Numtinet Oy är ett aktiebolag med hemort i Kyrkslätt, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 144 t€ och rörelseresultatet 20 t€; soliditet 80,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 40 t€ och inkomstskatterna 8 033 €.
Kyrkslätt: 14 nya företag på 30 dagar
- Maxmet AbMuualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus
- Rocos Sales OyTeleviestinnän jälleenmyyntipalvelut ja televiestintää koskevat välityspalvelut
- Foxora OyTietojenkäsittelyinfrastruktuuri, tietojenkäsittely, palvelintilan vuokraus ja niihin liittyvät palvelut
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 144 t€ | 144 t€ | 103 t€ | 32 t€ | 49 t€ |
| Förändring i omsättning | 0,2 % | 40,4 % | 215,8 % | -34,3 % | – |
| Rörelsebidrag | -2 503 € | 52 t€ | 56 t€ | 22 t€ | 44 t€ |
| Rörelsebidrag % | -1,7 % | 35,9 % | 54,3 % | 69,0 % | 89,1 % |
| Rörelseresultat | 20 t€ | 40 t€ | 45 t€ | 22 t€ | 44 t€ |
| Rörelsemarginal | 13,8 % | 27,8 % | 44,3 % | 69,0 % | 89,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 16 t€ | 31 t€ | 36 t€ | 18 t€ | 35 t€ |
| Personalkostnader | -1 818 € | 1 695 € | 1 612 € | 1 553 € | 270 € |
| Soliditet | 80,8 % | 89,5 % | 93,5 % | 95,5 % | 88,6 % |
| Kassalikviditet | 8,62 | 6,77 | 10,01 | 22,05 | 8,78 |
| Current ratio | 8,62 | 6,77 | 10,01 | 22,05 | 8,78 |
| Relativ skuldsättning | 18,9 % | 8,7 % | 5,6 % | 7,4 % | 9,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,7 % | 29,2 % | 43,9 % | 35,8 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 142 t€ | 120 t€ | 88 t€ | 53 t€ | 40 t€ |
| Eget kapital | 115 t€ | 108 t€ | 82 t€ | 50 t€ | 35 t€ |
| Kassa och bank | 57 t€ | 40 t€ | 45 t€ | 51 t€ | 33 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 144 t€ | 144 t€ | 103 t€ | 32 t€ | 49 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 2 000 € | 0 € | – | – |
| Material och tjänster | 90 t€ | -84 t€ | -36 t€ | -3 014 € | -341 € |
| Personalkostnader | 1 818 € | -1 695 € | -1 612 € | -1 553 € | -270 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 22 t€ | -12 t€ | -10 t€ | 0 € | – |
| Övriga rörelsekostnader | 10 t€ | -8 177 € | -9 749 € | -5 501 € | -4 759 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 20 t€ | 40 t€ | 45 t€ | 22 t€ | 44 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 614 € | 2 € | 11 € | 11 € | -2 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 19 t€ | 40 t€ | 45 t€ | 22 t€ | 44 t€ |
| Inkomstskatt | 3 595 € | -8 529 € | -9 238 € | -4 419 € | -8 986 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 16 t€ | 31 t€ | 36 t€ | 18 t€ | 35 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 51 t€ | 35 t€ | 31 t€ | 0 € | – |
| Fordringar | 34 t€ | 45 t€ | 13 t€ | 1 281 € | 6 175 € |
| Kassa och bank | 57 t€ | 40 t€ | 45 t€ | 51 t€ | 33 t€ |
| Rörliga aktiva | 91 t€ | 85 t€ | 57 t€ | 53 t€ | 40 t€ |
| Aktiva | 142 t€ | 120 t€ | 88 t€ | 53 t€ | 40 t€ |
| Eget kapital | 115 t€ | 108 t€ | 82 t€ | 50 t€ | 35 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 17 t€ | 0 € | – | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 11 t€ | 13 t€ | 5 733 € | 2 389 € | 4 511 € |
| Främmande kapital | 27 t€ | 13 t€ | 5 733 € | 2 389 € | 4 511 € |
Alla poster i bokslutet (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 144 t€ | 144 t€ | 103 t€ | 32 t€ | 49 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 2 000 € | 0 € | – | – |
| Material och tjänster | 90 t€ | -84 t€ | -36 t€ | -3 014 € | -341 € |
| Personalkostnader | 1 818 € | -1 695 € | -1 612 € | -1 553 € | -270 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 22 t€ | -12 t€ | -10 t€ | 0 € | – |
| Övriga rörelsekostnader | 10 t€ | -8 177 € | -9 749 € | -5 501 € | -4 759 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 20 t€ | 40 t€ | 45 t€ | 22 t€ | 44 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 614 € | 2 € | 11 € | 11 € | -2 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 19 t€ | 40 t€ | 45 t€ | 22 t€ | 44 t€ |
| Inkomstskatt | 3 595 € | -8 529 € | -9 238 € | -4 419 € | -8 986 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 16 t€ | 31 t€ | 36 t€ | 18 t€ | 35 t€ |
| Bestående aktiva | 51 t€ | 35 t€ | 31 t€ | 0 € | – |
| Fordringar | 34 t€ | 45 t€ | 13 t€ | 1 281 € | 6 175 € |
| Kassa och bank | 57 t€ | 40 t€ | 45 t€ | 51 t€ | 33 t€ |
| Rörliga aktiva | 91 t€ | 85 t€ | 57 t€ | 53 t€ | 40 t€ |
| Aktiva | 142 t€ | 120 t€ | 88 t€ | 53 t€ | 40 t€ |
| Eget kapital | 115 t€ | 108 t€ | 82 t€ | 50 t€ | 35 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 17 t€ | 0 € | – | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 11 t€ | 13 t€ | 5 733 € | 2 389 € | 4 511 € |
| Främmande kapital | 27 t€ | 13 t€ | 5 733 € | 2 389 € | 4 511 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 16 t€ | 31 t€ | 36 t€ | 18 t€ | 35 t€ |
| Maskiner och inventarier | 41 t€ | 35 t€ | 31 t€ | 0 € | – |
| Pensionskostnader | 1 818 € | -1 695 € | -1 612 € | -1 553 € | -270 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 60 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 209 € | 334 € | 31 € | 0 € | – |
| Passiva | 142 t€ | 120 t€ | 88 t€ | 53 t€ | 40 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 157 € | 0 € | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 82 € | 2 € | 11 € | 11 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 3 502 € | 372 € | 0 € | 1 386 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 23 t€ | 42 t€ | 11 t€ | 0 € | 6 175 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 696 € | 0 € | – | 0 € | -2 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 10 t€ | 8 760 € | 5 331 € | 2 389 € | 3 124 € |
| Kortfristiga fordringar | 34 t€ | 45 t€ | 13 t€ | 1 281 € | 6 175 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 5 567 € | 3 161 € | 1 849 € | 1 281 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 99 t€ | 76 t€ | 46 t€ | 32 t€ | 0 € |
| Placeringar | 10 t€ | 0 € | – | – | – |
| Avskrivningar enligt plan | 22 t€ | -12 t€ | -10 t€ | 0 € | – |
| Materiella tillgångar | 41 t€ | 35 t€ | 31 t€ | 0 € | – |
| Köp av tjänster | 81 t€ | -84 t€ | -35 t€ | -460 € | 0 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 17 t€ | 0 € | – | – | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 9 219 € | -660 € | -648 € | -2 554 € | -341 € |
| Fordringar hos ägarintresseföretag (investeringar) | 10 t€ | 0 € | – | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Numtinet Oy till den övre halvan inom näringsgrenen dataprogrammering (3154 företag med beskattningsbar inkomst; median 27 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.