Stay North Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2022 var omsättningen 382 t€ och rörelseresultatet 38 t€; soliditet 5,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 168 t€ och inkomstskatterna 34 t€. Senaste anteckning i handelsregistret: hemorten ändrades 1.3.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|
| Omsättning | 382 t€ | 31 t€ |
| Förändring i omsättning | 1151,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 38 t€ | -34 t€ |
| Rörelsebidrag % | 10,1 % | -112,0 % |
| Rörelseresultat | 38 t€ | -34 t€ |
| Rörelsemarginal | 10,0 % | -112,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 37 t€ | -34 t€ |
| Personalkostnader | 1 798 € | 3 405 € |
| Soliditet | 5,6 % | -169,1 % |
| Kassalikviditet | 1,03 | 0,37 |
| Current ratio | 1,03 | 0,37 |
| Relativ skuldsättning | 12,8 % | 178,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 1288,6 % | – |
| Balansomslutning | 52 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 2 884 € | -34 t€ |
| Kassa och bank | 45 t€ | 20 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 382 t€ | 31 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 215 € |
| Material och tjänster | -308 t€ | -36 t€ |
| Personalkostnader | -1 798 € | -3 405 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -489 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | -33 t€ | -25 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 38 t€ | -34 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -77 € | -105 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 38 t€ | -34 t€ |
| Inkomstskatt | -764 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 37 t€ | -34 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1 468 € | 0 € |
| Fordringar | 4 994 € | 424 € |
| Kassa och bank | 45 t€ | 20 t€ |
| Rörliga aktiva | 50 t€ | 20 t€ |
| Aktiva | 52 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 2 884 € | -34 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 49 t€ | 55 t€ |
| Främmande kapital | 49 t€ | 55 t€ |
Alla poster i bokslutet (37)
| 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 382 t€ | 31 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 215 € |
| Material och tjänster | -308 t€ | -36 t€ |
| Personalkostnader | -1 798 € | -3 405 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -489 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | -33 t€ | -25 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 38 t€ | -34 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -77 € | -105 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 38 t€ | -34 t€ |
| Inkomstskatt | -764 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 37 t€ | -34 t€ |
| Bestående aktiva | 1 468 € | 0 € |
| Fordringar | 4 994 € | 424 € |
| Kassa och bank | 45 t€ | 20 t€ |
| Rörliga aktiva | 50 t€ | 20 t€ |
| Aktiva | 52 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 2 884 € | -34 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 49 t€ | 55 t€ |
| Främmande kapital | 49 t€ | 55 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 15 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 764 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 1 468 € | 0 € |
| Passiva | 52 t€ | 20 t€ |
| Maskiner och inventarier | 1 468 € | 0 € |
| Köp av tjänster | -121 t€ | -28 t€ |
| Löner och arvoden | -1 798 € | -3 405 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 815 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 424 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -187 t€ | -7 603 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 1 179 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 37 t€ | -34 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 22 t€ | 51 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -91 € | -105 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -34 t€ | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 26 t€ | 3 997 € |
| Avskrivningar enligt plan | -489 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 4 994 € | 424 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Stay North Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen korttidsinkvartering i lägenheter och rum (276 företag med beskattningsbar inkomst; median 10 t€, 16 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Hemorten ändrades
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis