Oy Steelmark Ab är ett aktiebolag med hemort i Närpes, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 var omsättningen 5,1 M€ och rörelseresultatet 148 t€; soliditet 45,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 146 t€ och inkomstskatterna 30 t€. Offentliga köpare köpte för 1 033 € av företaget åren 2025–2026; den största köparen är Tasavallan presidentin kanslia (Tasavallan presidentti).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,1 M€ | 4,8 M€ | 4,7 M€ | 4,7 M€ | 4,6 M€ |
| Förändring i omsättning | 6,8 % | 2,5 % | -1,5 % | 2,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 144 t€ | 228 t€ | 270 t€ | 498 t€ | 441 t€ |
| Rörelsebidrag % | 2,8 % | 4,8 % | 5,8 % | 10,5 % | 9,6 % |
| Rörelseresultat | 148 t€ | 224 t€ | 265 t€ | 492 t€ | 435 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,9 % | 4,7 % | 5,7 % | 10,4 % | 9,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 80 t€ | 115 t€ | 79 t€ | 169 t€ | 204 t€ |
| Personalkostnader | -234 t€ | 252 t€ | 220 t€ | 166 t€ | 118 t€ |
| Soliditet | 45,4 % | 36,3 % | 32,1 % | 51,0 % | 58,6 % |
| Kassalikviditet | 0,93 | 1,11 | 0,92 | 1,02 | 1,87 |
| Current ratio | 1,78 | 1,54 | 1,44 | 1,96 | 2,36 |
| Relativ skuldsättning | 13,9 % | 25,7 % | 26,4 % | 13,7 % | 19,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,6 % | 16,6 % | 13,6 % | 25,1 % | 15,7 % |
| Balansomslutning | 1,3 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 2,2 M€ |
| Eget kapital | 587 t€ | 697 t€ | 582 t€ | 673 t€ | 1,3 M€ |
| Kassa och bank | 144 t€ | 355 t€ | 262 t€ | 278 t€ | 548 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,1 M€ | 4,8 M€ | 4,7 M€ | 4,7 M€ | 4,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 485 € | 0 € | – | – | – |
| Material och tjänster | 4,6 M€ | -4,1 M€ | -4,1 M€ | -4,0 M€ | -3,9 M€ |
| Personalkostnader | 234 t€ | -252 t€ | -220 t€ | -166 t€ | -118 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 580 € | -4 127 € | -4 808 € | -5 664 € | -6 748 € |
| Övriga rörelsekostnader | 140 t€ | -140 t€ | -96 t€ | -102 t€ | -92 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 148 t€ | 224 t€ | 265 t€ | 492 t€ | 435 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -17 t€ | 11 t€ | -78 € | -221 € | -92 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 165 t€ | 235 t€ | 265 t€ | 492 t€ | 434 t€ |
| Inkomstskatt | 20 t€ | -29 t€ | -20 t€ | -43 t€ | -51 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 80 t€ | 115 t€ | 79 t€ | 169 t€ | 204 t€ |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 37 t€ | 40 t€ | 44 t€ | 49 t€ | 55 t€ |
| Omsättningstillgångar | 603 t€ | 522 t€ | 633 t€ | 610 t€ | 448 t€ |
| Fordringar | 510 t€ | 1,0 M€ | 872 t€ | 383 t€ | 1,2 M€ |
| Kassa och bank | 144 t€ | 355 t€ | 262 t€ | 278 t€ | 548 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,3 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 2,2 M€ |
| Aktiva | 1,3 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 2,2 M€ |
| Eget kapital | 587 t€ | 697 t€ | 582 t€ | 673 t€ | 1,3 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 705 t€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 647 t€ | 916 t€ |
| Främmande kapital | 705 t€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 647 t€ | 916 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,1 M€ | 4,8 M€ | 4,7 M€ | 4,7 M€ | 4,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 485 € | 0 € | – | – | – |
| Material och tjänster | 4,6 M€ | -4,1 M€ | -4,1 M€ | -4,0 M€ | -3,9 M€ |
| Personalkostnader | 234 t€ | -252 t€ | -220 t€ | -166 t€ | -118 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 580 € | -4 127 € | -4 808 € | -5 664 € | -6 748 € |
| Övriga rörelsekostnader | 140 t€ | -140 t€ | -96 t€ | -102 t€ | -92 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 148 t€ | 224 t€ | 265 t€ | 492 t€ | 435 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -17 t€ | 11 t€ | -78 € | -221 € | -92 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 165 t€ | 235 t€ | 265 t€ | 492 t€ | 434 t€ |
| Inkomstskatt | 20 t€ | -29 t€ | -20 t€ | -43 t€ | -51 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 80 t€ | 115 t€ | 79 t€ | 169 t€ | 204 t€ |
| Bestående aktiva | 37 t€ | 40 t€ | 44 t€ | 49 t€ | 55 t€ |
| Omsättningstillgångar | 603 t€ | 522 t€ | 633 t€ | 610 t€ | 448 t€ |
| Fordringar | 510 t€ | 1,0 M€ | 872 t€ | 383 t€ | 1,2 M€ |
| Kassa och bank | 144 t€ | 355 t€ | 262 t€ | 278 t€ | 548 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,3 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 2,2 M€ |
| Aktiva | 1,3 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 2,2 M€ |
| Eget kapital | 587 t€ | 697 t€ | 582 t€ | 673 t€ | 1,3 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 705 t€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 647 t€ | 916 t€ |
| Främmande kapital | 705 t€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 647 t€ | 916 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 178 t€ | 263 t€ | 182 t€ | 105 t€ | 175 t€ |
| Passiva | 1,3 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 2,2 M€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 500 t€ | 500 t€ | 500 t€ | 500 t€ | 1,1 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 510 t€ | 1,0 M€ | 872 t€ | 383 t€ | 1,2 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 14 t€ | 942 € | 170 € | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 17 t€ | 11 t€ | 3 € | 0 € | – |
| Färdiga produkter | 603 t€ | 522 t€ | 633 t€ | 610 t€ | 448 t€ |
| Maskiner och inventarier | 3 227 € | 4 302 € | 5 737 € | 7 649 € | 10 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 7 225 € | 82 t€ | 2 602 € | 3 566 € | 0 € |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 66 t€ | 393 t€ | 448 t€ | 281 t€ | 180 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 418 t€ | 527 t€ | 577 t€ | 242 t€ | 543 t€ |
| Löner och arvoden | 190 t€ | -212 t€ | -185 t€ | -141 t€ | -97 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 494 t€ | 967 t€ | 872 t€ | 375 t€ | 605 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 80 t€ | 115 t€ | 79 t€ | 169 t€ | 204 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -1 € | -293 € | -80 € | -221 € | -92 € |
| Pensionskostnader | 38 t€ | -34 t€ | -30 t€ | -20 t€ | -17 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 423 € | 16 t€ | 232 € | 2 429 € | 1 678 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 33 t€ | 36 t€ | 38 t€ | 41 t€ | 44 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 6 181 € | -5 373 € | -5 197 € | -4 801 € | -3 490 € |
| Köp av tjänster | – | 0 € | -1 755 € | -160 € | -46 t€ |
| Materiella tillgångar | 37 t€ | 40 t€ | 44 t€ | 49 t€ | 55 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 4,6 M€ | -4,0 M€ | -4,1 M€ | -4,1 M€ | -3,8 M€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 174 € | 21 t€ | 0 € | 5 994 € | 554 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 3 580 € | -4 127 € | -4 808 € | -5 664 € | -6 748 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 43 t€ | 40 t€ | 22 t€ | 19 t€ | 18 t€ |
| Koncernbidrag | 65 t€ | -90 t€ | -166 t€ | -280 t€ | -180 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -81 t€ | -111 t€ | 23 t€ | 162 t€ | -68 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Oy Steelmark Ab till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig detaljhandel med nya varor som inte klassificerats på annat håll (596 företag med beskattningsbar inkomst; median 11 t€, 14 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Närpes
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis