JJ Lehtimäki Oy är ett aktiebolag med hemort i Birkala, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 32 t€ och rörelseresultatet 31 t€; soliditet 96,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 13 t€ och inkomstskatterna 2 565 €.
Birkala: 10 nya företag på 30 dagar
- Roadbeach Invest OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Pinpoint OyAsuntojen vuokraus
- Salon Mia's Mirror Finland OyKauneudenhoitopalvelut
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 32 t€ | 13 t€ | 35 t€ | 42 t€ | 27 t€ | 127 t€ |
| Förändring i omsättning | 151,3 % | -63,0 % | -15,9 % | 51,8 % | -78,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 31 t€ | 11 t€ | 33 t€ | 40 t€ | 27 t€ | 127 t€ |
| Rörelsebidrag % | 95,0 % | 85,5 % | 95,3 % | 96,7 % | 98,6 % | 100,0 % |
| Rörelseresultat | 31 t€ | 11 t€ | 33 t€ | 40 t€ | 27 t€ | 127 t€ |
| Rörelsemarginal | 95,0 % | 85,5 % | 95,3 % | 96,7 % | 98,6 % | 100,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 25 t€ | 10 t€ | 27 t€ | 87 t€ | 22 t€ | 101 t€ |
| Soliditet | 96,0 % | 98,4 % | 95,4 % | 91,3 % | 91,3 % | 64,3 % |
| Kassalikviditet | 17,97 | 44,49 | 14,80 | 7,87 | 5,35 | 2,80 |
| Current ratio | 17,97 | 44,49 | 14,80 | 7,87 | 5,35 | 2,80 |
| Relativ skuldsättning | 29,6 % | 27,7 % | 28,3 % | 43,9 % | 39,7 % | 44,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,0 % | 4,6 % | 13,0 % | 45,2 % | 19,1 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 240 t€ | 227 t€ | 214 t€ | 211 t€ | 126 t€ | 157 t€ |
| Eget kapital | 231 t€ | 223 t€ | 204 t€ | 193 t€ | 115 t€ | 101 t€ |
| Kassa och bank | 131 t€ | 111 t€ | 103 t€ | 89 t€ | 24 t€ | 0 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 32 t€ | 13 t€ | 35 t€ | 42 t€ | 27 t€ | 127 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 1 099 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 1 635 € | -1 877 € | -1 655 € | -1 384 € | -1 469 € | 0 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 31 t€ | 11 t€ | 33 t€ | 40 t€ | 27 t€ | 127 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -987 € | 1 762 € | -88 € | 55 t€ | -64 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 32 t€ | 13 t€ | 33 t€ | 95 t€ | 27 t€ | 127 t€ |
| Inkomstskatt | 6 373 € | -2 565 € | -6 653 € | -8 045 € | -5 002 € | -26 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 25 t€ | 10 t€ | 27 t€ | 87 t€ | 22 t€ | 101 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ | 0 € |
| Fordringar | 42 t€ | 49 t€ | 43 t€ | 55 t€ | 34 t€ | 157 t€ |
| Kassa och bank | 131 t€ | 111 t€ | 103 t€ | 89 t€ | 24 t€ | 0 € |
| Rörliga aktiva | 173 t€ | 159 t€ | 147 t€ | 144 t€ | 58 t€ | 157 t€ |
| Aktiva | 240 t€ | 227 t€ | 214 t€ | 211 t€ | 126 t€ | 157 t€ |
| Eget kapital | 231 t€ | 223 t€ | 204 t€ | 193 t€ | 115 t€ | 101 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 9 626 € | 3 580 € | 9 908 € | 18 t€ | 11 t€ | 56 t€ |
| Främmande kapital | 9 626 € | 3 580 € | 9 908 € | 18 t€ | 11 t€ | 56 t€ |
Alla poster i bokslutet (29)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 32 t€ | 13 t€ | 35 t€ | 42 t€ | 27 t€ | 127 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 1 099 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 1 635 € | -1 877 € | -1 655 € | -1 384 € | -1 469 € | 0 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 31 t€ | 11 t€ | 33 t€ | 40 t€ | 27 t€ | 127 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -987 € | 1 762 € | -88 € | 55 t€ | -64 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 32 t€ | 13 t€ | 33 t€ | 95 t€ | 27 t€ | 127 t€ |
| Inkomstskatt | 6 373 € | -2 565 € | -6 653 € | -8 045 € | -5 002 € | -26 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 25 t€ | 10 t€ | 27 t€ | 87 t€ | 22 t€ | 101 t€ |
| Bestående aktiva | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ | 0 € |
| Fordringar | 42 t€ | 49 t€ | 43 t€ | 55 t€ | 34 t€ | 157 t€ |
| Kassa och bank | 131 t€ | 111 t€ | 103 t€ | 89 t€ | 24 t€ | 0 € |
| Rörliga aktiva | 173 t€ | 159 t€ | 147 t€ | 144 t€ | 58 t€ | 157 t€ |
| Aktiva | 240 t€ | 227 t€ | 214 t€ | 211 t€ | 126 t€ | 157 t€ |
| Eget kapital | 231 t€ | 223 t€ | 204 t€ | 193 t€ | 115 t€ | 101 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 9 626 € | 3 580 € | 9 908 € | 18 t€ | 11 t€ | 56 t€ |
| Främmande kapital | 9 626 € | 3 580 € | 9 908 € | 18 t€ | 11 t€ | 56 t€ |
| Placeringar | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 9 626 € | 3 580 € | 8 664 € | 10 t€ | 5 464 € | 30 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 205 t€ | 213 t€ | 178 t€ | 106 t€ | 93 t€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 835 € | 32 t€ | 0 € | 3 000 € | 0 € | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 41 t€ | 16 t€ | 43 t€ | 52 t€ | 34 t€ | 157 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 25 t€ | 10 t€ | 27 t€ | 87 t€ | 22 t€ | 101 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 42 t€ | 49 t€ | 43 t€ | 55 t€ | 34 t€ | 157 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 21 € | -25 € | -89 € | -3 € | -64 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 1 243 € | 8 045 € | 5 410 € | 26 t€ |
| Passiva | 240 t€ | 227 t€ | 214 t€ | 211 t€ | 126 t€ | 157 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 008 € | 1 787 € | 1 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ | 0 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | 0 € | 0 € | 55 t€ | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör JJ Lehtimäki Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen konsultverksamhet avseende företags organisation (7663 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.