgångar | 35 t€ | 1 355 € | 453 € | 604 € | 9 820 € |
| Löner och arvoden | 53 t€ | -39 t€ | -27 t€ | -59 t€ | -1 672 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 95 € | 0 € | 2 212 € | 182 € |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 2 000 € | 0 € | – | – | – |
| Passiva | 41 t€ | 7 512 € | 4 647 € | 12 t€ | 23 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | – | – | – | 0 € | 8 491 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 € | 7 € | 0 € | 11 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 296 € | -1 621 € | -1 563 € | -3 112 € | -785 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 10 t€ | 0 € | 0 € | 1 357 € | 10 t€ |
| Maskiner och inventarier | 35 t€ | 1 355 € | 453 € | 604 € | 9 820 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 177 € | 0 € | – | – | – |
| Finansiella värdepapper | 2 000 € | 0 € | – | – | – |
| Avskrivningar enligt plan | 3 599 € | -452 € | -151 € | -201 € | -209 € |
| Köp av tjänster | 0 € | -560 € | -620 € | -3 615 € | 0 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 3 816 € | 0 € | 16 t€ | 4 116 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 0 € | 500 € | 0 € | – | – |
| Pensionskostnader | 1 954 € | -1 554 € | -1 305 € | -6 377 € | -674 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Koivula Lattiat Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5705 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.