Suomen Tuulilasimestarit Oy är ett aktiebolag med hemort i Tavastkyro, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2025 var omsättningen 1,2 M€ och rörelseresultatet 68 t€; soliditet 46,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 84 t€ och inkomstskatterna 17 t€. Offentliga köpare köpte för 363 € av företaget åren 2024–2024; den största köparen är Sairaalapalvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 868 t€ | 654 t€ | 719 t€ |
| Förändring i omsättning | 8,7 % | 22,5 % | 32,7 % | -9,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 99 t€ | 99 t€ | 40 t€ | 33 t€ | 131 t€ |
| Rörelsebidrag % | 8,6 % | 9,3 % | 4,6 % | 5,1 % | 18,3 % |
| Rörelseresultat | 68 t€ | 86 t€ | 35 t€ | 29 t€ | 126 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,9 % | 8,1 % | 4,1 % | 4,4 % | 17,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 49 t€ | 67 t€ | 27 t€ | 23 t€ | 100 t€ |
| Personalkostnader | 319 t€ | 352 t€ | 284 t€ | 248 t€ | 127 t€ |
| Soliditet | 46,4 % | 51,4 % | 55,9 % | 61,8 % | 56,6 % |
| Kassalikviditet | 0,58 | 0,87 | 0,96 | 1,28 | 1,63 |
| Current ratio | 2,20 | 2,70 | 2,15 | 2,44 | 2,09 |
| Relativ skuldsättning | 22,3 % | 16,9 % | 12,0 % | 10,9 % | 10,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 22,0 % | 35,5 % | 20,1 % | 20,0 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 481 t€ | 368 t€ | 237 t€ | 186 t€ | 177 t€ |
| Eget kapital | 223 t€ | 189 t€ | 133 t€ | 115 t€ | 100 t€ |
| Kassa och bank | 2 723 € | 8 952 € | 36 t€ | 15 t€ | 82 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 868 t€ | 654 t€ | 719 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 21 t€ | 32 t€ | 29 t€ | 17 t€ | 11 t€ |
| Material och tjänster | -515 t€ | -422 t€ | -409 t€ | -249 t€ | -365 t€ |
| Personalkostnader | -319 t€ | -352 t€ | -284 t€ | -248 t€ | -127 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -31 t€ | -12 t€ | -4 266 € | -4 166 € | -5 618 € |
| Övriga rörelsekostnader | -244 t€ | -223 t€ | -164 t€ | -141 t€ | -106 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 68 t€ | 86 t€ | 35 t€ | 29 t€ | 126 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -6 505 € | -2 175 € | -1 846 € | -73 € | -187 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 62 t€ | 84 t€ | 33 t€ | 29 t€ | 126 t€ |
| Inkomstskatt | -13 t€ | -17 t€ | -6 721 € | -5 786 € | -26 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 49 t€ | 67 t€ | 27 t€ | 23 t€ | 100 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 99 t€ | 37 t€ | 13 t€ | 12 t€ | 17 t€ |
| Omsättningstillgångar | 282 t€ | 225 t€ | 123 t€ | 82 t€ | 35 t€ |
| Fordringar | 98 t€ | 98 t€ | 65 t€ | 76 t€ | 43 t€ |
| Kassa och bank | 2 723 € | 8 952 € | 36 t€ | 15 t€ | 82 t€ |
| Rörliga aktiva | 382 t€ | 332 t€ | 224 t€ | 174 t€ | 160 t€ |
| Aktiva | 481 t€ | 368 t€ | 237 t€ | 186 t€ | 177 t€ |
| Eget kapital | 223 t€ | 189 t€ | 133 t€ | 115 t€ | 100 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 84 t€ | 56 t€ | 0 € | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 174 t€ | 123 t€ | 104 t€ | 71 t€ | 77 t€ |
| Främmande kapital | 258 t€ | 179 t€ | 104 t€ | 71 t€ | 77 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 868 t€ | 654 t€ | 719 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 21 t€ | 32 t€ | 29 t€ | 17 t€ | 11 t€ |
| Material och tjänster | -515 t€ | -422 t€ | -409 t€ | -249 t€ | -365 t€ |
| Personalkostnader | -319 t€ | -352 t€ | -284 t€ | -248 t€ | -127 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -31 t€ | -12 t€ | -4 266 € | -4 166 € | -5 618 € |
