JY Terveys Oy är ett aktiebolag med hemort i Seinäjoki, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2026 var omsättningen 272 t€ och rörelseresultatet 183 t€; soliditet 99,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 178 t€ och inkomstskatterna 36 t€.
Seinäjoki: 11 nya företag på 30 dagar
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2026 | 31.5.2025 |
|---|---|---|
| Omsättning | 272 t€ | 263 t€ |
| Förändring i omsättning | 3,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 183 t€ | 166 t€ |
| Rörelsebidrag % | 67,1 % | 63,3 % |
| Rörelseresultat | 183 t€ | 166 t€ |
| Rörelsemarginal | 67,1 % | 63,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 149 t€ | 137 t€ |
| Personalkostnader | -54 t€ | -50 t€ |
| Soliditet | 99,8 % | 99,1 % |
| Kassalikviditet | 470,39 | 103,90 |
| Current ratio | 470,39 | 103,90 |
| Relativ skuldsättning | 0,5 % | 1,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 24,2 % | 27,5 % |
| Balansomslutning | 618 t€ | 502 t€ |
| Eget kapital | 616 t€ | 498 t€ |
| Kassa och bank | 377 t€ | 466 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 272 t€ | 263 t€ |
| Personalkostnader | 54 t€ | 50 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 36 t€ | 46 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 183 t€ | 166 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3 558 € | -5 005 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 186 t€ | 171 t€ |
| Inkomstskatt | 37 t€ | 34 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 149 t€ | 137 t€ |
Balansräkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 17 t€ | 9 000 € |
| Fordringar | 23 t€ | 27 t€ |
| Kassa och bank | 377 t€ | 466 t€ |
| Rörliga aktiva | 601 t€ | 493 t€ |
| Aktiva | 618 t€ | 502 t€ |
| Eget kapital | 616 t€ | 498 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 277 € | 4 749 € |
| Främmande kapital | 1 277 € | 4 749 € |
Alla poster i bokslutet (33)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 272 t€ | 263 t€ |
| Personalkostnader | 54 t€ | 50 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 36 t€ | 46 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 183 t€ | 166 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3 558 € | -5 005 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 186 t€ | 171 t€ |
| Inkomstskatt | 37 t€ | 34 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 149 t€ | 137 t€ |
| Bestående aktiva | 17 t€ | 9 000 € |
| Fordringar | 23 t€ | 27 t€ |
| Kassa och bank | 377 t€ | 466 t€ |
| Rörliga aktiva | 601 t€ | 493 t€ |
| Aktiva | 618 t€ | 502 t€ |
| Eget kapital | 616 t€ | 498 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 277 € | 4 749 € |
| Främmande kapital | 1 277 € | 4 749 € |
| Övriga värdepapper | 201 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 149 t€ | 137 t€ |
| Finansiella värdepapper | 201 t€ | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 17 t€ | 9 000 € |
| Pensionskostnader | 11 t€ | 7 967 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 247 € | 2 845 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 950 € | 1 821 € |
| Passiva | 618 t€ | 502 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 612 € | 5 042 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 030 € | 1 904 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 22 t€ | 25 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 54 € | 37 € |
| Kortfristiga fordringar | 23 t€ | 27 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 467 t€ | 361 t€ |
| Placeringar | 17 t€ | 9 000 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 057 € | 1 716 € |
| Löner och arvoden | 42 t€ | 40 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör JY Terveys Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen specialistläkarverksamhet (2077 företag med beskattningsbar inkomst; median 81 t€, 2,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.