Kala Partners Oy är ett aktiebolag med hemort i Nurmijärvi, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1 754 € och rörelseresultatet 744 €; soliditet 11,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 283 € och inkomstskatterna 57 €.
Nurmijärvi: 15 nya företag på 30 dagar
- Lumentec OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Nurmijärven Onnenkimpale ryMuualla luokittelematon muu monenlainen sosiaalihuollon avopalvelutoiminta
- Tanmore OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 754 € | 0 € | 12 t€ | 19 t€ | 25 t€ |
| Förändring i omsättning | – | -100,0 % | -38,2 % | -21,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 744 € | -1 045 € | 7 496 € | 19 t€ | 25 t€ |
| Rörelsebidrag % | 42,5 % | – | 62,3 % | 95,8 % | 99,0 % |
| Rörelseresultat | 744 € | -1 045 € | 7 496 € | 19 t€ | 25 t€ |
| Rörelsemarginal | 42,5 % | – | 62,3 % | 95,8 % | 99,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 1 444 € | 283 € | 7 230 € | 14 t€ | 20 t€ |
| Soliditet | 11,8 % | 11,9 % | 11,8 % | 10,2 % | 8,7 % |
| Kassalikviditet | 0,10 | 0,06 | 0,06 | 0,07 | 0,09 |
| Current ratio | 0,10 | 0,06 | 0,06 | 0,07 | 0,09 |
| Relativ skuldsättning | 17308,9 % | – | 2527,0 % | 1515,4 % | 828,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,5 % | 0,7 % | 17,7 % | 41,3 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 344 t€ | 345 t€ | 345 t€ | 328 t€ | 226 t€ |
| Eget kapital | 41 t€ | 41 t€ | 41 t€ | 34 t€ | 20 t€ |
| Kassa och bank | 22 t€ | 11 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 7 511 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 754 € | 0 € | 12 t€ | 19 t€ | 25 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 1 009 € | -1 045 € | -4 528 € | -826 € | -239 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 744 € | -1 045 € | 7 496 € | 19 t€ | 25 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 275 € | 1 329 € | 1 621 € | 0 € | – |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 2 019 € | 283 € | 9 117 € | 19 t€ | 25 t€ |
| Inkomstskatt | 576 € | 0 € | -1 887 € | -4 763 € | -4 922 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 444 € | 283 € | 7 230 € | 14 t€ | 20 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 313 t€ | 325 t€ | 325 t€ | 308 t€ | 208 t€ |
| Fordringar | 9 566 € | 8 615 € | 5 989 € | 5 800 € | 10 t€ |
| Kassa och bank | 22 t€ | 11 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 7 511 € |
| Rörliga aktiva | 31 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 18 t€ |
| Aktiva | 344 t€ | 345 t€ | 345 t€ | 328 t€ | 226 t€ |
| Eget kapital | 41 t€ | 41 t€ | 41 t€ | 34 t€ | 20 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 304 t€ | 304 t€ | 304 t€ | 295 t€ | 206 t€ |
| Främmande kapital | 304 t€ | 304 t€ | 304 t€ | 295 t€ | 206 t€ |
Alla poster i bokslutet (29)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 754 € | 0 € | 12 t€ | 19 t€ | 25 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 1 009 € | -1 045 € | -4 528 € | -826 € | -239 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 744 € | -1 045 € | 7 496 € | 19 t€ | 25 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 275 € | 1 329 € | 1 621 € | 0 € | – |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 2 019 € | 283 € | 9 117 € | 19 t€ | 25 t€ |
| Inkomstskatt | 576 € | 0 € | -1 887 € | -4 763 € | -4 922 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 444 € | 283 € | 7 230 € | 14 t€ | 20 t€ |
| Bestående aktiva | 313 t€ | 325 t€ | 325 t€ | 308 t€ | 208 t€ |
| Fordringar | 9 566 € | 8 615 € | 5 989 € | 5 800 € | 10 t€ |
| Kassa och bank | 22 t€ | 11 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 7 511 € |
| Rörliga aktiva | 31 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 18 t€ |
| Aktiva | 344 t€ | 345 t€ | 345 t€ | 328 t€ | 226 t€ |
| Eget kapital | 41 t€ | 41 t€ | 41 t€ | 34 t€ | 20 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 304 t€ | 304 t€ | 304 t€ | 295 t€ | 206 t€ |
| Främmande kapital | 304 t€ | 304 t€ | 304 t€ | 295 t€ | 206 t€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 8 300 € | 8 000 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 1 444 € | 283 € | 7 230 € | 14 t€ | 20 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 148 t€ | 160 t€ | 160 t€ | 200 t€ | 200 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 30 € | 26 € | 336 € | 26 € | 0 € |
| Passiva | 344 t€ | 345 t€ | 345 t€ | 328 t€ | 226 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 9 566 € | 8 615 € | 5 989 € | 0 € | 10 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 275 € | 1 329 € | 1 621 € | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | – | 0 € | 3 725 € | 4 922 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 304 t€ | 304 t€ | 304 t€ | 291 t€ | 201 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 9 566 € | 8 615 € | 5 989 € | 5 800 € | 10 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 39 t€ | 41 t€ | 34 t€ | 20 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | 0 € | 5 800 € | 0 € |
| Placeringar | 313 t€ | 325 t€ | 325 t€ | 308 t€ | 208 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | 144 t€ | 144 t€ | 144 t€ | 100 t€ | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kala Partners Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (2751 företag med beskattningsbar inkomst; median 21 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.