| Övriga rörelsekostnader | -244 t€ | -223 t€ | -164 t€ | -141 t€ | -106 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 68 t€ | 86 t€ | 35 t€ | 29 t€ | 126 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -6 505 € | -2 175 € | -1 846 € | -73 € | -187 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 62 t€ | 84 t€ | 33 t€ | 29 t€ | 126 t€ |
| Inkomstskatt | -13 t€ | -17 t€ | -6 721 € | -5 786 € | -26 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 49 t€ | 67 t€ | 27 t€ | 23 t€ | 100 t€ |
| Bestående aktiva | 99 t€ | 37 t€ | 13 t€ | 12 t€ | 17 t€ |
| Omsättningstillgångar | 282 t€ | 225 t€ | 123 t€ | 82 t€ | 35 t€ |
| Fordringar | 98 t€ | 98 t€ | 65 t€ | 76 t€ | 43 t€ |
| Kassa och bank | 2 723 € | 8 952 € | 36 t€ | 15 t€ | 82 t€ |
| Rörliga aktiva | 382 t€ | 332 t€ | 224 t€ | 174 t€ | 160 t€ |
| Aktiva | 481 t€ | 368 t€ | 237 t€ | 186 t€ | 177 t€ |
| Eget kapital | 223 t€ | 189 t€ | 133 t€ | 115 t€ | 100 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 84 t€ | 56 t€ | 0 € | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 174 t€ | 123 t€ | 104 t€ | 71 t€ | 77 t€ |
| Främmande kapital | 258 t€ | 179 t€ | 104 t€ | 71 t€ | 77 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 18 t€ | 25 t€ | 21 t€ | 17 t€ | 14 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 7 500 € | 0 € | – | – | – |
| Passiva | 481 t€ | 368 t€ | 237 t€ | 186 t€ | 177 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 84 t€ | 56 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 98 t€ | 98 t€ | 65 t€ | 76 t€ | 43 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 812 € | 0 € | – | 0 € | 3 666 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 224 € | 1 007 € | 225 € | 26 € | 5 € |
| Färdiga produkter | 268 t€ | 205 t€ | 109 t€ | 0 € | – |
| Maskiner och inventarier | 92 t€ | 37 t€ | 13 t€ | 12 t€ | 17 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 174 t€ | 122 t€ | 106 t€ | 92 t€ | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 93 t€ | 38 t€ | 52 t€ | 30 t€ | 34 t€ |
| Löner och arvoden | -256 t€ | -283 t€ | -227 t€ | -210 t€ | -105 t€ |
| Immateriella tillgångar | 7 500 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 84 t€ | 82 t€ | 51 t€ | 57 t€ | 34 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 49 t€ | 67 t€ | 27 t€ | 23 t€ | 100 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -6 729 € | -3 183 € | -2 071 € | -99 € | -192 € |
| Pensionskostnader | -50 t€ | -53 t€ | -47 t€ | -27 t€ | -16 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 11 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 19 t€ | 5 126 € |
| Övriga lönebikostnader | -13 t€ | -15 t€ | -9 957 € | -11 t€ | -5 509 € |
| Köp av tjänster | -13 t€ | -10 t€ | -11 t€ | -14 t€ | -100 t€ |
| Materiella tillgångar | 92 t€ | 37 t€ | 13 t€ | 12 t€ | 17 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -559 t€ | -513 t€ | -440 t€ | -283 t€ | -301 t€ |
| Material och förnödenheter | 14 t€ | 20 t€ | 14 t€ | 82 t€ | 35 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 17 t€ | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | – | 0 € | 300 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 46 t€ | 60 t€ | 31 t€ | 24 t€ | 28 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -31 t€ | -12 t€ | -4 266 € | -4 166 € | -5 618 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 57 t€ | 102 t€ | 41 t€ | 47 t€ | 35 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Suomen Tuulilasimestarit Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1947 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 4,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Tavastkyro
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis