Lahden Puunhoito Oy är ett aktiebolag med hemort i Hollola, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.10.2025 var omsättningen 9 885 € och rörelseresultatet 4 098 €; soliditet 94,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 2 789 € och inkomstskatterna 558 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 885 € | 7 188 € | 11 t€ |
| Förändring i omsättning | 37,5 % | -33,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 3 380 € | 3 388 € | 5 891 € |
| Rörelsebidrag % | 34,2 % | 47,1 % | 54,5 % |
| Rörelseresultat | 4 098 € | 2 789 € | 5 092 € |
| Rörelsemarginal | 41,5 % | 38,8 % | 47,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 3 278 € | 2 231 € | 4 074 € |
| Soliditet | 94,2 % | 95,1 % | 88,1 % |
| Kassalikviditet | 15,44 | 18,23 | 7,08 |
| Current ratio | 15,44 | 18,23 | 7,08 |
| Relativ skuldsättning | 12,0 % | 11,4 % | 17,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 17,1 % | 14,0 % | 29,7 % |
| Balansomslutning | 20 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Eget kapital | 19 t€ | 16 t€ | 14 t€ |
| Kassa och bank | 18 t€ | 15 t€ | 13 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 885 € | 7 188 € | 11 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 712 € | 804 € | 666 € |
| Material och tjänster | 3 642 € | -2 707 € | -3 251 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 718 € | -599 € | -799 € |
| Övriga rörelsekostnader | 2 140 € | -1 897 € | -2 331 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 4 098 € | 2 789 € | 5 092 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 4 098 € | 2 789 € | 5 092 € |
| Inkomstskatt | 820 € | -558 € | -1 018 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 278 € | 2 231 € | 4 074 € |
Balansräkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2 153 € | 1 798 € | 2 397 € |
| Fordringar | 150 € | 167 € | 155 € |
| Kassa och bank | 18 t€ | 15 t€ | 13 t€ |
| Rörliga aktiva | 18 t€ | 15 t€ | 13 t€ |
| Aktiva | 20 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Eget kapital | 19 t€ | 16 t€ | 14 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 182 € | 821 € | 1 861 € |
| Främmande kapital | 1 182 € | 821 € | 1 861 € |
Alla poster i bokslutet (29)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 885 € | 7 188 € | 11 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 712 € | 804 € | 666 € |
| Material och tjänster | 3 642 € | -2 707 € | -3 251 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 718 € | -599 € | -799 € |
| Övriga rörelsekostnader | 2 140 € | -1 897 € | -2 331 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 4 098 € | 2 789 € | 5 092 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 4 098 € | 2 789 € | 5 092 € |
| Inkomstskatt | 820 € | -558 € | -1 018 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 278 € | 2 231 € | 4 074 € |
| Bestående aktiva | 2 153 € | 1 798 € | 2 397 € |
| Fordringar | 150 € | 167 € | 155 € |
| Kassa och bank | 18 t€ | 15 t€ | 13 t€ |
| Rörliga aktiva | 18 t€ | 15 t€ | 13 t€ |
| Aktiva | 20 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Eget kapital | 19 t€ | 16 t€ | 14 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 182 € | 821 € | 1 861 € |
| Främmande kapital | 1 182 € | 821 € | 1 861 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 220 € | 53 € | 1 018 € |
| Materiella tillgångar | 2 153 € | 1 798 € | 2 397 € |
| Passiva | 20 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Maskiner och inventarier | 2 153 € | 1 798 € | 2 397 € |
| Köp av tjänster | 3 642 € | -2 707 € | -2 957 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 150 € | 167 € | 155 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | 0 € | -294 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 16 t€ | 14 t€ | 9 641 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 3 278 € | 2 231 € | 4 074 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 963 € | 768 € | 843 € |
| Avskrivningar enligt plan | 718 € | -599 € | -799 € |
| Kortfristiga fordringar | 150 € | 167 € | 155 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lahden Puunhoito Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen drivning (777 företag med beskattningsbar inkomst; median 49 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Hollola
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis