Kanelimamma Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 252 t€ och rörelseresultatet 14 t€; soliditet 87,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 12 t€ och inkomstskatterna 2 424 €. Offentliga köpare köpte för 9 697 € av företaget åren 2022–2023; den största köparen är Sosiaali- Ja Terveystoimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 252 t€ | 221 t€ |
| Förändring i omsättning | 14,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 9 096 € | 8 129 € |
| Rörelsebidrag % | 3,6 % | 3,7 % |
| Rörelseresultat | 14 t€ | 12 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,5 % | 5,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 11 t€ | 9 602 € |
| Personalkostnader | -63 t€ | -62 t€ |
| Soliditet | 87,6 % | 89,3 % |
| Kassalikviditet | 5,86 | 6,88 |
| Current ratio | 7,49 | 8,70 |
| Relativ skuldsättning | 8,7 % | 8,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,2 % | 6,2 % |
| Balansomslutning | 176 t€ | 174 t€ |
| Eget kapital | 154 t€ | 156 t€ |
| Kassa och bank | 104 t€ | 95 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 252 t€ | 221 t€ |
| Material och tjänster | 120 t€ | 104 t€ |
| Personalkostnader | 63 t€ | 62 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 677 € | 4 014 € |
| Övriga rörelsekostnader | 50 t€ | 38 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 14 t€ | 12 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -63 € | 24 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 14 t€ | 12 t€ |
| Inkomstskatt | 2 780 € | 2 517 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 11 t€ | 9 602 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 12 t€ | 12 t€ |
| Omsättningstillgångar | 36 t€ | 34 t€ |
| Fordringar | 24 t€ | 34 t€ |
| Kassa och bank | 104 t€ | 95 t€ |
| Rörliga aktiva | 164 t€ | 162 t€ |
| Aktiva | 176 t€ | 174 t€ |
| Eget kapital | 154 t€ | 156 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 22 t€ | 19 t€ |
| Främmande kapital | 22 t€ | 19 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 252 t€ | 221 t€ |
| Material och tjänster | 120 t€ | 104 t€ |
| Personalkostnader | 63 t€ | 62 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 677 € | 4 014 € |
| Övriga rörelsekostnader | 50 t€ | 38 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 14 t€ | 12 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -63 € | 24 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 14 t€ | 12 t€ |
| Inkomstskatt | 2 780 € | 2 517 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 11 t€ | 9 602 € |
| Bestående aktiva | 12 t€ | 12 t€ |
| Omsättningstillgångar | 36 t€ | 34 t€ |
| Fordringar | 24 t€ | 34 t€ |
| Kassa och bank | 104 t€ | 95 t€ |
| Rörliga aktiva | 164 t€ | 162 t€ |
| Aktiva | 176 t€ | 174 t€ |
| Eget kapital | 154 t€ | 156 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 22 t€ | 19 t€ |
| Främmande kapital | 22 t€ | 19 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 2 725 € | 2 102 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 64 € | 7 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 2 595 € | 2 517 € |
| Materiella tillgångar | 9 031 € | 12 t€ |
| Färdiga produkter | 28 t€ | 34 t€ |
| Pensionskostnader | 7 882 € | 9 144 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 3 464 € | 1 395 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 6 095 € | -6 326 € |
| Passiva | 176 t€ | 174 t€ |
| Maskiner och inventarier | 9 031 € | 12 t€ |
| Köp av tjänster | 12 t€ | 12 t€ |
| Löner och arvoden | 52 t€ | 51 t€ |
| Förskottsbetalningar | 7 961 € | 0 € |
| Immateriella tillgångar | 3 333 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 € | 9 406 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 15 t€ | 13 t€ |
| Immateriella rättigheter | 3 333 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 102 t€ | 98 t€ |
| Långfristiga fordringar | 3 464 € | 1 395 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 5 480 € | 9 900 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 11 t€ | 9 602 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 16 t€ | 14 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 € | 31 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 143 t€ | 146 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 2 781 € | 1 999 € |
| Avskrivningar enligt plan | 4 677 € | 4 014 € |
| Kortfristiga fordringar | 20 t€ | 32 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kanelimamma Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen icke-specialiserad partihandel (468 företag med beskattningsbar inkomst; median 15 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis