PUUMALAN HATSAPURI OY är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,1 M€ och rörelseresultatet -18 t€; soliditet 85,6 %. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,2 M€ | – | – | – |
| Förändring i omsättning | -13,8 % | – | -45,6 % | -26,6 % | – |
| Bruttoresultat | – | 639 t€ | 669 t€ | 1,2 M€ | 1,7 M€ |
| Rörelsebidrag | -50 t€ | 43 t€ | 96 t€ | 351 t€ | 796 t€ |
| Rörelsebidrag % | -4,7 % | 3,5 % | – | – | – |
| Rörelseresultat | -18 t€ | -739 € | 4 496 € | 248 t€ | 679 t€ |
| Rörelsemarginal | -1,7 % | -0,1 % | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens resultat | -20 t€ | -1 056 € | 244 € | 195 t€ | 541 t€ |
| Personalkostnader | -18 t€ | 100 t€ | 143 t€ | 206 t€ | 359 t€ |
| Soliditet | 85,6 % | 84,7 % | 76,7 % | 77,7 % | 65,2 % |
| Kassalikviditet | 3,70 | 4,14 | 2,95 | 3,62 | 2,38 |
| Current ratio | 3,77 | 4,55 | 2,97 | 3,63 | 2,38 |
| Relativ skuldsättning | 7,2 % | 7,0 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | -4,5 % | -0,2 % | 0,1 % | 35,7 % | 98,2 % |
| Balansomslutning | 531 t€ | 561 t€ | 621 t€ | 702 t€ | 904 t€ |
| Eget kapital | 455 t€ | 475 t€ | 476 t€ | 546 t€ | 551 t€ |
| Kassa och bank | 209 t€ | 206 t€ | 229 t€ | 348 t€ | 335 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,2 M€ | – | – | – |
| Bruttoresultat | – | 639 t€ | 669 t€ | 1,2 M€ | 1,7 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 60 t€ | 0 € | – | – | – |
| Material och tjänster | 609 t€ | 589 t€ | – | – | – |
| Personalkostnader | 18 t€ | -100 t€ | -143 t€ | -206 t€ | -359 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 32 t€ | -44 t€ | -92 t€ | -103 t€ | -118 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 478 t€ | -496 t€ | -430 t€ | -671 t€ | -518 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -18 t€ | -739 € | 4 496 € | 248 t€ | 679 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 134 € | -317 € | -2 736 € | -2 217 € | -1 821 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -20 t€ | -1 056 € | 1 761 € | 246 t€ | 677 t€ |
| Inkomstskatt | -1 € | 0 € | -1 517 € | -51 t€ | -136 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -20 t€ | -1 056 € | 244 € | 195 t€ | 541 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 247 t€ | 180 t€ | 217 t€ | 234 t€ | 171 t€ |
| Omsättningstillgångar | 5 040 € | 35 t€ | 1 917 € | 1 917 € | 1 326 € |
| Fordringar | 70 t€ | 140 t€ | 173 t€ | 119 t€ | 397 t€ |
| Kassa och bank | 209 t€ | 206 t€ | 229 t€ | 348 t€ | 335 t€ |
| Rörliga aktiva | 284 t€ | 381 t€ | 404 t€ | 469 t€ | 733 t€ |
| Aktiva | 531 t€ | 561 t€ | 621 t€ | 702 t€ | 904 t€ |
| Eget kapital | 455 t€ | 475 t€ | 476 t€ | 546 t€ | 551 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 997 € | 2 210 € | 8 636 € | 27 t€ | 45 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 75 t€ | 84 t€ | 136 t€ | 129 t€ | 308 t€ |
| Främmande kapital | 76 t€ | 86 t€ | 145 t€ | 156 t€ | 353 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,2 M€ | – | – | – |
| Bruttoresultat | – | 639 t€ | 669 t€ | 1,2 M€ | 1,7 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 60 t€ | 0 € | – | – | – |
| Material och tjänster | 609 t€ | 589 t€ | – | – | – |
| Personalkostnader | 18 t€ | -100 t€ | -143 t€ | -206 t€ | -359 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 32 t€ | -44 t€ | -92 t€ | -103 t€ | -118 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 478 t€ | -496 t€ | -430 t€ | -671 t€ | -518 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -18 t€ | -739 € | 4 496 € | 248 t€ | 679 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 134 € | -317 € | -2 736 € | -2 217 € | -1 821 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -20 t€ | -1 056 € | 1 761 € | 246 t€ | 677 t€ |
| Inkomstskatt | -1 € | 0 € | -1 517 € | -51 t€ | -136 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -20 t€ | -1 056 € | 244 € | 195 t€ | 541 t€ |
| Bestående aktiva | 247 t€ | 180 t€ | 217 t€ | 234 t€ | 171 t€ |
| Omsättningstillgångar | 5 040 € | 35 t€ | 1 917 € | 1 917 € | 1 326 € |
| Fordringar | 70 t€ | 140 t€ | 173 t€ | 119 t€ | 397 t€ |
| Kassa och bank | 209 t€ | 206 t€ | 229 t€ | 348 t€ | 335 t€ |
| Rörliga aktiva | 284 t€ | 381 t€ | 404 t€ | 469 t€ | 733 t€ |
| Aktiva | 531 t€ | 561 t€ | 621 t€ | 702 t€ | 904 t€ |
| Eget kapital | 455 t€ | 475 t€ | 476 t€ | 546 t€ | 551 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 997 € | 2 210 € | 8 636 € | 27 t€ | 45 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 75 t€ | 84 t€ | 136 t€ | 129 t€ | 308 t€ |
| Främmande kapital | 76 t€ | 86 t€ | 145 t€ | 156 t€ | 353 t€ |
| Pensionskostnader | 2 000 € | -15 t€ | -20 t€ | -20 t€ | -15 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 32 t€ | -44 t€ | -92 t€ | -103 t€ | -118 t€ |
| Materiella tillgångar | 169 t€ | 172 t€ | 207 t€ | 234 t€ | 171 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 465 t€ | 466 t€ | 466 t€ | 341 t€ | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 70 t€ | 140 t€ | 173 t€ | 119 t€ | 397 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 4 637 € | 14 t€ | 7 262 € | 415 € | -732 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 17 t€ | 56 t€ | 59 t€ | 75 t€ | 285 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 29 t€ | 17 t€ | 19 t€ | 24 t€ | 59 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 45 € | 1 027 € | 3 € | 19 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 179 € | -1 344 € | -2 738 € | -2 237 € | -1 821 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 64 t€ | 61 t€ | 93 t€ | 83 t€ | 115 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 78 t€ | 7 762 € | 10 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | -826 € | 2 331 € | 21 t€ | 30 t€ | 120 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Immateriella tillgångar | 78 t€ | 7 762 € | 10 t€ | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -20 t€ | -1 056 € | 244 € | 195 t€ | 541 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 565 € | -1 889 € | -3 541 € | -6 419 € | -9 368 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 262 t€ | 353 t€ | – | – | – |
| Kortfristiga övriga fordringar | 24 t€ | 66 t€ | 95 t€ | 20 t€ | 52 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 997 € | 2 210 € | 8 636 € | 27 t€ | 45 t€ |
| Köp av tjänster | 317 t€ | 269 t€ | – | – | – |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 62 t€ | 68 t€ | 74 t€ | 81 t€ | 0 € |
| Löner och arvoden | 15 t€ | -83 t€ | -119 t€ | -179 t€ | -334 t€ |
| Passiva | 531 t€ | 561 t€ | 621 t€ | 702 t€ | 904 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 5 040 € | 35 t€ | 1 917 € | 1 917 € | 1 326 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 30 t€ | -33 t€ | – | – | – |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | – | – | 0 € | 58 t€ |
| Maskiner och inventarier | 107 t€ | 104 t€ | 133 t€ | 152 t€ | 171 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 7 574 € | 6 084 € | 15 t€ | 16 t€ | 15 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Puumalan HatsapurikioskiSatamatoriAnniskelu
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis