Furman Training & Consulting Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 97 t€ och rörelseresultatet 12 t€; soliditet 65,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 46 t€ och inkomstskatterna 9 275 €. Offentliga köpare köpte för 13 t€ av företaget åren 2022–2024; den största köparen är Etelä-Suomen aluehallintovirasto (Valtiovarainministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 97 t€ | 117 t€ | 99 t€ | 70 t€ |
| Förändring i omsättning | -17,0 % | 17,8 % | 41,3 % | – |
| Rörelsebidrag | -3 054 € | 46 t€ | 40 t€ | 49 t€ |
| Rörelsebidrag % | -3,2 % | 39,8 % | 40,3 % | 69,7 % |
| Rörelseresultat | 12 t€ | 46 t€ | 40 t€ | 49 t€ |
| Rörelsemarginal | 12,4 % | 39,8 % | 40,3 % | 69,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 6 057 € | 38 t€ | 22 t€ | 47 t€ |
| Personalkostnader | -30 t€ | 40 t€ | 35 t€ | 6 698 € |
| Soliditet | 65,9 % | 82,6 % | 85,3 % | 88,7 % |
| Kassalikviditet | 3,40 | 7,19 | 6,79 | 8,85 |
| Current ratio | 3,40 | 7,19 | 6,79 | 8,85 |
| Relativ skuldsättning | 49,1 % | 16,9 % | 12,1 % | 8,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,6 % | 40,6 % | 32,1 % | 99,3 % |
| Balansomslutning | 139 t€ | 113 t€ | 81 t€ | 53 t€ |
| Eget kapital | 92 t€ | 93 t€ | 69 t€ | 47 t€ |
| Kassa och bank | 56 t€ | 96 t€ | 73 t€ | 35 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 97 t€ | 117 t€ | 99 t€ | 70 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 523 € | 6 823 € | 917 € | 0 € |
| Material och tjänster | 600 € | -321 € | -38 € | 0 € |
| Personalkostnader | 30 t€ | -40 t€ | -35 t€ | -6 698 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 t€ | 0 € | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 40 t€ | -37 t€ | -25 t€ | -14 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 12 t€ | 46 t€ | 40 t€ | 49 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 909 € | -41 € | -569 € | -10 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 10 t€ | 46 t€ | 39 t€ | 49 t€ |
| Inkomstskatt | 4 007 € | -8 490 € | -17 t€ | -2 000 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 6 057 € | 38 t€ | 22 t€ | 47 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 75 t€ | 0 € | – | – |
| Fordringar | 7 987 € | 17 t€ | 8 599 € | 18 t€ |
| Kassa och bank | 56 t€ | 96 t€ | 73 t€ | 35 t€ |
| Rörliga aktiva | 64 t€ | 113 t€ | 81 t€ | 53 t€ |
| Aktiva | 139 t€ | 113 t€ | 81 t€ | 53 t€ |
| Eget kapital | 92 t€ | 93 t€ | 69 t€ | 47 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 29 t€ | 4 000 € | 0 € | – |
| Korfristigt främmande kapital | 19 t€ | 16 t€ | 12 t€ | 6 005 € |
| Främmande kapital | 48 t€ | 20 t€ | 12 t€ | 6 005 € |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 97 t€ | 117 t€ | 99 t€ | 70 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 523 € | 6 823 € | 917 € | 0 € |
| Material och tjänster | 600 € | -321 € | -38 € | 0 € |
| Personalkostnader | 30 t€ | -40 t€ | -35 t€ | -6 698 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 t€ | 0 € | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 40 t€ | -37 t€ | -25 t€ | -14 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 12 t€ | 46 t€ | 40 t€ | 49 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 909 € | -41 € | -569 € | -10 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 10 t€ | 46 t€ | 39 t€ | 49 t€ |
| Inkomstskatt | 4 007 € | -8 490 € | -17 t€ | -2 000 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 6 057 € | 38 t€ | 22 t€ | 47 t€ |
| Bestående aktiva | 75 t€ | 0 € | – | – |
| Fordringar | 7 987 € | 17 t€ | 8 599 € | 18 t€ |
| Kassa och bank | 56 t€ | 96 t€ | 73 t€ | 35 t€ |
| Rörliga aktiva | 64 t€ | 113 t€ | 81 t€ | 53 t€ |
| Aktiva | 139 t€ | 113 t€ | 81 t€ | 53 t€ |
| Eget kapital | 92 t€ | 93 t€ | 69 t€ | 47 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 29 t€ | 4 000 € | 0 € | – |
| Korfristigt främmande kapital | 19 t€ | 16 t€ | 12 t€ | 6 005 € |
| Främmande kapital | 48 t€ | 20 t€ | 12 t€ | 6 005 € |
| Pensionskostnader | 4 106 € | -5 327 € | -5 860 € | 77 € |
| Avskrivningar enligt plan | 15 t€ | 0 € | – | – |
| Materiella tillgångar | 45 t€ | 0 € | – | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 86 t€ | 55 t€ | 43 t€ | -3 675 € |
| Kortfristiga fordringar | 7 987 € | 17 t€ | 8 599 € | 18 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 5 593 € | 5 409 € | 6 681 € | 3 698 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 12 t€ | 7 395 € | 17 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 30 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 940 € | -41 € | -569 € | -10 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 6 267 € | 966 € | 0 € | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 6 760 € | 4 343 € | 3 602 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 5 970 € | 1 705 € | 2 307 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 6 057 € | 38 t€ | 22 t€ | 47 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 368 € | -4 536 € | -4 628 € | -275 € |
| Placeringar | 30 t€ | 0 € | – | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 0 € | -321 € | -38 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 720 € | 5 014 € | 1 204 € | 876 € |
| Långfristiga kapitallån | 4 000 € | 4 000 € | 0 € | – |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 25 t€ | 0 € | – | – |
| Köp av tjänster | 600 € | 0 € | – | – |
| Löner och arvoden | 25 t€ | -30 t€ | -25 t€ | -6 500 € |
| Kapitallån | – | 0 € | 4 000 € | 4 000 € |
| Passiva | 139 t€ | 113 t€ | 81 t€ | 53 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 30 t€ | 0 € | – | – |
| Maskiner och inventarier | 45 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 6 581 € | 0 € | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Furman Training & Consulting Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig diverse utbildning som inte klassificerats på annat håll (632 företag med beskattningsbar inkomst; median 10 t€, 4,6 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis