PYHTÄÄN PAJAMÄKI OY är ett aktiebolag med hemort i Pyttis, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 167 t€ och rörelseresultatet 26 t€; soliditet 67,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 20 t€ och inkomstskatterna 4 099 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 167 t€ | 180 t€ | 168 t€ | 145 t€ | 22 t€ |
| Förändring i omsättning | -6,8 % | 6,7 % | 16,2 % | 570,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 16 t€ | 43 t€ | 22 t€ | 9 939 € | 81 t€ |
| Rörelsebidrag % | 9,7 % | 24,2 % | 12,9 % | 6,9 % | 376,0 % |
| Rörelseresultat | 26 t€ | 26 t€ | 8 560 € | -2 537 € | 75 t€ |
| Rörelsemarginal | 15,4 % | 14,3 % | 5,1 % | -1,8 % | 347,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 20 t€ | 16 t€ | 6 088 € | -5 165 € | 60 t€ |
| Personalkostnader | -46 t€ | 51 t€ | 54 t€ | 47 t€ | 12 t€ |
| Soliditet | 67,6 % | 44,4 % | 39,8 % | 48,3 % | 74,5 % |
| Kassalikviditet | 0,19 | 0,10 | 0,10 | 0,18 | 0,21 |
| Current ratio | 0,19 | 0,10 | 0,10 | 0,18 | 0,21 |
| Relativ skuldsättning | 23,4 % | 46,8 % | 50,3 % | 36,9 % | 94,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 24,0 % | 23,3 % | 10,9 % | -10,3 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 121 t€ | 151 t€ | 141 t€ | 103 t€ | 80 t€ |
| Eget kapital | 81 t€ | 67 t€ | 56 t€ | 50 t€ | 60 t€ |
| Kassa och bank | 0 € | 1 180 € | 977 € | 128 € | 1 567 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 167 t€ | 180 t€ | 168 t€ | 145 t€ | 22 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 199 t€ |
| Material och tjänster | 18 t€ | -23 t€ | -30 t€ | -6 112 € | 0 € |
| Personalkostnader | 46 t€ | -51 t€ | -54 t€ | -47 t€ | -12 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 9 582 € | -18 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -6 066 € |
| Övriga rörelsekostnader | 68 t€ | -62 t€ | -63 t€ | -81 t€ | -127 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 26 t€ | 26 t€ | 8 560 € | -2 537 € | 75 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 049 € | -5 902 € | -2 149 € | -2 629 € | -266 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 25 t€ | 20 t€ | 6 412 € | -5 165 € | 75 t€ |
| Inkomstskatt | 5 141 € | -4 099 € | -323 € | 0 € | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 20 t€ | 16 t€ | 6 088 € | -5 165 € | 60 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 114 t€ | 143 t€ | 133 t€ | 97 t€ | 76 t€ |
| Fordringar | 7 013 € | 6 637 € | 6 404 € | 5 743 € | 2 662 € |
| Kassa och bank | 0 € | 1 180 € | 977 € | 128 € | 1 567 € |
| Rörliga aktiva | 7 013 € | 7 817 € | 7 381 € | 5 871 € | 4 229 € |
| Aktiva | 121 t€ | 151 t€ | 141 t€ | 103 t€ | 80 t€ |
| Eget kapital | 81 t€ | 67 t€ | 56 t€ | 50 t€ | 60 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 2 884 € | 9 210 € | 11 t€ | 21 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 36 t€ | 75 t€ | 74 t€ | 33 t€ | 20 t€ |
| Främmande kapital | 39 t€ | 84 t€ | 85 t€ | 53 t€ | 20 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 167 t€ | 180 t€ | 168 t€ | 145 t€ | 22 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 199 t€ |
| Material och tjänster | 18 t€ | -23 t€ | -30 t€ | -6 112 € | 0 € |
| Personalkostnader | 46 t€ | -51 t€ | -54 t€ | -47 t€ | -12 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 9 582 € | -18 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -6 066 € |
| Övriga rörelsekostnader | 68 t€ | -62 t€ | -63 t€ | -81 t€ | -127 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 26 t€ | 26 t€ | 8 560 € | -2 537 € | 75 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 049 € | -5 902 € | -2 149 € | -2 629 € | -266 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 25 t€ | 20 t€ | 6 412 € | -5 165 € | 75 t€ |
| Inkomstskatt | 5 141 € | -4 099 € | -323 € | 0 € | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 20 t€ | 16 t€ | 6 088 € | -5 165 € | 60 t€ |
| Bestående aktiva | 114 t€ | 143 t€ | 133 t€ | 97 t€ | 76 t€ |
| Fordringar | 7 013 € | 6 637 € | 6 404 € | 5 743 € | 2 662 € |
| Kassa och bank | 0 € | 1 180 € | 977 € | 128 € | 1 567 € |
| Rörliga aktiva | 7 013 € | 7 817 € | 7 381 € | 5 871 € | 4 229 € |
| Aktiva | 121 t€ | 151 t€ | 141 t€ | 103 t€ | 80 t€ |
| Eget kapital | 81 t€ | 67 t€ | 56 t€ | 50 t€ | 60 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 2 884 € | 9 210 € | 11 t€ | 21 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 36 t€ | 75 t€ | 74 t€ | 33 t€ | 20 t€ |
| Främmande kapital | 39 t€ | 84 t€ | 85 t€ | 53 t€ | 20 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 15 t€ | 37 t€ | 12 t€ | 10 t€ | 615 € |
| Passiva | 121 t€ | 151 t€ | 141 t€ | 103 t€ | 80 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 2 884 € | 9 210 € | 11 t€ | 21 t€ | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 7 013 € | 6 637 € | 6 404 € | 5 743 € | 2 662 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 € | 0 € | 1 188 € | 0 € | 1 354 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 39 t€ | 41 t€ | 42 t€ | 32 t€ | 35 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 5 € | 6 € | 1 € | 1 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 9 249 € | 33 t€ | 18 t€ | 23 t€ | 5 181 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 62 t€ | 52 t€ | 50 t€ | 55 t€ | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 7 370 € | 7 562 € | 14 t€ | 8 958 € | 2 476 € |
| Löner och arvoden | 36 t€ | -41 t€ | -46 t€ | -40 t€ | -12 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 500 € | 500 € | 500 € | 500 € | 500 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 4 887 € | 4 700 € | 4 189 € | 5 370 € | 992 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 20 t€ | 16 t€ | 6 088 € | -5 165 € | 60 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 053 € | -5 908 € | -2 149 € | -2 629 € | -266 € |
| Pensionskostnader | 7 769 € | -7 408 € | -6 636 € | -6 487 € | -355 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 126 € | 1 937 € | 1 027 € | 373 € | 316 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 65 t€ | 69 t€ | 72 t€ | 41 t€ | 36 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 2 254 € | -2 041 € | -1 323 € | -966 € | -214 € |
| Köp av tjänster | 14 t€ | -11 t€ | -23 t€ | -6 112 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 113 t€ | 143 t€ | 133 t€ | 97 t€ | 76 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 3 835 € | -12 t€ | -6 366 € | 0 € | – |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 6 667 € | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 9 582 € | -18 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -6 066 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 6 816 € | 20 t€ | 38 t€ | 3 359 € | 17 t€ |
| Placeringar | 500 € | 500 € | 500 € | 500 € | 500 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör PYHTÄÄN PAJAMÄKI OY till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6953 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Pyttis
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis